نشست مصطفی الکاظمی با گروه‌های شیعه عراق

به‌نوشته‌ی میدل ایست نیوز یک مقام بلندپایه عراقی در بغداد از جلسه نخست‌وزیر عراق با سران و نمایندگان پنج تشکل سیاسی شیعه پس از برگزاری دور سوم گفت‌وگوهای راهبردی عراق و آمریکا خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از میدل ایست نیوز، یک مقام بلندپایه عراقی در بغداد گفت، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق با سران و نمایندگان پنج تشکل سیاسی شیعی پس از برگزاری دور سوم گفت‌وگوهای راهبردی عراق و امریکا نشست برگزار کرد.

به گفته این مقام، این جلسه چهارشنبه شب و ساعاتی پس از پایان دور سوم گفت‌وگوهای راهبردی عراق و آمریکا و به خواست این تشکل‌های سیاسی برگزار شد.

این مقام افزود که این جلسه با حضور سران و نمایندگان ائتلاف های سائرون (صدر)، فتح (هادی العامری)، دولت قانون (نوری المالکی)، جریان حکمت ملی (سیدعمار الحکیم) و حزب الفضیله و الکاظمی به همت سیدعمار الحکیم در منطقه جادریه برگزار و حدود چهار ساعت طول کشید.

این منبع تأکید کرد که این جلسه با هدف بررسی نتایج دور سوم گفت‌وگوهای راهبردی عراق و آمریکا و مسئله تعیین جدول زمانی خروج نیروهای این کشور از عراق برگزار شد.

به گفته این منبع برخی از این گروه‌های سیاسی خواستار حضور نمایندگانشان در گفت‌وگوها با واشنگتن در چارچوب کمیسیون امنیت و دفاع مجلس و نیز محدود کردن اختیارات نیروی هوایی ائتلاف بین‌المللی شدند.

این منبع گفت، الکاظمی در این جلسه تأکید کرده که پس از نظر تیم کارشناس امنیتی و نظامی برای تعیین جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی و ائتلاف از عراق تصمیم نهایی گرفته خواهد شد.

به گفته این منبع، نخست وزیر عراق در این جلسه توضیحات مفصلی از گزارش‌های نهادهای امنیتی و نظامی عراق درباره نقش نیروهای ائتلاف بین‌المللی در مبارزه با داعش و دیگر مسائل امنیتی داده است.

ائتلاف فتح (شاخه سیاسی حشد شعبی) با انتشار بیانیه‌ای ضمن قدردانی از هیئت مذاکره کننده عراقی در دور سوم گفت وگوهای راهبردی بغداد و واشنگتن، نتایج این گفت وگوها را “گامی سازنده در مسیر بازیابی ثبات و حاکمیت ارضی کامل در عراق” دانست.

این بیانیه افزوده که این گفت‌وگوها باعث تبدیل نقش نیروهای ائتلاف از مأموریت رزمی به مأموریت آموزشی و مستشاری شده که گامی سازنده در مسیر تحقق حاکمیت ارضی کامل و بازگشت ثبات در همه نقاط میهن است.

در این بیانیه تأکید شده که لازمه عملی شدن این گام تسریع در تشکیل کمیته فنی و تعیین جدول زمانی مشخص و کوتاه‌مدت برای خروج همه نیروهای خارجی از عراق در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.

ائتلاف فتح همچنین بر ضرورت بازپس‌گیری کامل پایگاه‌های نظامی به‌خصوص «حریر» و «عین الاسد» و سلطه کامل بر آسمان عراق به منظور بازگشت ثبات و آغاز بازسازی و شکوفایی عراق تأکید کرده است.

چهارشنبه شب با پایان سومین دور گفت وگوهای راهبردی عراق و آمریکا، یحیی رسول، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح، از دستور مصطفی الکاظمی برای تشکیل کمیته فنی جهت مذاکره با طرف آمریکایی درباره خروج ائتلاف از عراق خبر داد.

رسول در پیامی توئیتری تأکید کرد که در راستای توافقات انجام شده در دور سوم گفت‌وگوهای راهبردی عراق و آمریکا، نخست وزیر عراق دستور تشکیل کمیته‌ای فنی برای تعیین سازوکار و جدول زمانی مربوط به نتایج بخش امنیتی و نظامی این گفت‌وگوها را صادر کرده است.

او افزود که این کمیته به ریاست رئیس ستاد ارتش عراق برگزار خواهد شد.

چهارشنبه نخست‌وزیر عراق با انتشار توئیتی تأکید کرد که نتایج دور سوم گفت‌وگوهای راهبردی میان عراق و آمریکا “گامی مهم در مسیر بازیابی وضعیت طبیعی در عراق و دستاوری شایسته تبریک به ملت عراق است.”

او گفت‌وگو را راه درست حل بحران‌ها دانست و تأکید کرد که ملت عراق شایسته زیستن در وضعیت صلح و امنیت و شکوفایی و نه نزاع و جنگ و سلاح بی ضابطه و اقدامات خودسرانه است.

در بیانیه وزارت خارجه عراق درباره نتایج این گفت وگوها آمده که در موضوع مبارزه با تروریسم با توجه به افزایش توانمندی‌های نیروهای امنیت عراق دو کشور توافق کردند که نقش نیروهای آمریکایی و ائتلاف اکنون به مأموریت آموزشی و استشاری تبدیل شده که امکان انتقال باقی‌مانده نیروهای رزمی به خارج عراق را ممکن می‌کند و طرفین زمان‌بندی خروج این نیروها را پس از مذاکرات هیئت‌های فنی تعیین می‌کنند.

دو کشور همچنین تأکید کردند که پایگاه‌هایی که نیروهای ائتلاف در آن حضور دارند پایگاه عراقی است و این نیروها صرفا برای کمک به نیروهای عراقی در جنگ با داعش در این پایگاه‌ها هستند.

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق نیز در کنفرانسی مطبوعاتی پس از این گفت وگوها، تأکید کرد که طرف آمریکایی به عقب‌نشینی شمار قابل توجهی از نیروهای خود از عراق متعهد شده است.

او گفت که در این گفت‌وگوها پیشرفت نیروهای عراقی در مبارزه با تروریسم توضیح داده شده و طرفین توافق کرده‌اند که مأموریت مبارزه با داعش صرفا بر عهده نیروهای امنیتی عراق باشد.

انتهای پیام 

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا