روسیه: ایران درباره‌ی برجام خویشتنداری نشان دهد

معاون وزیر خارجه روسیه از ایران خواست کرد در موضوع کاهش تعهدات برجامی از خود خویشتنداری نشان دهد.

به گزارش فارس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) ابراز امیدواری کرد که قبل از فرارسیدن ضرب‌الاجل ۲۱ فوریه (سوم اسفندماه) ایران برای پایان پایبندی به پروتکل الحاقی، مصالحه‌ای در خصوص برجام حاصل شود.

وی در یک کنفرانس خبری با اشاره به این ضرب‌الاجل تصریح کرد: «با توجه به قانونی که به تصویب ایران درآمده است و با در نظر گرفتن (ضر‌ب‌الاجل) ۲۱ فوریه، زمان زیادی نداریم تا ایران گام بعدی را در جهت کاهش تعهدات (برجامی) خود که به صورت داوطلبانه پذیرفته بود، بردارد. بهتر است مصالحه‌ای را پیدا کنیم که به جلوگیری از تنش‌های بیشتر قبل از آن ضرب‌الاجل کمک کند».

این مقام روس سپس ادامه داد که اولویت بازگشت آمریکا به برجام و برداشتن تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است.

وی در این خصوص توضیح داد: «احتمالاً انجام یکباره این کار غیرممکن است اما به تعویق انداختن این اقدام اشتباه است. ما به وضوح این مسئله را به آمریکایی‌ها اعلام می‌کنیم».

ریابکوف در خصوص بحث‌هایی درباره طرفی که باید گام اول را بردارد، توضیح داد که به منظور جلوگیری از بحث‌ها درباره طرفی که می‌بایست گام اول را بردارد، منطقی است تا برنامه‌ریزی‌هایی صورت گیرد که طبق آن واشنگتن و تهران به طور همزمان اقداماتی را انجام دهند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه همچنین در مصاحبه با خبرگزاری روسی «ریانووستی» از ایران درخواست کرد که علیرغم فشارهای ایالات متحده آمریکا و شرایطی که ایران را وادار به کاهش تعهدات برجامی کرده است، از خود خویشتنداری نشان دهد.

وی در این زمینه گفت: «ما منطق اقدامات آنها و دلایلی که ایران را تحریک (به کاهش تعهدات برجامی) کرده را درک می‌کنیم. باوجود این، ضروری است که خویشتنداری پیشه کرد و یک رویکرد مسئولانه را در پیش گرفت».

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا