پایان اجرای مجازات اعدام در ایالت ویرجینیای آمریکا

دویچه‌وله نوشت: رالف نورتام، فرماندار ایالت ویرجینیای آمریکا از حزب دموکرات متن تغییر قانونی را امضا کرد که دو نهاد قانونگذار ایالتی آن را تأیید کرده بودند. ویرجینیا ۲۳مین ایالت آمریکاست که مجازات اعدام در آن برچیده شده است.

محل امضای تصویب این قانون، نه در پایتخت ایالت، بلکه به طور نمادین در زندان گرینسویل در ناحیه “جرات” بود. این زندان محل اجرای احکام اعدام بوده است. ویرجینیا ۲۳مین ایالت آمریکا و نخستین ایالت از ایالات جنوبی پیشین است که در آن مجازات اعدام برچیده می‌شود.
تغییر قانون در ماه فوریه سال جاری به تأیید مجلس نمایندگان و سنای ویرجینیا رسید و راه برای لغو مجازات اعدام هموار شد.

رالف نورتام، فرماندار ویرجینیا از حزب دموکرات به هنگام امضای قانون گفت: «عدالت و مجازات همیشه یکی نیستند. ما می‌توانیم به نهایت مجازات حکم دهیم، بی‌آنکه بدانیم که حق به جانب ماست.»

فرماندار ویرجینیا هم‌زمان تضمین داد: «این دولت در آینده زندگی هیچ کس را نخواهد گرفت.»

نورتام افزود که مجازات مرگ به صورتی نامتناسب علیه سیاهپوستان به کار گرفته می‌شود. از ۳۷۷ زندانی که در طول سده بیستم در ایالت ویرجینیا اعدام شدند، ۲۹۶ نفر آنها سیاهپوست بودند.

موضوع مجازات مرگ در ایالات متحده آمریکا بسیار پرمناقشه است. ۲۳ ایالت آن را برچیده‌اند و سه ایالت کالیفرنیا، اورگن و پنسیلوانیا احکام اعدام را اجرا نمی‌کنند.

در سطح فدرال به مدت ۱۷ سال اجرای احکام اعدام متوقف شده بود تا اینکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در ماه ژوئیه ۲۰۲۰ اجرای احکام مجرمانی را امکان‌پذیر کرد که بر اساس قوانین فدرال محکوم شده بودند. بدین گونه در سال ۲۰۲۰ حکم اعدام ۱۷ زندانی اجرا شد.

جو بایدن، رئيس‌جمهوری کنونی ایالات متحده از مخالفان مجازات اعدام است.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا