«رهبری عبدالله نوری را مقصر می‌داند»

به‌کوشش ناصر غضنفری، انصاف نیوز:

جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۷۶   |   7 ذیقعده  1418  |  6 مارس ۱۹۹۸

خاطرات عقب مانده را نوشتم. گزارش‌ها را خواندم. مصاحبه‌اى با روزنامه الحیات انجام دادم که همزمان در ده کشور منتشر مى‌شود. سئوالات مربوط به سفر، ایران و مسایل جهان و… بود. با کارکنان قصرالضیافه خداحافظى‏ کردیم و ساعت یازده به فرودگاه رسیدیم. بعد از کمى صحبت با بدرقه به سوى تهران پرواز کردیم.

در راه، با همراهان نتایج سفر را جمع‌بندى‏ کردیم. بالاتفاق مثبت و پُرثمر مى‌دانند و همگى از پیشرفت‌هاى عربستان تعجب‏ کرده‌اند. ساعت نزدیک به یک بعد از ظهر در فرودگاه تهران فرود آمدیم. پس از مراسم استقبال، مصاحبه‌اى با صداوسیما انجام دادم. مستقلبین هم نتایج سفر را درخشان مى‌دانستند.

به خانه آمدیم. عفت کالجوش درست‏ کرد. ناهار خوردیم و استراحت‏ کردیم. عصر محسن و فاطى و بچه‌ها آمدند. شب گزارش‌ها را خواندیم. اختلافات دو جریان سیاسى و حملات به یکدیگر ادامه دارد.

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۷۶  |  8 ذیقعده  1418   |   7 مارس ۱۹۹۸

امروز عمده وقت، صرف خواندن بولتن‌ها و گزارش‌هاى دوران سفرم به عربستان شد. تعداد بولتن‌ها زیاد است؛ از وزارت اطلاعات، کشور، امورخارجه، ستاد افغانستان و عراق، خبرگزارى ایرنا، نهاد ریاست‏‌جمهورى و سپاه و… [ارسال می‏کنند]. درگزارش‌هاى روز، شروع بحران در منطقه مسلمان‏‌نشین کوزووى یوگسلاوى‏ دیده می‏‌شود که روسیه از صرب‌ها حمایت مى‌کند.

امروز بازار نجف‏‌آباد، به عنوان اعتراض به محدودیت [حصر خانگی] آیت‏‌الله منتظرى، به‏‌کلى تعطیل بوده و گروه‌هایى هم شعار مى‌داده‌اند. اعلامیه‌هایى هم در قم و اصفهان پخش شده است.

 یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۷۶  |   9 ذیقعده  1418  |   8 مارس ۱۹۹۸

معاونان وزارت اطلاعات آمدند. گزارش مسایل دانشجویى‏ را دادند که در اجتماع مقابل دانشگاه تهران، منجر به درگیرى و خشونت شده و نظرشان این بود که تحکیمى‌ها برنامه‌ریزى‏ کرده بودند و براى این برخوردها آمادگى داشتند و نیروهای انصار حزب‌الله، بیشتر کتک خورده‌اند، ولى‏ آنها مظلوم‏‌نمایى‏ کردند و بعد هم با راهپیمایى، مسأله را به خیابان‌ها کشاندند و مأموران مهار کردند.

خبر چگونگى تعطیلى دیروز نجف‏‌آباد را دادند و گفتند، فرماندار در خفا با آنها موافق بوده و استاندار هم دیروز در دسترس نبود و سعید منتظرى فرزند آیت‏‌الله منتظری هم با مظلوم‏‌نمایى، مصاحبه مفصلى با رادیو فارسى‏‌زبان در آمریکا کرده است.

از آینده جامعه اظهارنگرانى‏ کردند و از من انتظار داشتند که به نحوى براى هدایت جریان‌ها اقدام‏ کنم. گفتند، جریان راست، هادى و مدیر ندارد و حتى درجریان ردصلاحیت بعضى از کاندیداهاى انتخابات میان‏دوره‌ای، جناح چپ استفاده کرد؛ ضمن اینکه تعارض خودشان با حذف بعضى‌ها حل شد، مظلومیت‏‌نمایى‏ هم مى‌کنند. از آثار سفر من به عربستان با اعجاب یادکردند و آن را انقلابى در روابط خارجى‌مان گفتند؛ علیرغم موذیانه برخورد کردن جناح چپ، کار آنها را راحت‏ کرد.

عصر آقای محسن قرائتى رییس ستاد اقامه نماز آمد. گزارشى از وضع مساجد داد و از من خواست به قم بیشتر برسم. از آثار سفر به مکه تمجید کرد و گفت، اقدام خروج من از نمازجمعه در اعتراض به خطیب جمعه مدینه، عکس‌العمل بسیار مثبتى در حوزه و علما و طلاب دارد.

 شب میهمان رهبرى بودم. بیشتر به گزارش سفر به عربستان سعودی گذشت و در آخر درباره حوادث دانشگاه و نجف‌آباد صحبت‏ کردیم؛ ایشان از دومى بیشتر ناراضى است و مقصر را آقای عبدالله نوری، وزیر کشور مى‌دانند.

منبع: خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۷۶

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا