مرعشی: اینکه بتوانیم با خودکفایی اقتصاد ایران را اداره کنیم غیر واقعی است

حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران گفت: درک ما از اینکه در یک محیط بسته و جدا از مرزهای بین المللی بتوانیم با سیاست‌های خود کفایی اقتصاد ایران را اداره بکنیم غیر واقعی و ناباورانه است .بنابراین برای کاهش هزینه های اداره اقتصاد کشور و تامین نیازها و مبادلات با سایر کشورها باید بتوانیم در واقع یک روابط عادی داشته باشیم چرا که اداره بهینه کشور با گرانی هزینه مبادلات و انتقال پول امکانپذیر نیست.

به‌گزارش ایرنا مرعشی با بیان اینکه باید در اولین فرصت این تحریم ها لغو شوند، خاطرنشان کرد: برای داشتن یک شرایط نرمال و ایجاد روابط عادی با دنیا و ارتباط با بانک های جهان، تصویب این دو لایحه به تشخیص قاطبه کارشناسان کشور جزء لوازم اساسی کار است. لوایح “اف ای تی اف” این ظرفیت را دارند که حتی بعد از رفع تحریم ها ما نتوانیم با بانک های بین المللی کار موثر را انجام دهیم چرا که این مساله پولشویی و مقررات حاکم در دنیا خود بحث جداگانه ای است.

نیاز به تعامل با بانک های جهانی جهت واردات مایحتاج ضروری کشور

این چهره سرشناس کارگزاران سازندگی افزود: بعضی از نیازهای ما مثل غذا و دارو؛ مشمول تحریم های آمریکا نیست اما برای تعامل با بانک های جهانی جهت واردات این مایحتاج ضروری کشور و همچنین گردش پول نقد بین کشورها برای ایجاد روابط سالم و شفافیت مالی نیازمند تصویب این لوایح هستیم.

مرعشی ضمن اشاره به این نکته که اساساً کشور منظبتی چون ایران که متخلف نیست، نباید خود را در معرض اتهام قرار بدهد، افزود: آنچه که در دستور کار ما برای کمک به مقاومت در منطقه یا در واقع دفاع مشروع است نیازمند به حرکت بر روی لبه خطرناک نیست. باید مسوولین مربوطه با کسب تجربه و آموخته هایی که در کشور وجود دارد هر چه سریعتر بهترین تصمیم را اتخاذ کنند.

باید ملی فکر کرد

سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی گفت: کسانی که اداره کشور را بر عهده دارند چه در مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام و یا دولت باید بدانند که مسایل کشور فراتر از این است که چه کسی رییس مجلس یا رییس مجمع است و باید ملی فکر کنند. به نظرم سیاستمداران ما تا حدودی سیاست زده به معنای جناحی شده اند و گاهی اوقات انسان به دلیل نبود سیاستمداران ملی در عرصه سیاسی کشور غبطه می خورد.

وی همچنین اعمال تحریم های ظالمانه و عمل نکردن اروپا و آمریکا به تعهدات برجامی خود چه در زمان دولت اوباما و چه در زمان عهدشکنی و تقویت تحریم ها توسط دولت ترامپ را سبب رنجیده خاطر شدن برخی از سیاستمداران کشور دانست و با اشاره به این بیت مولانا « از قضا سرکنگبین صفرا فزود، روغن بادام خشکی می نمود» بیان داشت: در برخی مواقع این عصبانیت ما از غربی ها منجر به اعمال تصمیماتی می شود که اتفاقاً به ضرر ایران است و باید تمهیدات اساسی اندیشیده شود.

کشور نیازمند روابط مناسب با جهان است

مرعشی با تاکید به اینکه کشورچه با اتکا به نفت و چه به واسطه ی صادرات غیرنفتی نیازمند روابط مناسب با جهان است، خاطرنشان کرد: ما نمی توانیم به دنیا نفت، فولاد و… بفروشیم و یا ده ها میلیارد دلار صادرات و واردات کالا، غذا، مواد اولیه ماشین آلات و… د اشته باشیم اما بگوییم با بانک های دنیا کار نمی کنیم، چرا که در واقع کار پرهزینه ای برای کشور است و اجازه ندهیم هزینه ای بر کشور تحمیل شود.

وی با اشاره به اینکه در دنیا دولت ها و مدیران کشور ها حتی روی یک درصد هزینه های خود حساب می کنند، اظهار داشت: اما وقتی ما به راحتی چندین درصد هزینه قطع روابط مان و هزینه رسمی نبودن روابطمان با سیستم اقتصادی دنیا را پرداخت می کنیم، طبیعتاً فشار اقتصادی آن بیشتر بر روی طبقات ضعیف مردم که اجاره نشین و بازنشسته لشکری یا کشوری و همچنین کارگر و یا کارمند حقوق بگیر دولت هستند، اثرات نامطلوب و بعضاً غیر قابل جبران خواهد گذاشت نه قشر متوسط به بالا که اصلاً این فشارها را احساس نمی کنند و در واقع ارزش دارایی های آنها روز به روز افزون تر می‌شود.

پیوستگی و وابستگی اقتصادهای دنیا به هم

سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی با ذکر این واقعیت که تقریباً ۵۰ درصد نیازهای غذایی، پوشاک و.. کشور وارداتی است و بالانس تجاری آن هم فروش نفت ما و صادرات مواد معدنی کشور است، افزود: باید بدانیم که هیچ اقتصادی در دنیا بدون داشتن یک روابط خیلی عادی با سایر کشورها امکانپذیر نیست.

وی ادامه داد: امروز اقتصادهای دنیا چنان به هم پیوستگی و وابستگی پیدا کرده‌اند که اروپا بدون آمریکا و آمریکا بدون چین و چین بدون آمریکا و اروپا نمی توانند خودشان را اداره کنند و حقیقتاً ایران هم از این قاعده کلی مستثنی نیست.

مرعشی همچنین بیان داشت: درک ما از اینکه در یک محیط بسته و جدا از مرزهای بین المللی بتوانیم با سیاست‌های خود کفایی اقتصاد ایران را اداره بکنیم غیر واقعی و ناباورانه است .بنابراین برای کاهش هزینه های اداره اقتصاد کشور و تامین نیازها و مبادلات با سایر کشورها باید بتوانیم در واقع یک روابط عادی داشته باشیم چرا که اداره بهینه کشور با گرانی هزینه مبادلات و انتقال پول امکانپذیر نیست.

وی دستیابی مردم به رفاه کافی را ملزوم یک روابط بین المللی سالم ومناسب با اقتصاد جهانی دانست و افزود: چنانچه پیشرفتی در روابط ایران با غرب در جهت کاهش تحریم ها اتفاق بیفتد حتما ازاین لوایح هم عبور خواهیم کرد.

مرعشی در پایان گفت: امیدوارم سیاست داخلی ما در روابط خارجی کم اثر باشد و بدبینی هایی که در بعضی از محافل و دستگاه ها وجود دارد از بین برود. امیدوارم ابهاماتی از این قبیل که دوستانی تا دولت در اختیار خودشان نباشد همکاری نخواهند کرد شائبه ای بیش نباشد و این ابهام با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام مرتفع شود.

انتهای پیام

کلیک کنید
سایت دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا