واعظی: اگر اذن داده شود کار زیادی برای نهایی کردن توافق نداریم

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به مذاکرات احیای برجام در وین گفت: دولت ترجیح می‌دهد این مذاکرات که تا اینجا پیشرفت کرده، توسط دولت، شورای عالی امنیت ملی، مقامات عالی و مجلس به جمع بندی برسد. اگر اذن داده شود به نظر می‌رسد کار زیادی برای نهایی کردن توافق نداشته باشیم.

واعظی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره اظهارات و شعارهای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و رویه گذشته آنها در قبال مسائلی مانند لوایح FATF گفت: متاسفانه وقتی یک کار از لحاظ سیاسی درست است، آن را انجام نمی‌دهند و امروز که از مردم رای می‌خواهند دیگر نمی‌توانند حرف گذشته‌شان را بزنند.

وی ادامه داد: مشخص است چه کسانی در مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام مخالف لوایح مرتبط با FATF بوده‌اند و حتی زمانی این را به مقام معظم رهبری منتسب می‌کردند درحالی که ایشان گفتند مراجع قانونی، مجمع و مجلس هر تصمیمی بگیرند من قبول دارم.

واعظی یادآور شد: الان که نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند و رای می‌خواهند، حرف‌هایی می‌زنند که دولت آن حرف‌ها را گفته است. این افراد ۸ سال به دولت حمله کردند الان برگشتند. خوب است اینها بیایند حرف‌هایی که در اتاق‌های دربسته می‌زنند را با مردم بگویند.

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به شعارها و برنامه‌های نامزدهای ریاست جمهوری گفت: طبیعی است برخی افراد که سابقه کار اجرایی ندارند یا مشکلات کشور را نمی‌شناسند، در شرایطی ایده‌هایی را مطرح می‌کنند که عملیاتی نیست یا باعث بروز مشکلات دیگر برای مردم می‌شود.

وی اضافه کرد: البته ما به روی خوش نشان دادن نامزدها به تعامل و مذاکره، انتقاد نمی‌کنیم. اتفاقا از این موضوع خوشحال هستیم که خط و مشی و رویکردی که از سال ۹۲ به عنوان یکی از رویکردهاو برنامه‌های دولت و رییس جمهوری بوده اکنون عملیاتی شده است و به نوعی همه به آن اتکا می‌کنند.

تا پایان دولت همه افراد بالای ۶۵ سال و دارای بیماری زمینه‌ای واکسینه می شوند

رییس دفتر رییس جمهوری درباره اقدامات دولت درباره مهار کرونا و رفع تحریم تا پایان دولت دوازدهم گفت: بیش از ۷۰ درصد فوتی‌های ایران و دنیا مربوط به افراد بالای ۶۵ سال بوده است. در این زمینه همه افراد بالای ۶۰ سال و همه افراد دارای بیماری زمینه‌ای تا پایان دولت دوازدهم واکسینه می‌شوند.

وی افزود: دو واکسن ایرانی، فاز دو بالینی را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند و فاز ۳ هم خیلی موفق بوده است و امیدوارم هفته آینده شروع واکسیناسیون را به صورت داوطلبانه داشته باشیم و و شاهد افزایش سرعت واکسیناسیون باشیم.

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: همانطور که رییس جمهوری اعلام کرد همه تلاش ما در این دولت این است که دولت را بدون مشکل تحویل دولت بعدی دهیم، یعنی دولت بعدی گرفتاری‌های مربوط به کرونا و تحریم نداشته باشد.

واعظی اضافه کرد: در مدت ۸ سال اخیر تجارب زیادی کسب کرده ایم. هم در ارتباط با خریدهای خارجی، اینکه چگونه پول را به مقصد برسانیم، چگونه خرید کنیم و چگونه تحریم را دور بزنیم، اینها را اکنون خوب یاد گرفته‌ایم.

واعظی همچنین درباره مذاکرات وین برای احیای برجام هم گفت: پیشرفت مذاکرات وین خیلی خوب بوده است با این حال موفقیت آن بستگی به اراده سیاسی دارد اما در مجموع کار با سرعت خوبی جلو می‌رود.

وی افزود: دولت ترجیح می‌دهد این مذاکرات که تا اینجا پیشرفت کرده، توسط دولت، شورای عالی امنیت ملی، مقامات عالی و مجلس به جمع بندی برسد. اگر اذن داده شود به نظر می‌رسد کار زیادی برای نهایی کردن توافق نداشته باشیم.

واعظی تصریح کرد: اراده دولت این است اگر یک روز و حتی یک ساعت زودتر هم شده مذاکرات به نتیجه برسد چون این امر هم به نفع مردم و هم به نفع دولت بعدی است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا