آقاى رئیس‌جمهور؛ این مصوبه را در کارنامه خود نگنجانید!

صفدر دوام، روزنامه‌نگار ساکن شیراز در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «آقاى رئیس‌جمهور؛ لطفاً این مصوبه را در کارنامه خود نگنجانید!» نوشت:

صادق هدایت مى گوید: “در زندگى زخمهایى هست که مثل خوره در انزوا روح را اهسته مى خورد و می تراشد.” متأسفانه این دردها برخى مواقع از سوى تصمیم گیران کلان نصیب روح مى شود، چیزى که انتظار از مدیران کشورى نمى رود که داعیه رفع مشکلات مردم را دارند.

تصمیم هیأت دولت با مصوبه “آئین نامه نحوه فعالیت دستگاه های اجرایی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد)” در حقیقت تیر خلاصى به پیکر نحیف و نیمه جان مطبوعات در ایام اقتصاد ناهمگون روزنامه هاى کشور ماست که از آنها در روزهاى تبلیغات انتخاباتى به عنوان رکن چهارم دمکراسى و یا مشروطه یاد مى شود.

در توجیه این مصوبه اعلام گردیده که بر اساس برآوردهای انجام شده در معاملات منتشر شده در سامانه و تخمین هزینه ‌های حداقلی دو نوبت چاپ آگهی در روزنامه ‌های کثیرالانتشار، پیش بینی می ‌شود حداقل ۵۰۰ میلیارد تومان در هزینه‌های دولت جهت چاپ آگهی صرفه جویی صورت پذیرد.

امّا هیأت وزیران به نکته هاى باریکتر از مو در این تصمیم غیر قابل توجیه توجه نکرده است و آن آسیب هاى فرهنگى و اجتماعى اجراى این مصوبه است؟!

با ارزیابى دقیق در در فرازو نشیب تاریخ معاصر ما مى توان درک کرد که وجود روزنامه ها به عنوان میراث مکتوب چه دستاوردهاى خوب و قابل توجه در حوزه هاى مختلف سیاسى، فرهنگى، اجتماعى و اقتصادى داشته است و این یکسویه ماجراست و پیامدهاى مثبت ماندگارى متون اصحاب علم و اندیشه بر آرشیو صفحات رنگ و رو رفته روزنامه هاى اطلاعات، کیهان و… گواه ادعاى نگارنده این متن است.

همه ما این روزها دلدادگى بیشترى به فضاى مجازى براى رصد اخبار با سرعتى شگرف داشته و هر آینه هم این وابستگى بشر بیشتر خواهد شد؛ امّا با وجود پیامدهاى مثبت فضاى مجازى در سرعت انتقال اخبار و تحلیل هاى مختلف اجتماعى و سیاسى هنوز تا رسیدن این پدیده به وزانت مطبوعات مکتوب ما در صحت و سقم نوشته ها راه درازى در پیش دارد.

اینجا نه به عنوان یک روزنامه نگار با پیشینه نزدیک به دو دهه فعالیت رسانه اى بلکه از جایگاه یک دوستدار فرهنگ و اندیشه علت و توجیه این تصمیم هیأت دولت را جستجو مى کنم.

مصوبه یاد شده بنا به گفته تصمیم گیران صرفه جویى میلیاردى در هزینه هاى دولتى با حذف آگهى هاى مکتوب عنوان شده است اما آیا کارشناسان تصمیم گیر و رأى دهندگان به آسیب هاى یاد شده بر بنیان روزنامه هاى کشور (محلى و ملّى) توجه داشته اند؟!

در یک آمار سرانگشتى مى توان دریافت که اجراى این مصوبه با وجود مشکلات متعدد اقتصادى و گرانى تجهیزات انتشار روزنامه ها براى صاحبان روزنامه هاى خصوصى مسیرى جز تعدیل نیرو و یا تعطیلى روزنامه ها نخواهد گذاشت که البته منجر به بیکارى دهها هزار نفر نیروى حرفه اى از ساختار رسانه اى کشور خواهد شد؛ حالا تصمیم گیران این مصوبه بگویند که پذیرفتن این مشکلات براى جامعه رسانه اى ( روزنامه ها) و بیکارى کارگزاران روزنامه ها با هدف کاهش هزینه مالى دولت اقدامى عاقلانه است؟ آقاى رئیس جمهور، لطفأ این مصوبه را در کارنامه خود نگنجانید!

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا