تاکید سعید جلیلی بر «تعامل سازنده با جهان»

سعید جلیلی، کاندیدای مورد تایید شورای نگهبان گفت: لازمه جهش تولید، جهش صادرات است که در تعاملات با کشورهای خارجی محقق می‌شود. ما اگر این نگاه را داشته باشیم، لازم است برای تعامل سازنده و گسترده با جهان برنامه داشته باشم.  برای اینکه بتوانید بازارهای مختلف را در سطح جهان شناسایی و آن را پیدا کنید، لازمه اش این است که بستر مناسب در عرصه سیاست خارجی شکل بگیرد.  

به گزارش ایرنا، جلیلی عصر دوشنبه در نشست کارگروه‌های دولت سایه با موضوع بررسی فرمان‌های اجرایی روز اول دولت که در مجموعه سرچشمه برگزار شد، اظهار داشت: سال ۹۲ و پس از انتخابات ریاست جمهوری در اولین جلسه‌ای که برگزار شد،  بنده گفتم که کارمان تازه شروع شده است.

وی بیان کرد: اعتقاد ما این است که برای پیشرفت کشور نیازمند تلاش همگانی هستیم. رأی مردم باید مورد احترام واقع شود و وظیفه همه است که با همکاری با یکدیگر به پیشرفت کشور کمک کنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: دولت سایه صرفاً یک تشکیلات یا حزب نیست بلکه یک گفتمان است. یعنی همه مردم باید سایه به سایه تحولات کشور را دنبال کنند و سعی کنند در آن یک تأثیر مثبت بگذارند.

جلیلی ادامه داد: دولت سایه در هشت سال گذشته به موضوعات کشور توجه جدی کرد و برای هر موضوع سعی کرد، پاسخ‌های معتبر پیدا کند.

وی تاکید کرد: این حرکت فقط در جلسات در بسته نبود بلکه با حضور در میدان تکمیل شد. ما در شهرها و روستاهای هر استان حضور پیدا کرده و سعی کردیم در دانشگاه‌های آن شهر با دانشجویان مباحثه داشته باشیم و با اساتید جلسات مختلف داشته باشیم و از شهرک‌های صنعتی بازدید کنیم و از توانمندی‌های آنان آگاه شویم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: دولت سایه یک گفتمان است. نباید همه با هم ارتباط تشکیلاتی داشته باشیم. البته هر چقدر هم افزایی داشته باشیم، خوب است، اما بهتر است هر کسی در هر جایی که قرار دارد، معطل دیگری نباشد و سعی کند تحولات را در حد وسع خود دنبال کند و بر آن تاثیر مثبت بگذارد.

جلیلی با بیان اینکه دانشگاه می‌تواند یک دولت سایه باشد، گفت: دولت سایه، سایه مردم بر سر دولت است که اگر کار خوبی انجام می‌دهد، کار درست را دنبال می‌کند و مردم به کمک بیایند و آن کار را پشتیبانی کنند تا با قوت پیش برود و اگر کار غلطی انجام دهد، کمک به دولت این است که آحاد مردم، نخبگان، اساتید، جوانان و مدیران باسابقه کمک کنند تا دولت ایرادات را برطرف کند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر ظرفیتی مغفول مانده و کاری ناقص انجام می‌شود، همه باید کمک کنند که آن کار کامل و تکمیل شود. این حقیقت دولت سایه است و اگر فراگیرتر شود، به نفع دولت‌ها خواهد بود.

جلیلی تاکید کرد: ما این نگاه را عمیقاً باور داریم که اگر کشور می‌خواهد رشد و پیشرفت کند، بدون همکاری آحاد مردم ممکن نیست. همکاری آحاد مردم بسترهای لازم را می‌خواهد که یکی از بسترهای آن که مفید و موثر باشد، حرکت در جهت مدلی مانند دولت سایه است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه برای پیشرفت کشور حتی یک روز هم نباید معطل کرد، گفت: بعد از ۸ سال برگزاری جلسات متعدد در عرصه‌های متعدد به یک جمع‌بندی اساسی رسیدیم و نتیجه این است که برای ۴ سال آینده نباید کشور فقط اداره شود و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های کشور به خوبی می تواند ۴ سال آینده یک جهش در شأن ملت ایران داشته باشد.

وی ادامه داد: ما در موضوعات خدمت‌رسانی به مردم نباید به حداقل‌ها اکتفا کنیم بلکه بایدخدمت‌رسانی به مردم ارتقا یابد و درخور و در شأن انقلاب اسلامی و مردم باشد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما در عرصه‌های مختلف بررسی کردیم و به این جمع‌بندی رسیدیم که کشور می‌تواند جهش پیدا کند و این ممکن است. برای حل مشکلات معیشتی مردم و مسائل مختلفی که امروز از آن رنج می‌برند، باید طرح‌های مختلف داشته باشیم تا مردم طعم شیرین راحتی و رفاه و تفریحات سالم را بچشند.

وی ادامه داد: اگر فرهنگ سیاسی کشور دچار آسیب‌هایی مثل کار نمایشی شود، حتماً ما دچار آفت‌های جدی خواهیم شد. نمایش نمی‌تواند جای کار واقعی را بگیرد و با نمایش نمی‌شود کشور را اداره کرد چه برسد که بتوان جهش داد.

جلیلی در ادامه مدیریت زمان را موضوعی حائز اهمیت خواند و گفت: ما زمان زیادی نداریم برای اینکه بخواهیم خودمان را معطل کنیم و باید کارها را جدی شروع کنیم و زمان را از دست ندهیم.

وی متذکر شد: متاسفانه در ۸ سال گذشته برخی کندی‌ها و توقف‌ها در برخی عرصه‌ها کشور را در برخی شاخص‌ها متوقف و بلکه منفی کرد. به همین دلیل باید با قدرت و با شتابی که شایسته است، برای یک جهش و یک حرکت جدی کار را کلید بزنیم و شروع کنیم.

 نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: باید دولتی که سر کار می‌آید، از روز اول کارهای خود را شروع کند. امروز ما یک توفیق خوبی که داریم این است که پس از ۸ سال مطالعه به جمع بندی و برنامه‌های رسیدیم که مبتنی بر آن از روز اول می توان کار را شروع کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما در کارگروه‌های دولت سایه بررسی‌هایی را برای فرمان‌های اجرایی روز اول دولت انجام دادیم و معتقدیم که رییس جمهور پس از مراسم تحلیف، باید پشت میز خود بنشیند و به صدور دستوراتی که در حیطه و اختیاراتش است، اقدام کند و این موضوع احتیاجی به قانون جدید ندارد و می‌تواند از همان روز اول دستور شروع کارها را بدهد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: البته روی موضوعات اصلی کار دقیق شده است و معتقدیم که این کارها نباید از سر شتابزدگی و نمایشی باشد بلکه باید مبتنی بر یک مطالعه عمیق باشد و البته ما نباید زمان را هم از دست دهیم.

وی ادامه داد: لازمه جهش تولید، جهش صادرات است که در تعاملات با کشورهای خارجی محقق می‌شود. ما اگر این نگاه را داشته باشیم، لازم است برای تعامل سازنده و گسترده با جهان برنامه داشته باشم.  برای اینکه بتوانید بازارهای مختلف را در سطح جهان شناسایی و آن را پیدا کنید، لازمه اش این است که بستر مناسب در عرصه سیاست خارجی شکل بگیرد.  

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه برای تعاملات گسترده و سازنده با کشورهای دیگر یکی از بحث هایی که بسیار اهمیت دارد این است که سیاست خارجی ما نباید معطل یک یا چند قدرت بزرگ باشد که آنها بخواهند برای ما تعیین تکلیف کنند، گفت: ما فکر می کنیم امروز فرصت‌هایی که در سیاست خارجی وجود دارد، فرصت‌های بسیار ارزشمندی است.  

وی تاکید کرد: با تعامل گسترده و سازنده با جهان می‌توان این فرصت‌ها را به بهترین شکل استفاده کرد. ما متناسب با پیشرفت هایی که در داخل داریم، باید تعامل گسترده و سازنده هم با جهان داشته باشیم.

جلیلی ادامه داد: وقتی صحبت از اصلاح کشور و مبارزه با فساد می کنیم، نقش قوه مجریه می‌تواند مهم‌تر و موثرتر از قوه قضائیه باشد چرا که قوه مجریه می‌تواند ساز و کارهایی را بیاندیشد که اصلاً زمینه فساد پیش نیاید.  

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: سه چهارم بودجه سنواتی عمومی کشور متعلق به شرکت‌های دولتی است. باید در آنجا هیئت مدیره قبل از هر دستگاه نظارتی مدعی باشد و نظارت کند که در این صورت، این شرکت‌ها نه تنها فسادی نخواهند داشت بلکه ارتقای کارآمدی هم خواهند داشت.  

جلیلی تاکید کرد: یکی از موضوعاتی که وجود دارد این است که رئیس جمهور هر حکمی را که امضا می‌کند، آن حکم باید برای اجرا باشد و برای این نیست که کسی بخواهد از زیر بار اجرای آن فرار کند یا آن را به نوعی دیگر تعبیر کند.  

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: حتما باید در هر حکمی که از سوی رئیس جمهور صادر می‌شود، مشخص باشد که تخطی از آن چه فرجامی خواهد داشت و انجام آن چه نتیجه ای دارد.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا