علی مطهری هم «راست» می‌گوید هم «درست»!

محمدکاظم جعفری، دانش‌آموخته الهیات و خبرنگار در صفحه‌ی توییتر خود نوشت:

علی مطهری هم «راست» می‌گوید هم «درست»!

“راست” می‌گوید چون اهل تزویر نیست، آنچه باور دارد صادقانه بیان می‌کند (از نظر من و شما، درست یا غلط)
این ارزش کمی نیست آن هم در جامعه غرق در ریا و تزویر امروز ما و بخصوص میان برخی مذهبی‌ها و انقلابی‌ها

‏علی مطهری “درست” هم ‌می‌گوید وقتی درباره ‎حجاب می‌گوید دست زن باعث تحریک مرد می‌شود!

حرفش درست است درباره آن جوان یا پیری که در محیط بسته خانوادگی اجتماعی بزرگ شده.

برای چنین فردی حتی بینی و چشم زن زیر چادر و با فاصله نشستن کنار او در یک مکان عمومی هم تحریک و اذیت کننده است!

‏باید در یک خانواده/شهر بسته سنتی مذهبی بزرگ شده باشی تا متوجه شوی ‎علی مطهری چقدر درست می‌گوید!
اما نکته اینجاست که این فقط برای بخش کوچکی از جامعه “درست” است!

بخش دیگر واقعیت اما این است که همین جوان/پیر، زن/مرد اگر چند هفته در یک شهر ساحلی عربی، غربی، شرقی زندگی کند ‏کل بدن زن / مرد برایش بی‌تفاوت می‌شود!
تازه می‌بیند که زیر آن پوشش زیبای مردانه و زنانه، خیلی وقتها چه اندام و بدن‌های زشت و گاه چندشی (از نظر او البته) بوده و همان بهتر که پوشیده بماند!

چنین فردی البته به فراخور سن و ویژگی‌های شخصیتی و فیزیولوژیک ‏کم کم دیدن این صحنه‌ها برایش عادی ‌می‌شود تا جایی که دیگر اصلا آنها را نمی‌بیند.

بخش دوم حرف ‎علی مطهری هم درست است. اینکه این عادی شدن نگاه به بدن جنس مخالف هم وقتی بیش از حد شود خوب نیست و عوارض خود را دارد، این بخش حرفش پشتوانه علمی دارد اما خوب نتیجه‌‌ای که او می‌گیرد ‏درست نیست. یعنی قاعده ساختن از چند نمونه و استثناء است.

اشکال بزرگ حرف ‎علی مطهری این است که او از این استثنائات و تجربه فردی خود و امثال خود (فرزندان محیط‌های بسته سنتی مذهبی) که امروز حتی در قم مشهد و یزد هم در اقلیت محض هستند، یک قاعده عام و قانون فراگیر می‌سازد که ‏متعاقب آن لابد باید بر جامعه متکثر امروزی (البته از نظر او با روش نرم) تحمیل شود.

علی مطهری غافل است که آنچه باور اوست لزوما دینی نیست، بیشتر یک سبک زندگی سنتی و خانوادگی است و تازه نزد بخش کوچکی از مردمان این سرزمین است و تعمیم آن نه مفید است نه ممکن. ‏‎

علی مطهری غافل است که در جهانی با این حد از فردیت دیگر مثل گذشته نمی‌توان برای یک جامعه متنوع ۸۰ میلیونی یا یک شهر یک میلیون نفری، یا حتی یک خانواده ۴ نفره امروزی، یک سبک زندگی پیاده کرد!

‏‎علی مطهری در سیاست به‌روز است و بسیار شجاع اما در فرهنگ، هنوز سر و پا و دل در دو قرن پیش دارد. زمانه‌ای که نسل با نسل و آدم با آدم تفاوت چندانی در فکر و کم و کیف زندگی نداشت نه امروز که تک تک ما هم نسبت به خودمان هم هر روز تغییر می‌کنیم.

‏سرانجام این که

۱-صداقت ‎علی مطهری و دوری از تزویر و تلاش برای جذب محبوبیت کاذب به هر قیمتی، واقعا جای ستایش دارد.

۲- نقدهای او صادقانه و بی‌ریاست و به خوبی هم به آفات ‎حجاب اجباری و ‎گشت ارشاد وقوف یافته اما هنوز از آن درس زندگی و مدیریت نگرفته است و گرنه اینطوری حرف نمی‌زد!

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا