گفت‌وگو با آیت‌الله منتظری (بخش نخست)

به‌کوشش ناصر غضنفری، انصاف نیوز:

  • *در یک نگاه بی پرده و صادقانه این طور به نظر می‌رسد که انقلاب اسلامی نیز همانند بسیاری از انقلاب‌های معاصر در تحقق شعارها و خواسته‌های اولیه ناموفق بوده و در مواردی ناگزیر از همان مسیر و شیوه‌ها استفاده کرده است؛ مواردی مانند قبول روابط با غرب، پذیرش نظام بین‌المللی و غیره که سایرین نیز بهره جسته‌اند. حال به نظر حضرتعالی اشکال اساسی در کجاست؟ آیا این نظر صحیح است که در جهان به هم پیوسته کنونی باید به جای انقلاب به اصلاح فکر کرد؟

منتظری: باسمه تعالی. این که دیده می‌شود انقلاب‌ها معمولا دچار آفت‌ها و بحران‌های داخلی و خارجی می‌شوند و قهرا در تحقق اهداف اولیه و شعارهای خود موفق نمی‌شوند، یک قانون جبر و الزامی الهیات تاریخی نیست بلکه معلول شیوه و عملکرد مسئولین و مدیران آن می‌باشد.

در انقلاب ما چون هدف پیاده شدن موازین اسلامی و ضوابط دینی و اخلاقی و حفظ حرمت‌ها و حفظ حقوق محرومین بود و پشتوانه آن نیز ایمان و اعتماد مردم و هماهنگی همه اقشار ملت بود، اگر همان هدف تعقیب می‌شد و همان ایمان و اعتماد مردم و هماهنگی آنان حفظ می‌شد به یقین انقلاب مسیر خود را طی می‌کرد و روز به روز شکوفاتر می‌شد.

 ولی متاسفانه ما به جای بها دادن به مردم و حفظ آنها در صحنه، روز به روز نیروی عاقل و فعال آن را ناراضی و منزوی و از صحنه کنار زدیم. قهرا کارمان به جایی رسید که برای حفظ خود ناچار باید عملاً برخلاف برخی شعارهای اولیه خود قدم برداریم و همه ارزش‌ها را فراموش کنیم.

بنابراین انقلاب یک واقعیت است و برای تغییر نظامات طاغوتی و استکباری چاره‌ای جز انقلاب و دگرگونی همه جانبه نیست و تنها اصلاح، چیزی را تغییر نمی‌دهد چون اساس این نظامات خراب است.

 گرچه میزان موفقیت و پیروزی همه جانبه انقلاب‌ها منوط به رشد فکری و عقلانی ملت‌ها، شیوه و عملکرد و صداقت مسئولین هر انقلابی می‌باشد و این روند همچنان ادامه خواهد داشت تا جهان برای یک دگرگونی اساسی و انقلابی جهانی به دست حضرت صاحب الامر عجل الله آماده گردد و نظامات شرک و کفر و استبداد به کلی واژگون شود و جای خود را به نظام الهی عادل بدهند ان‌شاءالله تعالی.

️منبع: روزنامه ابرار، ۱۵ بهمن ۱۳۶۷. مصاحبه کننده: محمدجواد مظفر

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا