اعلام رسمی انصراف عارف و صالحی [+بیانیه]

محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس دهم و علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی با صدور بیانیه‌هایی از حضور در انتخابات ۱۴۰۰ انصراف دادند.

به گزارش امیدنامه، محمدرضا عارف در این بیانیه‌ با هشدار نسبت به شیوع فساد سیاسی در بخش هایی از جریان های سیاسی کشور عدم داوطلبی خود در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام و تاکید کرد: حضورم در شرایط فعلی در عرصه انتخابات قطعا بر پیچیدگی انتخابات می افزاید و رقابت های درونی جریان اصلاح طلبی را به سمت واگرایی سوق خواهد داد به همین دلیل ضمن قدردانی از اقشار مختلف مردم ایران، عدم ورود به عرصه انتخابات ریاست جمهوری را اعلام می کنم.

عارف افزود: مردم بزرگوار ایران با عرض سلام و آرزوی سلامتی برای همه ایرانیان، همانگونه که اجماع نظر همه ایرانیان سرافراز و دلسوز ایران است، کشور عزیزمان در بزنگاه بسیار مهم و حساسی قرار دارد. در شرایطی قرن هجری خورشیدی را به پایان می بریم که وضعیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور نابسامان و افق آینده نگران کننده است. روند شاخص های عدالت اجتماعی و توسعه یافتگی رو به افول است.

وی اظهار داشت: هدر رفت منابع و انباشت های این مرز و بوم از جمله سرمایه های فیزیکی نظیر محیط زیست، آب، خاک و ظرفیت های اقتصادی و همچنین سرمایه های غیر قابل مشاهده از جمله امید، اعتماد، فرهنگ و اخلاق بسیار نگران کننده است. این در حالی است که روند بسیار سریع تحولات بین المللی و منطقه و رشد شتابان اقتصادی و فناوری دیگر ملل در مقابل سیل مهاجرت جوانان و متخصصین ایرانی و کاهش قابل ملاحظه سرمایه های انسانی، بدون تردید ما را در آخرین فرصت های تحول و تغییر شرایط کشور قرار داده است.

عارف خاطر نشان کرد: ما نیازمند آن هستیم که طرحی نو و تحولی در نظام مدیریتی کشور ایجاد کنیم. این تغییر به مثابه اصلاحات ساختاری و بنیادین نظام حکمرانی و سیاستگذاری اقتصادی کشور است که البته با سختی فراوان و مقاومت بسیاری از ذینفعان و صاحبان فرصت های ویژه همراه خواهد بود. به تجربه و به درستی آموخته ایم که راه حل های نمایشی و عوام فریبانه و یا رویکردهای افراطی و براندازیخواهانه، دو خطر جدی برای این سرزمین و آینده ایران هستند.

وی تاکید کرد: بر این اساس و با تجربه مدیریتی چهار دهه گذشته و با همکاری و همراهی نخبگان کشور بویژه جوانان عزیز و بر اساس درخواست اقشار گوناگون ملت، از جمله نخبگان و جامعه دانشگاهی کشورمان و همچنین فعالین سیاسی و مدنی، قصد ورود به عرصه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را داشتم. در این راستا، برنامه ای جامع، واقع بینانه و راهگشا را با مشارکت نخبگان و کارشناسان عرصه های مختلف و مبتنی بر تجارب بین المللی، برای برون رفت از شرایط فعلی کشور تدوین کرده بودیم.

عارف تصریح کرد: بر این باورم این برنامه در کنار نقشه راه دقیق طراحی شده و در کنار مدیران جوان شناسایی شده، یک فرصت برای کشور و برای برون رفت از شرایط سخت و پیچیده کنونی است. اما بر اساس وضعیت حاکم بر کارزار انتخابات و نیز شرایطی که جریان اصلاحات با آن رو به رو است، به این نتیجه رسیدم که حضورم در این شرایط، قطعا بر پیچیدگی انتخابات می افزاید و رقابت های درونی جریان اصلاح طلبی را به سمت واگرایی سوق خواهد داد. به همین دلیل ضمن قدردانی از اقشار مختلف مردم ایران، عدم ورود به عرصه انتخابات ریاست جمهوری را اعلام می کنم.

وی گفت: اما لازم می دانم نکاتی را با مردم عزیز کشورم در میان بگذارم اول این که همچنان معتقدم که اصلاح طلبی اصیل و مبتنی بر منافع و مصالح ملی، راه صواب و تضمین کننده منافع ملت، کشور و حاکمیت است. در واقع، مصلحت ملت و حاکمیت بر هم منطبق است و هر کنش و سیاستی که مصلحت نظام و ملت را در تضاد با هم قرار دهد و یا تفسیر کند، از هر سو که باشد، خیانت به ملت، کشور و حاکمیت است.

عارف افزود: شوربختانه باید بگویم که فساد و فرصت طلبی رخنه کرده در بخش‌هایی از جریان‌های سیاسی، برای حفظ مطامع شخصی و گروهی خود در بزنگاه‌های سیاسی از هر گونه بداخلاقی، تهمت و دروغ ابایی ندارند. اینجانب نسبت به شیوع این فساد سیاسی در کشور احساس خطر می کنم. جریان اصلاح طلبی که در دهه ۹۰ توانست دستاوردهای ارزشمندی را کسب کند در مقطع فعلی با چالش‌هایی رو به رو است. انتظار می رفت که بزرگان این جریان اصیل، نقش سازنده تر و وحدت بخشی را برای فائق آمدن بر این چالش‌ها ایفا کنند.

وی اظهار داشت: شاخصه های اصلی اصلاح طلبی در اخلاق مداری، شایسته سالاری و پرهیز از هیاهو و غوغاسالاری است که جز با فرآیندهای کارا و شفاف حاصل نمی شود. شرایط فعلی، زمان مناسبی برای بیان برخی مطالب نیست، چرا که بیم آن می‌رود بیان آنها موجب تعمیق چالش‌های حاکم بر جریان اصلاح طلبی شود. انشالله در آینده به صورت مبسوط با آسیب شناسی، چالش‌های جریان اصلاحات را احصاء و راهکارهای احیاء جنبش اصلاح طلبی اصیل را دنبال خواهیم کرد.

عارف تاکید کرد: دوم این که مردم نجیب ایران این روزها مصائب زیادی را تحمل می کنند که در شأن و منزلت ایشان نیست. گلایه ها و اعتراض های به حق ملت را باید شنید. در این وانفسای تاریخی کشور، برآگاهان دلسوز واجب است تا با به کارگیری و اجماع همه نیروها و جریان هایی که دل در گرو سربلندی ایران دارند، با به کارگیری دانش روز جهان و با به کارگیری تجربه های موفق جهانی، درمانهای سخت را مطالبه، پیگیری و اجرا کنند.

وی تصریح کرد: تداوم سیاست‌های غلط، اصرار بر تکرار رویکردهای سیاستگذاری پر اشتباه و سوءمدیریت، کشور را دچار ابرچالش های بزرگی در همه حوزه های اقتصادی، روابط بین الملل، محیط زیست، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نموده است. این چالش های عمیق در کنار فساد گسترده و رانت جویی اصحاب قدرت، بیش از همه مردم را به رنج و ستوه آورده است.

عارف ادامه داد: اینجانب به عنوان فردی که در چهل سال گذشته مسئولیت هایی را در نظام جمهوری اسلامی داشته ام، ضمن عذرخواهی از مردم صبور ایران، متعهدم که به مانند گذشته در کنار و همراه مردم بزرگوار ایران به فعالیت خود ادامه دهم. اما به رغم همه گلایه های به حقی که وجود دارد، راه برون رفت از همه چالش ها جز صندوق رای نیست. ضمن آنکه ایجاد بستر انتخاباتی عادلانه رقابتی و بر اساس موازین قانونی وظیفه حاکمیت است. همه باید در مسیر انتخابی بهتر و شایسته تر به کشور کمک کنیم. در این راه و مسیر، شخصا و به همراه همکارانم در مجموعه بنیاد امید ایرانیان از هیچ تلاشی فرو گذار نخواهیم کرد. به امید توسعه ایران اسلامی و رفاه و کار آفرینی برای ایرانیان به دور از فــقر، عـوامفـریبی، جـنگ، نابرابری و فـساد.


به گزارش اداره‌کل اطلاع‌رسانی و دیپلماسی عمومی سازمان انرژی اتمی، «علی اکبر صالحی» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: یکی از نعماتِ الهی که در طول چند دهه گذشته شاملِ حالِ این بنده خاطیِ پروردگار شده است، اقبال و حُسن ظنِّ بسیاری از اصحاب علم و معرفت و دوستان و سروران ارجمند نسبت به اینجانب بوده است. بسیاری از استادان و پژوهشگران در مؤسسات علمی و آموزشی کشور و جمعی از بزرگواران در مجامع و محافلِ دینی و فرهنگی و نیز در سازمان‌ها و نهادهای تصمیم‌ساز در مقاطع و فصولِ منتهی به انتخابات با این کمترین تماس حاصل کرده و بر بنده منّت نهادند و با بیان احتجاجات و استدلال‌های گونه‌گون، حضور اینجانب را در میدان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری واجب عینی تلقّی کردند و ین مطالبه را مطرح کردند که بر اینجانب فرض است تا وظیف خود را به اَکملِ وجه به انجام رسانم.

وی ادامه داد: در آستانه ثبت نام نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰ نیز دعوت و درخواستِ دوستان و بزرگواران تکرار شد و اینجانب نیز به منظور ادای احترام به پیشگاه همۀ عزیزان به جِدّ در این باب اندیشیدم و اکنون با توّجه به ثبت نام تعداد قابل توجهّی از شخصیت‌های عالم، وارسته و برخوردار از تجارب ارزنده در خدمت‌رسانی شایسته به ایران عزیز و نظام اسلامی به این نتیجه رسیدم که حضور در این عرصه برای بنده، مقبول و ممدوح نیست.

معاون رییس‌جمهور با اشاره به حدیث نبوی (ص) «اگر خود را به تمامی برای انجام امری شایسته نمی‌دانی پس بدان میدان وارد مشو» اظهار داشت: در حال حاضر، این خدمتگزار کوچک نظام جمهوری اسلامی به دور از هرگونه عافیت‌طلبی و گرفتار آمدن در بندِ کیشِ شخصیت و بدون آنکه کارِ خود را با کارِ پاکان قیاس بگیرم این کلام قطب عارفان و پیشوای پارسایان، حضرت امیر مؤمنان (علیه آلاف التحیه و الثناء) را با خود زمزمه می‌کنم که فرمود: «من اگر وزیر شما باشم بهتر است تا امیر شما باشم». از این‌رو ضمن سپاس و قدردانی فراوان از الطاف و مراحمِ همه دوستانِ گرانقدر و سرورانِ ارجمند از درگاه یگانۀ هستی بخش مسئلت می‌کنم تا آتش عشق به ایران اسلامی را بیش از پیش در دل ما فروزان سازد و مامِ میهن را از فرزندان خویش راضی و خشنود گرداند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا