چین خواستار بازگشت ایران و آمریکا به برجام شد

وزیر امور خارجه چین از ایران و آمریکا خواست تا به اجرای تعهدات برجام بازگردند.

به گزارش فارس، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین روز یکشنبه گفت، اگر آمریکا قصد بازگشت به برجام را دارد تحریم‌های ظالمانه علیه ایران را لغو کند.

وانگ یی در نشستی خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص وعده آمریکا برای بازگشت به برجام و تداوم اختلافات واشنگتن و تهران در این زمینه گفت: «مسئله هسته‌ای ایران بر تمام خاورمیانه و حوزه خلیج [فارس] تأثیرگذار است».

رئیس دستگاه دیپلماسی چین افزود: «در چهار سال گذشته آمریکا با خروج از برجام پیمان‌شکنی کرد و فشار حداکثری را بر ایران تحمیل کرد که در نهایت موجب افزایش شدید تنش در منطقه غرب آسیا شد».

وانگ یی گفت: «اکنون که آمریکا در قبال بازگشت به برجام اشتیاق نشان می‌دهد، امیدواریم با اقدام هرچه سریع‌تر در این خصوص، حسن نیت نشان داده و اقدامات متخاصمانه خود را کنار گذاشته و تحریم‌های ظالمانه و یک‌طرفه علیه ایران را لغو کند».

وی در ادامه گفت: «ایران نیز به نوبه خود باید به پیروی کامل از تعهدات بازگشته و به مسئولیت‌های خود در زمینه عدم اشاعه [سلاح‌های هسته‌ای] عمل کند. ایران و آمریکا باید رویکردی گام به گام در این زمینه اتخاذ کنند».

وانگ یی افزود: «پیش‌تر گفته‌ام که برجام بستری برای رسیدگی به تمام مشکلات خاورمیانه نیست و درخصوص دیگر مسائل منطقه از جمله امنیت آن، چین تشکیل یک بستر گفت‌وگوهای چندجانبه را پیشنهاد کرده است. طرف‌های ثالث (غیربرجامی) می‌توانند در این بستر، نگرانی‌های خود را ابراز کرده و به تنش‌زدایی از طریق رایزنی و تعهد به صلح و ثبات کمک کنند».

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا