خرید تور تابستان

نزاع قوه قضاییه و دولت خاتمی درباره‌ی بازداشت کرباسچی

به‌کوشش ناصر غضنفری، انصاف نیوز:

دوشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۷۷

اخوى محمد و محسن، تلفنى نتيجه مذاكرات با آيت‌الله خامنه‌اى را پرسيدند؛ گفتم به نظر مى‌رسد، ايشان حاضر نيستند كه دستور آزادى آقای غلامحسین کرباسچی، شهردار را بدهند، ولى دستور رسيدگى سريع به پرونده را داده‌اند و نمى‌خواهند در نتيجه قضاوت هم دخالت كنند.

روزنامه‌ها همگى به مسأله بازداشت شهردار اولويت داده‌اند و خيلى‌ها هم سرمقاله و تحليل دارند. كيهان و رسالت از قوه قضاييه حمايت كرده، اما اكثر روزنامه‌ها از شهردار و بعضى هم بى‌طرف هستند. حرف‌ها تُند است و رسانه‌هاى خارجى، اكثراً عليه قوه قضایيه كار مى‌كنند و به اختلاف دامن مى‌زنند و آن‌ را بحران بزرگى مى‌پندارند.

مصاحبه آقاى عطاءالله مهاجرانى، سخنگوي دولت، پس از يك جلسه پنج ساعته هیأت دولت كه همه بحث در همين موضوع بوده و موضع‌گيرى‌های صريح در مقابل قوه قضایيه و تهديد پيگيرى تخلف‌هاى حفاظت اطلاعات نيروى انتظامى و دادگسترى تهران، نشان از وسعت اختلافات و عمق نزاع است.

فائزه و فاطى هم امروز آمده بودند و از من مى‌خواستند كه از شهردار حمايت‌كنم. گفتم مصلحت نيست كه مقابل قوه قضایيه بايستم؛ عملاً و در گذشته حمايت نموده‌ام.

عصر خبري روى كامپيوتر آمد كه حزب كارگزاران بنا دارند روز دوشنبه آينده مردم را دعوت كنند كه به عنوان حمايت از دولت اجتماع نمايند. به اخوى محمد، رییس شورای مرکزی حزب کارگزاران گفتم اين ماجراجویى به حساب خواهد آمد و ممكن است آثار و عواقب بدى به‎ بار بياورد. گفت صحبت از اين هم هست كه مجموعه گروه‌هاى خط امام هم دعوت كنند و اطلاع نداشت كه كجا تصميم‌گيرى شده و از طريق آقاى سیدحسین مرعشى مطلع شده بود. ديشب آقاى محسنى اژه‌ای قاضى و ریيس مجتمع قضايى، ضمن مصاحبه، توضيحي در مورد پرونده شهردار داد.

سه‌شنبه 18 فروردين 1377

آقاى سیدکمال خرازى، وزیر امورخارجه آمد. گزارش سفر به عربستان سعودی، سوريه و لبنان را داد و از رهبرى گلايه داشت كه دست آنها را در همكارى با مصر بسته‌اند و مانع حل مشكلات با آمريكا مى‌شوند. از آثار سفر من به عربستان راضى است و مى‌گويد گره‌ها را باز كرده و در اين سفر هر جا رفته، ذكر خير من مطرح بوده و طرح همكارى منطقه‌اى چهار جانبه ايران – عربستان – سوريه و مصر را دارند. تأكيد كردم‌‎ كه دنباله كار نفت با عربستان را بگيرند وگرنه دولت در سال جارى به مشكل جدى برخورد خواهد كرد.

آقاى عباس آخوندى، قائم‌مقام سازمان صداوسیما آمد. از مسايل پيش آمده در اثر بازداشت شهردار تهران، اظهار نگرانى كرد و گفت آقاى علی لاريجانى، رییس سازمان صداوسیما با رهبرى صحبت داشته؛ زمينه‌اى هست براى پيداكردن راه حل، ولى طرح مشخصى ندارد، مگر پيشنهاد اينكه سران سه قوه، ابتكارى به خرج بدهند. تذكراتى در مورد برنامه‌هاى صداوسيما دادم.

آقاى بشارتى، وزيركشور سابق آمد. تمجيد زيادى از دستاوردهاى سفرم به عربستان سعودی كرد و از اختلافات شديدى كه بين دو جناح در مسأله شهردار تهران پيش‌آمده و نيز از توانایى‌هاى وسيع در كشور و ضعف مديريت و معطلي كارهاى عمرانى و اشتغال و حذف مديران لايق، به خاطر نصب‌هاي جناحى در دولت، اظهار نگرانى نمود.

آقاى مهاجرانى، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمد. گزارش سفر به پاريس و استكهلم را داد و از كيفيت حمله منافقين در اروپا با تخم‌مرغ كه هر دو جا، لباس‌هايش را آلوده كرده و ضعف ضدانقلاب براى جمع كردن نيرو در خارج و اظهارنگرانى در مورد پرونده آقاى كرباسچى و به خصوص از حمله نمايندگان به شخص آقاى خاتمى در سخنرانى‌هاى اخير و گله از مجمع روحانيون مبارز و گروه‌هاى خط امام از عدم همكارى مناسب با حزب كارگزاران سازندگی گفت.

خبر داد كه مجمع روحانيون، حاضر نشده‌اند اعلاميه بدهند و فقط يكى از اعضاى كميته سياسى‌شان، اظهاراتى كرده و بقيه گروه‌هاى چپ هم هنوز تصميمى نگرفته‌اند. پيشنهاد داشت كه به آقاى كرباسچى كمك كنم، اجازه بدهند كه به خانه‌اش برود و پدرش را كه منتظر است، ببيند و از انتظار بيرون بياورد؛ هنوز نمى‌داند كه پسرش زندان است. گفت، آقاى خاتمى، رییس‌جمهور هم در ملاقات با رهبرى در اين خصوص به جايى نرسيده و برنامه اجتماع مردم را كه مطرح بوده، فعلاً منتفى كرده‌اند، مگر اينكه همه گروه‌ها پيشقدم شوند.

آقاى مرعشى، نماینده کرمان هم آمد و همين را گفت و خبر داد، امروز فائزه، نماینده تهران در مجلس، در سخنرانى قبل از دستور، از آقاى غلامحسین كرباسچى، دفاع مفصلى كرده است. در گزارش‌ها، آزمايش موشك زمين به زمين پاكستان با بُرد 1500 كيلومتر مورد توجه است. آمريكا و هند، همكارى چين با پاكستان را در اين خصوص مطرح كرده‌اند.

منبع: خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال 1377

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. اين عكس كرباسچي رو شش ماهه رو سايت گذاشتين.
    قبلش هم شش ماه عكس مخبر دزفولي بود.
    اخبار و گزارشهاتون رو بروزرساني كنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا