توهین به سران سایر قوا هم از جرایم قابل گذشت است؟

غلامرضا بنی اسدی، روزنامه‌نگار در یادداشتی با عنوان «توهین به  سران سایر قوا هم از جرایم قابل گذشت است؟» که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، نوشت:

«براساس قانون کاهش مجازات حبس، جرم اهانت به مسئولین، جرمی قابل گذشت و نیازمند شاکی خصوصی است و در این مورد یا هر مورد دیگری اگر شکایتی داشته باشیم پیگیری می‌کنیم».

این پاسخی است که جناب اسماعیلی، سخنگوی محترم قوه قضائیه به پرسشی درباره توهین به رئیس جمهور در ۲۲ بهمن اصفهان می دهد. به گزارش خبرگزاری ها، او البته این را هم تصریح می‌کند که «توهین و اهانت را خلاف قانون و اخلاق می‌دانیم».

جناب سخنگو از اقدامات دادستان اصفهان هم گفته است و بر رسیدگی دستگاه قضا «اگر شکایتی بشود» هم تاکید می‌کند. کلیت بحث هم ظریف، حقوقی و قابل توجه است. از منظر اخلاقی نمی‌توان جز به نفی و طرد سخن گفت در باره حرمت‌شکنی انسان ها چه رسد که منتخب یک ملت هم باشد و رئیس جمهور اما از منظر حقوقی و سیاسی، ماجرا همان است که این همشهری خوش بیان ما گفته است؛ جرم اهانت به مسئولین، جرمی قابل گذشت است.

خوب است که چنین باشد اما نه فقط نسبت به رئیس جمهور بلکه دامنه قانون توسعه پیدا کند و سایر سران قوا و مسئولان را هم در بر بگیرد. نکته ای که در ماجرای توهین به رئیس جمهور – و مرگ بر روحانی به جای مرگ بر اسرائیل و آمریکا-  بیش از هر چیز دیگر به چشم آمد همین بود که اگر به جای «روحانی» اسم یکی دیگر از روسای قوا یا مسئولان  بود باز هم با همین شیوه با آن مواجهه می شد؟

یعنی اگر سال آینده، در همین مراسم ۲۲ بهمن، کسانی با همین ادبیات با رئیس جمهور بعدی رفتار کنند باز هم «از جرایم قابل گذشت» خواهد بود؟ تجربه سال های گذشته این را نمی‌گوید مگر این که آینده، امضا بگذارد به تایید این بند از قانون «کاهش مجازات حبس».

من اما ترجیح می دهم رفتار جامعه به قاعده قرآنی «اشداء علی الکفار، رحماء بینهم» تنظیم شود و هیچگاه زبان به توهین باز نشود نسبت به هیچ کس حتی دشمنان. مرگ و لعن که در ادبیات دینی هست هم فقط در حق دشمنان رواست پس هیچ گاه مرگ نخواهیم برای هموطنان‌مان. مهربان باشیم با خودمان و کمک کنیم تا روزگار بهتر شود برای این ملک و ملت.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا