اعتراض مجمع ایثارگران به «سیاست حذف مردم از انتخابات»

مجمع ایثارگران با صدور بیانیه‌ای به «سیاست حذف مردم از انتخابات» اعتراض کرد.

به گزارش صبح ما، متن کامل این اطلاعیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

انا لله و انا الیه راجعون

در حالی که مردم ایران به خاطر اعمال شدیدترین تحریم­ها، حاکمیت اقتصاد تورمی و گسترش مداوم فقر و ناداری، مدیریت ناکارآمد، غارت بیت­المال و فساد اقتصادی جریانهای خاص، مرگ و میر ناشی از نکبت کرونا و دهها عامل دیگر در رنج و عذابند و حاکمان نیز راهکار موثری برای خروج کشور از این شرایط تلخ ارائه نمی­کنند، امید می­رفت که حکومت تدبیر کند و دستکم با برگزاری یک انتخابات آزاد و فراگیر و با حضور همه جریانها و سلایق سیاسی، انگیزه مشارکت مردم در امور سیاسی را فراهم آورد و مرهمی بر زخم­های فراوان مردم بگذارد که گفته­اند: ابرو گشاده باش چو دستت گشاده نیست!

ما به همین امید در چند ماه گذشته در قالب «جبهه اصلاحات ایران» تلاش کردیم نامزدهای شایسته و مقبول و توانمندی را شناسایی و به مردم معرفی کنیم و در ادامه ۹تن از این شایستگان با حضور در وزارت کشور، برای ریاست جمهوری نام­نویسی کردند و در عین حال همگی پذیرفتند که در نهایت به اجماع برسند و نامزد واحد جبهه اصلاحات از میان آنان در صحنه رقابت باقی بماند. این روند می­رفت که امید به تاثیر رای مردم را در میان منتقدان و ناراضیان افزون کند و میل به مشارکت در انتخابات را افزایش دهد اما متاسفانه بی­تدبیری شورای نگهبان در بررسی صلاحیت­ها و همراهی این نهاد حاکمیتی با یک سلیقه و جریان سیاسی خاص و حاکم شدن رویکرد امنیتی بر تصمیمات اعضای این شورا، کار را به جایی کشاند که دیگر هیچ امیدی به برگزاری یک انتخابات آزاد و رقابتی نداریم و هیچ دلیلی برای همراهی با جریان انتخابات در اختیار ما نیست.

ما معتقدیم حکومت ضامن اجرای درست روح و اصول قانون اساسی و مسئول تحقق مردم­سالاری و مشارکت حداکثری مردم است و اصلا به نهادهای حاکمیتی ربطی ندارد که مردم به چه کسانی و با کدامین سلیقه سیاسی رای می­دهند ولی متاسفانه حاکمان و نهادهای حاکمیتی تحت امر آنان، اکنون در بررسی صلاحیتها به گونه­ای عمل کرده­اند که رای­آوری نامزد مورد حمایت آنان تضمین شده باشد. این رویه باعث شد که چندین جریان سیاسی اساسا نامزد انتخاباتی ندارند و امید به برگزاری یک انتخابات آزاد و مشارکتی و رقابتی کاملا از میان رفته است. در واقع با این روش بررسی صلاحیتها، «جمهوریت» سر بریده شد و اکثریت مردم از دور انتخابات خارج شده­اند و ایجاد انگیزه مشارکت در میان آنان ناشدنی است.

واکنش به این تصمیم شورای نگهبان در یکی دو روز گذشته نشان از بهت و حیرت همگانی دارد و این شامل بسیاری از نیروهای اصولگرا و اعتدالی و شخصیت­های شناخته شده سیاسی و مذهبی مستقل و حتی برخی از فقهای شورای نگهبان هم می­شود. حذف صالحان و نیروهای سالم و توانمند از دور رقابت تنها به دلیل مواضع سیاسی و به خاطر احتمال رای­آوری آنان را با هیچ قاعده شرعی، قانونی و اخلاقی و هیچ مصلحت سیاسی نمی­توان توجیه کرد.

حزب مجمع ایثارگران به عنوان پایگاه بزرگ مدافعان انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن و به عنوان جریانی که به وضعیت اداره کلان کشور اعتراض شدید دارد و بوی بهبود اوضاع را از این گونه تصمیمات حزبی و جناحی و امنیتی استشمام نمی ­کند، در این مقطع از حیات جمهوری اسلامی در کنار اکثریت مردم ایران می ­ایستد و اعلام می ­کند که آنچه در جریان است یک انتخابات نیست که اگر بود قطعا باید نامزدهای جریان های سیاسی مختلف در صحنه رقابت انتخاباتی حاضر می­ بودند و تایید صلاحیت می­ شدند. به گفته سخنگوی شورای نگهبان، عدم مشارکت مردم هیچ گزندی به این روند مهندسی شده نمی­زند و این یعنی انتصابات و طبیعی است که انتصابات به رای مردم و احزاب سیاسی اصلاح­طلب از جمله حزب مجمع ایثارگران نیاز ندارد. همگان بدانند که ما می­خواستیم رای بدهیم و در انتخاباتی پرشور و رقابتی شرکت کنیم اما نگذاشتند.

حزب مجمع ایثارگران

۵خرداد ۱۴۰۰

انتهای پیام

کلیک کنید
سایت دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا