سلبریتی‌ها و بازیگری با واقعیت‌های زندگی

رضا صادقیان، عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز در یادداشتی با عنوان «سلبریتی‌ها و بازیگری با واقعیت‌های زندگی» نوشت:

حضور گسترده‌ی بازیگران سینما و تلویزیون و حتی کارگردانان به عنوان مجری در برنامه‌های تلویزیونی بیش از آنکه بازتاب واقعیت چهره زیست و بازنمایی از دغدغه‌های ریز و درشت شهروندان امروز کشور باشد، به نمایش گذاشتن تصویری کاذب و غیرحقیقی از زندگی روزمره خودشان و مردم است.

بازیگران سینما در اوج گرفتاری‌های اقتصادی و روزمره شهروندان و درست در زمانی که تورم افسار گسیخته دمی آنان را رها نکرده با ظاهری خوش و گفتاری بسیار مصنوعی در قاب تلویزیون ظاهر می‌شوند و از مدارا می‌گویند،‌ مردم را به گذشت و بردباری در شرایط سخت اقتصادی دعوت می‌کنند، از آنان می‌خواهند در برابر دشواری‌ها و کمبودها و نبودن‌ها مقاومت کنند، رو به دوربین تلویزیون از خاطرات سخت دوران کودکی خودشان داستان‌سرایی می‌کنند و برای مرتبه‌ای دیگر همه مردم را به صبر و تلاش و آینده‌های بسیار روشن حوالت می‌دهند، از صاحبان خانه با گذشت می‌گویند، از مستاجرانی که بسیار در خوشی و لذت روز را به شب می‌رسانند و… اما خودشان زیستن دگرگونه‌ و پر از تناقض را داشته و دارند.

رابطه مبتنی بر درک سلیبریتی‌ها با زندگی و آنچه مردم در کوچه و خیابان تجربه کرده و می‌کنند منقطع است، حتی در جزئی‌ترین مسائل زندگی. این افراد نه تنها با لوکس‌ترین، مجهزترین و بهترین وسایل جدید روزگار می‌گذارنند، بلکه گذشته آنان نیز نشان از آن دارد که همیشه در اوج رفاه بوده‌اند، حتی در اوج تورم 50 درصدی سالیانه و زمانه‌ای که هر امری به کالایی شدن و خرید و فروش مبدل شده است. به همین خاطر سلیبریتی‌های بازیگر در همان سالی که «پشت‌بام خوابی»، تورم، دزدی و کیف‌قاپی در خیابان‌های شهرها و ایستادن در صف مرغ و تخم مرغ و روغن به قسمتی از دغدغه‌های روزانه‌ی مردم تبدیل شده است و کرونا جان بیش از شصت هزار شهروند ایرانی را گرفته در بلاد دیگر واکسن کرونا می‌زنند، فرزند خود را در خارج از کشور به دنیا می‌آورند، مراسم عقد و عروسی را با صدها هزار تشریفات پر هزینه برگزار و تصاویر خودشان را در اقصا نقاط جهان در صفحه‌ی شخصی منتشر می‌کنند. این همه یعنی آنان فقط پایی در ایران و سودایی دیگر در سر داشته و دارند، آنان از چیزهایی می‌گویند که خودشان یک درصد از آن را درک نکرده‌اند و مردم به به اموری توصیه و نصیحت می‌کنند که دقیقا فهمی از آن ندارند.

برای سلیبریتی‌ها متر و معیار همه چیز پول است، وقتی حضور در برنامه‌های تلویزیونی برای مصاحبه‌شونده‌ها دقیقه‌ای میلیون‌ها تومان محاسبه می‌شود، درآمد آنان نیز دقیقه‌ای است! آنان تا زمانی که درآمدهای خود را از داخل ایران تامین می‌کنند، مقابل دوربین ظاهر می‌شوند به مخاطبان بازی دروغین می‌فروشند. اینکه از صبر، حوصله و آمدن روزهای بهاری و خوش و دلنشین برای مردم به تنگ آمده از تورم می‌گویند به این دلیل است که از همین راه میلیاردها به جیب مبارکشان می‌ریزند. اینکه از مردم باهوش، خلاق، توانمند و دوست داشتنی ایران می‌گویند و دایم آنان را به داشتن و کسب یک حال خوب دعوت می‌کنند برای این است که پول بیشتری به دست آورند، درست در وسط معرکه و گرفتاری و نداری مردم از فقر و فشار اقتصادی می‌گویند و با نداری آنان به دارایی‌های کلان و نجومی می‌رسند. برای کسی که حال خودش خوب است، شش ماه از سال را در کشوری دیگر زندگی می‌کند و کمترین و کم هزینه‌ترین تفریح‌اش با دلار 25 هزار تومانی سفر به کشورهای اروپایی است برای نشان دادن همراهی‌اش با مردم ناچار است فیلم‌بازی کند،‌ ادا در بیاورد، کرشمه نشان دهد، شامورتی بازی در بیاورد و به دیگران نشان دهد او  نیز دردمند است، ولی نیست!

جنس دغدغه‌های سلبریتی‌ها به صورت کاملا انحصاری متعلق به خودشان است. ازدواج، طلاق، جدایی و قهر، آشنا شدن با دیگران، خرج‌های نجومی روزانه، درآمد ماهیانه و سالیانه، سرمایه‌گذاری در کسب‌ و کارهای مختلف، فرزندآوری و تربیت فرزند و… از منظر شکل و محتوی با دغدغه‌های عمومی مردم ناهمخوان است. برای همین هر کدام از جدایی و ازدواج‌های آنان بسیار پر سر و صداست، چرا که با معیارهای عرفی جامعه همخوان نیست.

سلبریتی‌ها به واسطه درآمدشان همیشه و مانند زمانی که در حال پر کردن فیلم هستند بازیگری می‌کنند، مخاطب را نیز بازی می‌دهند، چیزی را می‌گویند و نشان می‌دهند که بیش از هر امری به ساختگی بودن و غیر واقعی بودن نزدیک است. آنها برای مردم برنامه تفریحی می‌سازنند، همگان را به خنده و خوشی دعوت می‌کنند ولی تنها چیزکی از زندگی و سختی‌های مبتلا به مردم جامعه شنیده‌اند، بنابراین نیازی نیست نه خودمان را درگیر کارهای آنان کنیم و نه به حرف‌های سراسر کاذب آنان گوش فرا دهیم! 

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا