قالیباف و پرسش‌های بی پاسخِ روز افزون

کامبیز نوروزی، حقوقدان در یادداشتی تلگرامی با عنوان «قالیباف و پرسش‌های بی پاسخِ روز افزون » نوشت:

در سال‌های اخیر مراجع رسمی پرسش‌های جدی فراوانی در مورد کیفیت و سلامت عملکرد محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران و مجلس شورای اسلامی مطرح کرده‌اند. اما نه خود او پاسخ می‌دهد، نه مراجع قانونی نظارتی واکنشی به این پرسش‌ها دارند. گزارش شورای شهر تهران در مورد دوران شهرداری قالیباف مسکوت مانده است. موضوع املاک نجومی بدون پاسخ مانده است. در پروندۀ شریفی، قائم مقام قالیباف در شهرداری تهران، معلوم نیست چه گذشته و در اقدامات او رئیس مستقیمش، یعنی قالیباف چه نقش و سهم و مسئولیتی داشته، ماجرای سفر عجیب او به روسیه و….

در آخرین ماجرا، علی خضریان نمایندۀ مجلس و عضو کمیسیون اصل 90 گفته است جداول بودجه پس از تصویب در جلسۀ علنی مجلس به خلاف مصوبۀ نمایندگان و با تأئید قالیباف دستکاری شده است. در توئیت خود نوشته است:

«جناب آقای محمدباقر قالیباف
جناب آقای الیاس نادران
متاسفانه بررسی جداول بودجه ۱۴۰۰ حاکی از تغییرات گسترده ارقام و اعداد پس از رأی گیری بودجه در صحن مجلس با اطلاع و تائید جنابتان می باشد
تا آنجا که در کمال تعجب جداول ۲۵ روز پس از تصویب بودجه ابلاغ شده است که در نوع خود بی نظیر است.
لذا باتوجه به رانت ایجاد شده برای عده‌ای خاص و تذکرات متعدد نمایندگان پیرامون این موضوع که شنیده نشده ، با هدف جلوگیری یک رانت بزرگ که منجر به ذبح قانون گرایی در نظام بودجه ریزی کشور خواهد شد این تخلف را پیگیری خواهم کرد»

این اتفاق اگر رخ داده باشد در تاریخ قانونگذاری ایران و حتی جهان، یک رخداد بی سابقه و یک رسوایی و تخلف بزرگ و غیر قابل اغماض است. اما مسأله اینجاست که قالیباف گویی در حریم امنیتی آهنین نشسته و پاسخ به هیچ چیز نمی‌دهد.

او که سالهاست سودای ریاست جمهوری در سر دارد، از چیزی فروگذار نمی‌کند. اما هیچ مرجع نظارتی نیست که به‌صورت شفاف و بی طرفانه به انبوه پرسش‌هایی که هر روز بیشتر می‌شوند، رسیدگی کند و حقیقت را کشف و افشا کند. سلامت و پاکی سیاسی و مالی  از مهمترین و اساسی‌ترین شرایط اشغال سمت‌های مهمی چون ریاست جمهوری و ریاست دو قوۀ دیگر و نمایندگی مجلس است.

حالا تصورش را بکنید اگر حتی نیمی از آنچه در مورد رفتار قالیباف در شهرداری و مجلس گفته شده، درست باشد، و اگر او به هر وسیله بر صندلی پاستور بنشیند، ریاست جمهوری مملکت به چه حال و روزی خواهد افتاد.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه