سریال بی‌توجهی شورای شهر اهواز به قانون انتخاب شهرداران

احمد مقدم موسوی در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «سریال بی‌توجهی شورای شهر اهواز به قانون انتخاب شهرداران» نوشت:

پس از کش و قوس فراوان شورای شهر اهواز در شامگاه روز پنج‌شنبه  ۱۴اسفندماه رای به برکناری موسی شاعری از سمت شهردار داد. این تصمیم شورا پس از نامه وزارت کشور به شورای شهر مبنی بر عدم رعایت قانون در انتصاب شاعری صورت گرفت.

گفته می‌شود بازرسی کل کشور موسی شاعری را فاقد شرایط قانونی برای تصدی این پست دانسته است و این ایراد را به وزارت کشور وارد دانسته‌ و بر همین اساس شاعری عزل شد.

اشاره بازرسی کل کشور به قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب هیات وزیران است که در ماده ۳ آن ” نه سال سابقه مدیریت ارشد برای شهردارهای شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر” مورد تاکید قرار گرفته است.

حکم شهرداری شاعری در خرداد سال ۹۸ و با تاخیر از سوی وزارت کشور صادر شد. در همان روزها این نقد به شورای شهر مبنی بر انتخاب فردی بدون داشتن شرایط قانونی شهردار برای شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر مطرح شد، اما توجهی به این نقدها نشد و هرطور که شده، وزیر کشور حکم شاعری را امضا کرد.

حال شاعری به دلیل این قانون سمت خود را از دست داد اما این سوال مطرح است، شهردار جدید و منتخب شورای شهر اهواز شرایط ذکر شده در این قانون را دارد؟

جایگزین شاعری شهردار برکنار شده، ابراهیم نوشادی است که توانست رای اعضای شورای شهر را به عنوان سرپرست شهرداری و شهردار کسب کند.

نوشادی سابقه معاونت شهرداری اهواز را در کارنامه خود دارد و به تازگی نیز به عنوان مدیرکل امور شهری استانداری خوزستان منصوب شد، این در حالی است که شهردار اهواز باید سابقه ۹سال مدیریت ارشد را داشته باشد.

طبق دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه‌ای (مصوبه شماره ۵۷۹۰۹۵ مورخ ۱/۴/۱۳۹۵ شورای عالی اداری)  «مدیران ارشد: آن دسته از مدیرانی می باشند که وظیفه سیاست گذاری، خط مشی گذاری، برنامه ریزی کلان، هدایت و نظارت عالیه بر عملکرد دستگاه را در واحدهای ستادی به عهده دارند».

بنابراین و بر اساس دستورالعمل شورای عالی اداری، نمی‌توان معاونان شهرداری‌های کلانشهرها را مدیران ارشد دانست. چه بسا شاعری شهردار برکنار شده نیز سابقه معاونت شهرداری اهواز را در کارنامه خود دارد.

همچنین به دلیل آن‌که اداره کل امور شهری استانداری نیز در زیر نظر معاونت عمرانی استانداری فعالیت می‌کند، مدیر آن اداره کل جزو مدیران ارشد نیست. گرچه سابقه شهردار منتخب شورای شهر اهواز تنها کمتر از سه ماه سابقه مدیرکل امور شهری استانداری را دارد.

به نظر می‌رسد که شورای شهر اهواز هنوز نتوانسته است قانون را در انتخاب شهرداران به درستی اجرا کند و چه بسا عدم توجه به شرایط قانونی انتخاب شهرداران برای شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر، بار دیگر تکرار شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا