بازنده‌ وزن‌کشیِ محافظه‌کاران و دموکراسی‌خواهان در جریان اصلاح‌طلبی

افتخار برزگریان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در یادداشتی برای “راهبرد” نوشت:

محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، در گفت‌وگو با اعتماد گفته: “حتی اگر شورای نگهبان در اقدامی خلاف تصور آقای تاج‌زاده را تاییدصلاحیت کند، اصلاح‌طلبان به معنای همه احزاب از ایشان حمایت نخواهند کرد”.

حال، این سوال مطرح است که بازنده‌ی وزن‌کشیِ محافظه‌کارانِ تکنوکرات و دموکراسی‌خواهان در درون جریان اصلاحی کدام گروه خواهد بود؟

بنابر شواهد موجود، اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش‌رو با معضل کاندیدای جامع‌الشرایط روبه‌رو هستند؛ کاندیدایی که بتواند منابعِ نخبگانِ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اصلاح‌طلب و بدنه‌ی اجتماعی آنها و آرای خاکستری را توامان پای کار انتخابات بیاورد.

هیچ کاندیدای اصلاح‌طلب محافظه‌کار و تکنوکراتی حتی در سطحِ اسحاق جهانگیری یا محمدجواد ظریف، توانایی لازم برای بسیج منابع بالقوه‌ اصلاح‌طلبان را ندارند.

بخش عظیمی از بدنه‌ اجتماعی اصلاح‌طلبان، آرای خاکستری و نخبگان سیاسی و فرهنگیِ دموکراسی‌خواهِ اصلاح‌طلب، نسبت به توانایی، نیات، عملکرد و اندیشه‌ محافظه‌کاران تکنوکرات دچار بی‌اعتمادی و بدبینی شده‌اند.

کما اینکه خرده‌بورژوازیِ مستقل و حامی جریان اصلاحی نیز حداقل تا این لحظه تمایلی به حمایت از کاندیداهای اصلاح‌طلبِ محافظه‌کار و تکنوکرات از خود نشان نداده است.

اما وضعیت تاج‌زاده در فضای انتخاباتی پیش‌رو چگونه خواهد بود؟ تاج‌زاده، به‌جز بخش کوچک و محدودِ نخبگان سیاسی و اقتصادیِ محافظه‌کار و تکنوکراتِ اصلاح‌طلب، که منافع و پیوندهایِ خاصی با ساختار قدرت داشته و حمایت از گفتمان تاج‌زاده را خطری برای حفظ آن منافع و روابط خاص ارزیابی می‌کنند؛ توانایی بسیج دیگر منابع بالقوه‌ی جریان اصلاحی را دارد.

بخش عظیمی از بدنه‌ اجتماعی اصلاح‌طلبان، آرای خاکستری، نخبگان سیاسی و فرهنگیِ دموکراسی‌خواه و خرده‌بورژوازیِ مستقل و حامی جریان اصلاحی منابع خویش را برای گفتمانی که تاج‌زاده نمایندگی می‌کند، بسیج می‌کنند.

از لحاظ مالی نیز، ستاد انتخاباتی تاج‌زاده اگرچه شاید، تعداد محدودی پول‌دهنده‌ی بزرگ را از دست بدهد، در مقابل، تعداد وسیعی از پول‌دهنده‌ی کوچک را پای‌کار ستاد انتخاباتیِ خویش خواهد دید.

بازنده‌ی وزن‌کشیِ محافظه‌کاران و دموکراسی‌خواهان در جریان اصلاحی، قطعا دموکراسی‌خواهان نخواهند بود…

انتهای پیام

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. جامعه ایران چون از واقعیت خیلی دور شده و توهم می زند صحبتهای شخصی مثل تاج زاده که در حقیقت کف درخواست عقلاست را افراطی می بینند افراطی ست نسبت به هسته سخت. مگر هسته سخت وحی منزل است که همه چیز با آن سنجیده می شود. چرا ۸۰ میلیون باید از قدرت تبعیت کنند؛ برای بودن، مگر هدف بودنه اگر هدف ماندنه پس امام حسین(ع) چرا نماند صحبتهای عطریانفر مثل: ماه درخشنده چو پنهان شود شب پره بازی گر میدان شود است. فقط ماندم چرا ۸۰ میلیون جمعیت به شب پره ها اجازه عرض اندام می دهند. من به شخصه جامعه ایران را بخاطر سکوت در برابر فجایع سوریه نمی بخشم. و در یاری منتقم ملت سوریه لحظه ای درنگ به خود راه نمی دهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا