نامه فعالان مدنی در حمایت از منع تردد و تسریع در واکسیناسیون همگانی

نامه‌ی بیش از پنج‌هزار نفر از فعالان مدنی و کادر درمان حمایت از منع تردد و سفر نوروزی و تسریع در واکسن همگانی برای مقابله با موج جدید ویروس جهش‌یافته کرونا را در ادامه می‌خوانید:

به نام خدا

جناب آقای دکتر حسن روحانی
رئیس جمهور محترم ایران

چنان‌که مستحضرید بحران جهانی کرونا به دومین سال خود وارد شده است. متأسفانه هر روز ابعاد جدیدی از این بحران آشکار می‌شود و خوشبختانه دانش و همت و همکاری جهانی برای مهار بحران روز به روز بیشتر می­‌شود و امکانات و علم تجربی و تجربه بشر و قدرت نهادی، چشم‌انداز خروج از آن را در سال پیش رو بیش از پیش روشن ساخته است اما به نظر متخصصان مجرب این بحران، در ایران ما هم‌­اکنون تا حل این معضل و رفع تأخیرها و ضعف‌های پرآسیب حکمرانی این بحران فاصله داریم:

۱- خدمت‌رسانان ایثارگر حوزه سلامت ماه­‌هاست در امواج و فراز و فرودهای این بیماری شبانه­‌روز تلاش می­‌کنند و خستگی این تلاش طاقت‌فرسا بر جان و روانشان مانده است. عموم شهروندان ایران هم با انبوهی از مشکلات و تبعات اقتصادی، اجتماعی این بحران دست به گریبان مانده‌اند.
تصور عبور سریع از این بحران و ساده­‌انگاری وضعیت خطایی است که آبستن فاجعه­‌ای جبران‌ناپذیر است. به ویژه آن‌که اکثر گونه­‌های جهش­‌یافته نیاز شدید به شروع سریع درمان دارند و چنین شرایطی حجم بیماران بستری و فعالیت نظام سلامت را چندین برابر می­‌کند. از یاد نبریم که آنفلوآنزای معروف به آنفلوآنزای اسپانیایی در موج دوم خود میلیون­‌ها نفر را به کام مرگ برد. در چنین شرایطی به­‌روز بودن و قاطعیت مدیریت بحران بیش از هر زمانی اهمیت دارد.

۲- امروز می‌دانیم که این ویروس می‌تواند در انسان­‌های مختلف (بسته به ساختار ژنتیکی) امکان جهش بیابد و هرچه میزان شیوع بالاتر رود، امکان جهش ویروس به انواع مسری­‌تر و کشنده­‌تر افزایش پیدا می‌کند. از این رو کنترل هرچه‌ سریع‌تر شیوع حتی بیش از قبل ضروری است که هدف اول استراتژیک مدیریت این بحران باشد. درحالیکه در مواردی با جهش ویروس و افزایش سرعت شیوعش مواجهیم، نوع حکمرانی این بحران در ایران نه تنها جهشی نداشته که حتی مشمول تغییرات تدریجی کافی و قاطع مبتنی بر داده‌های جدید هم نبوده است.

۳- تجربه کشورهای متعدد حکایت از این دارد که واکسیناسیون گسترده شهروندان به میزان بسیار قابل توجهی شیوع این بیماری را کنترل کرده است و میزان شیوع با میزان پوشش واکسیناسیون رابطه معنادار و معکوسی دارد.

بنابر این پیش از موج شیوع مجدد و احتمالا جهش­های پرخطر، اقدام قاطعانه‌تری توسط ستاد مدیریت کرونا برای پیشگیری از بحران بزرگ‌تر و کنترلش ضروری است:

• اعلام محدودیت­‌های سخت­گیرانه در تعطیلات نوروزی و منع مطلق سفرهای نوروزی (متأسفانه در این زمینه پیام روشنی برای کل کشور از دولت شنیده نشده و بخشی از شهروندان در حال تمهید مقدمات سفرند.)
• منع شهروندان از دید و بازدیدهای نوروزی
• افزایش سرعت و پوشش واکسیناسیون با واکسن­‌های استاندارد و مورد تأیید نهادهای معتبر علمی (متأسفانه ایران تا امروز در میزان واکسیناسیون کرونا نه تنها در جهان، که حتی در منطقه هم از کشورهای ناموفق بوده است. برای مثال در شرایطی که در ایران تنها حدود ۲۰ هزار نفر واکسینه شده‌اند، در ترکیه در همین مدت بیش از ۸ میلیون نفر واکسن کرونا زده‌اند.)
• راه‌اندازی سامانه شفاف کرونا برای گزارش شفاف و منظم و اعتمادافزای تعداد دقیق واکسن‌های خریده‌شده و اجرای عادلانه طرح واکسن همگانی ضدکرونا با بسیج همه امکانات نهادهای عمومی و مدنی ایران که مستلزم فراهم‌سازی بیشتر امکانات آزمایشگاهی تشخیص ویروس جهش‌یافته است.
• رصد سریع و کارآمد گونه­‌های جدید و مبتلایان جهت درمان سریع و زودهنگام

در هفته‌های اخیر دیده‌ایم چگونه نمونه­‌های مختلف این ویروس از پیر و جوان و کودک، هنرمند و ورزشکار، روزنامه­‌نگار و کادر درمان و … قربانی گرفته است. شناسایی و مداخله درمانی سریع‌تر یا واکسیناسیون فراگیرتر و سریع‌تر می‌توانست از بخشی از این فقدان‌های مصیبت‌بار پیشگیری کند.

جناب آقای روحانی!

در نبود چنین قاطعیتی این بیماری کماکان تعداد قابل توجهی از جان‌های عزیز هم‌وطنان را به کام مرگ خواهد برد اما بخش بزرگی از این مرگ‌ها با حکمرانی بهتر و سرعت عمل بیشتر در واکسیناسیون و قاطعیت بیشتر در اعمال محدودیت تردد و سفر و اجبار جدی‌تر فاصله‌گذاری اجتماعی و ماسک قابل اجتناب است.

عدم اتخاذ رویکردی قاطع و کارآ و مؤثر در کنترل شیوع و تأمین هر چه سریع‌تر واکسن (که مستلزم ارتقای کیفی عملکرد ستاد ملی کرونا است)، بهار طبیعت پیش رو را خزان بخشی هم‌وطنانمان و عزیزانشان خواهد کرد. این قاطعیت و این واکسیناسیون فراگیر و سریع‌تر هم لازمه صیانت از جان و سلامت ایرانیان است و هم اقتضای عبور سریع‌تر از تنگناهای اقتصادی حاصل از این بحران برای جامعه و دولت ایران.
تداوم شکل مدیریت نه‌چندان کامیاب کنونی، هزینه‌های بیشتری را به ایران و ایرانیان تحمیل می‌کند و ارتقایش مستلزم مداخله فوری و مؤثرتری از سوی شماست.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا