سخنگوی پوتین: روسیه به احیای این برجام امید بسته است

سخنگوی رئیس‌جمهوری روسیه گفت: روسیه طرفدار و حامی برجام است و از خروج آمریکا از توافقنامه هسته‌ای متاسف است و به احیای این توافق بین‌المللی امید بسته است.

دیمیتری پسکوف ز انصراف آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در شورای امنیت استقبال کرد.

به گزارش ایرنا، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای این کشور تصمیم واشنگتن برای انصراف از تحریم بین المللی ایران را واقعه مثبت خواند.

ریابکوف روز جمعه در بیانیه ای که در حساب کاربری وزارت خارجه روسیه در شبکه اجتماعی فیس بوک منتشر شد، یادآورشد: ما تصمیم واشنگتن برای انصراف از موضع خود در باره بازگرداندن تحریم های بین المللی تهران در شورای امنیت را که از نظر ما اقدام کاملا بی اساس و غیرقانونی دولت ترامپ بود، مثبت می خوانیم.

وی افزود: همه اینها حاکی از اراده معینی برای دستیابی به نتایج در عرصه سیاسی-دیپلماتیک و به معنای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

دیمیتری پسکوف سخنگوی رییس جمهوری روسیه نیز از انصراف آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در شورای امنیت استقبال کرد.

پسکوف روز جمعه به خبرنگاران گفت: تصمیم آمریکا برای انصراف از اعمال تحریم ها در مورد ایران، اقدام خوبی است و فشار تحریمی مانع اجرای برجام شد.

وی افزود: روسیه طرفدار و حامی برجام است و از خروج آمریکا از توافقنامه هسته‌ای متاسف است و به احیای این توافق بین‌المللی امید بسته است.

آمریکا با رد ادعای پیشین دونالد ترامپ درباره اعمال تحریم‌های ضدایرانی شورای امنیت و اعلام آمادگی برای شرکت در نشست گروه ۱+۵ و ایران درباره برجام سرانجام اولین سیگنال برجامی را به ایران مخابره کرد.

میخائیل اولیانوف سفیر روسیه در مقر اروپایی سازمان ملل در وین نیز در توئیت جدیدی نوشت: کسانی که طرفدار مکانیسم ماشه بودند و با سیاست های آمریکا در مورد ایران تا حد ممکن و حتی فراتر از سیاست کاملاً شکست خورده فشار حداکثری کنار آمدند بدانند که اکنون زمان، زمان سیاست واقعگرایانه و دیپلماسی است.

اولیانوف روز جمعه در این توییت تصرح کرد: آنان بدانند دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است. اکنون زمان سیاست واقعگرایانه و دیپلماسی است.

اولیانوف همچنین در گفت‌وگو با رسانه روسی اسپوتنیک تصریح کرد: لغو درخواست آمریکا درباره احیای تحریم‌ها علیه ایران نشانه خوبی است که تأیید می کند ایالات متحده متعهد به احیای عملکرد عادی برجام است.

به گزارش ایرنا، دقایقی پس از پایان نشست چهارجانبه وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام و آمریکا، «انریک مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که برجام در موقعیت حساسی قرار گرفته و به مذاکرات فشرده‌ای با حضور تمام اعضا و آمریکا نیاز است.

وی در توئیتی افزود: آمادگی دارم تا آن‌ها (اعضای برجام و آمریکا) را برای شرکت در یک جلسه غیر رسمی برای گفت‌وگو درباره مسیر حرکت به جلو دعوت کنم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا