روایت هاشمی از جلسه‌ی سران قوا در اسفند۷۶

به‌کوشش ناصر غضنفری، انصاف نیوز:

چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۷۶  |  12 ذیقعده  1418  |    11 مارس ۱۹۹۸

اعضای جامعه روحانیت مبارز آمدند. از اظهارات‏ آقاى خاتمى رییس‏‌جمهور در جلسه دولت انتقاد داشتند که متعرض به شوراى نگهبان و عدم همکارى جناح مقابل بوده است. آقاى ناطق گفت در مجلس سروصداى زیادى دارد و گویا آقاى خاتمى، نوار صحبت خود را براى آیت‌الله خامنه‌اى هم فرستاده که شایعات را خنثى‏ کند ولى حاضر نشده است نوار را به مجلس بدهد. به نظر مى‌رسد، تضاد و مشاجره بین دو جریان [جناح راست و جناح چپ]، بالا گرفته و روز بروز تشدید مى‌شود.

پنج‌شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۷۶  

شب براى مراسم سالگرد فوت حاج‏‌احمدآقا، به مرقد امام رفتم. آیت‌الله خامنه‌اى هم بودند. قبل از شروع سخنرانى، هر دو مراجعت‏ کردیم. در جلسه، آقاى صادق خلخالى و آقاى شیخ یوسف صانعى، از من خواستند که براى آزاد شدن درس آیت‌الله منتظرى کمک کنم و آقاى صانعى گفت چرا در خاطرات خود، موضوع تشییع جنازه مرحوم ابوی‌تان و نماز میت امام بر جنازه ایشان را ننوشته‌اید؛ چون اولین بار بود که امام چنین اقدامی کردند و در آن روزها، مسأله مهمى بود.

جمعه ۲۲ اسفند ۱۳۷۶  

امروز در نجف‏‌آباد جمعى از حزب‏‌اللهى‌ها، در مخالفت با کسانى که شهر را در حمایت آیت‏‌الله منتظرى تعطیل کرده بودند، تظاهراتى‏ کرده‌اند.

شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۷۶

عصر آقاى شفیعى از وزارت اطلاعات آمد و گزارشى از پرونده سوءاستفاده بعضى از معاونان در وزارت کشاورزى و نیز وضع انتخابات میان‏دوره‌اى در تهران داد که خیلى خلوت بوده است و جلو افتادن نامزد مؤتلفه در مقابل نامزدان جناح طرفدار رییس‏‌جمهور و مجمع روحانیون مبارز، برخلاف انتظار و تبلیغات سنگین آنها بود.

شب در جلسه سران سه قوه در دفتر آقاى یزدى رییس قوه قضاییه شرکت کردم. آقاى یزدى، گزارش مذاکره  با رهبرى را داد که منجر به‏ کسب اجازه براى محاکمه یا بازداشت شهردار تهران شده است. پیشنهاد کرد که رییس‏‌جمهور، شهردار را عوض‏ کندکه محاکمه، باعث تضعیف موقعیت مقام شهردارى نشود که نپذیرفتیم و گفتیم مصلحت نیست و ممکن است باعث تشدید اختلافات شود؛ با توجه به اینکه ظاهراً جرمى در کار نیست و نهایتاً تبرئه خواهد شد.

در راه خانه، آقاى خاتمى به ماشین من آمد و گفت، به رهبرى پیشنهاد داده‌اند که اجازه بدهند در مسأله مبارزه با مواد مخدر با آمریکا، مذاکره و تبادل اطلاعات شود؛ ایشان نپذیرفته‌اند. از سخت‌گیرى رهبرى‏ گله داشت. پیشنهاد داشت، دسته‏‌جمعى با ایشان مذاکره کنیم.

منبع: خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۷۶

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا