سخنگوی دولت: مذاکرات احیای برجام ارتباطی نتایج انتخابات ندارد

سخنگوی دولت گفت:‌ از ابتدای آغاز رقابت‌های انتخاباتی تکرار کرده‌ایم که مذاکرات احیای برجام ارتباطی به سیاست داخلی و نتایج انتخابات ندارد و بر اساس سیاست‌های کلان کشور و پیرو خطوط تعیین‌شده از سوی رهبر انقلاب و نهادهای بالادستی، دولت خود را مکلف دانسته است که این مذاکرات را بر مبنای تأمین حداکثری منافع ملی دنبال کند. اگر آمریکا به تعهداتش برگردد، مذاکره‌کنندگان شرایط را به تصمیم‌گیری به نهادهای بالادستی گزارش خواهند داد و منتظر دولت بعد نخواهند شد.

به گزارش تسنیم، ربیعی در نشست خبری امروز ضمن تبریک ولادت حضرت امام رضا(ع)، گفت: به آقای رئیسی بابت پیروزی در انتخابات تبریک می‌گویم و آرزو می‌کنم که دولت سیزدهم بتواند به همه اهداف تعیین‌شده در جهت تأمین منافع ملی، احیای معنویت و اخلاق و ایجاد شرایطی برای رشد و توسعه کشور و زندگی بهتر برای مردم دست پیدا کند.

وی افزود: یک بار دیگر میراث گرانقدر انقلاب اسلامی و جمهوریت با یک انتخابات دیگر تداوم یافت. خوشبختانه ما از یک سنت نیکو و نهادینه‌شده در جهت انتقال قدرت برخوردار هستیم و این موقعیتی است که در جهان و منطقه پرآشوب ما باید آن را پاس بداریم و بر این سرمایه بیفزاییم. یکی از آسیب‌های ادوار گذشته فقدان تداوم میراث دولت‌هاست، هر دولتی قطعاً نقاط مثبت و منفی در کارنامه خود دارد.

سخنگوی دولت بیان کرد: با این فرض که هر دولت حلقه‌ای از زنجیره حکمرانی یک نظام سیاسی است، نیازمند یک سامان سیاسی هستیم که دست به دست شدن مشعل رشد و توسعه جامعه را از یک دولت به دولت دیگر تضمین کند و این زنجیره حکمرانی را از گسیخته شدن مصون نگه دارد. یک اصل شناخته‌شده و مورد احترام در جوامع مردم‌سالار اجماع نخبگان درباره یاری رساندن به دولت منتخب برای عبور از شرایط سخت است.

ربیعی اظهار داشت: هرچند دولت دوازدهم دیوار تحریم‌ها را در نقطه پایانی فرو ریختن دیوار و شکست تحریم قرار داده است، اما آثار تحریم بر جامعه ایران سال‌ها باقی است. برای عبور از این شرایط سخت و غلبه بر مشکلات ساختاری اقتصادی و اجتماعی در کشور و مقابله با مشکلات توأمان تحریم و کرونا نیازمند کمک و کنار هم قرار گرفتن همه قوا و همه نهادها هستیم، این یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است و قرار گرفتن همه جناح‌های سیاسی و نهادهای مسئول و حتی نهادهای رسانه‌ای جهت مقابله با موانع لازمه موفقیت دولت در پشت‌سر گذاشتن مشکلات متعدد ناشی از تحریم‌های ظالمانه و فشار اقتصادی، اجتماعی کرونا است.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود جریان‌های سیاسی که در این انتخابات حامی کاندیدای پیروز نبودند نیز با دوراندیشی آینده‌نگرانه کنار دولت بایستند؛ از طرف دیگر رئیس‌جمهور منتخب به‌زودی رئیس همه جمهور ایرانیان با همه سلایق و گرایش‌های سیاسی و اجتماعی است. این انتخابات از جنبه سلبی نیز حائز اهمیت است. نفس برگزاری این انتخابات و مشارکت مردم در حقیقت یک نه بزرگ به تحریم‌گران بود. برخی از مبلغان تحریم انتخابات امتداد طراحان تحریم اقتصادی ایران زیر پرچم “فشار حداکثری” بودند که این بار با نقابی دیگر به میدان آمدند و این بار نیز ناکام ماندند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: سال‌ها کنار تلاطم‌های تاریخی که داشتیم جمهوریت‌مان حفظ شد. دستاورد مشروطه تا به امروز یعنی صندوق‌های رأی اعتباری دوباره یافتند. نکته دیگر که در این انتخابات بیشتر دیده شد این‌که رعایت اخلاق، تحمل و رواداری مخالف هم بین هواداران نامزدها و هم میان نامزدها چشم‌گیر بود. یکی از مصادیق مواجهه اخلاقی با رقابت‌های انتخاباتی رفتار آن دسته از نامزدهایی بود که برای مشارکت در این کارزار به میدان آمدند اما فرصت نیافتند و با وقار و نجابت کنار کشیدند، بنابراین می‌توان گفت اخلاق و ادب نیز در این دوره از انتخابات در لیست برندگان قرار گرفت.

ربیعی تصریح کرد: جا دارد که نکته‌ای را درباره شخص رئیس‌جمهور منتخب اضافه کنم. در این روزها مخالفان همیشگی ایران تبلیغاتی منفی علیه انتخابات و آینده ایران و ناامید کردن مردم نسبت به منتخب انتخابات به‌راه انداختند. با شناخت و تجاربی که از منتخب ملت دارم و همان‌گونه که در اظهارات کارزار تبلیغاتی هم بیان کرده‌اند سیاست تعاملی، واقع‌بینی، عملگرایی، مصلحت‌اندیشی، باورمندی به عدالت و اعتقاد به خرد جمعی در برنامه کار دولت ادامه خواهد داشت.

ربیعی درباره اظهارنظر وزارت خارجه آمریکا درباره انتخابات ایران و این‌که این انتخابات آزادانه نبوده است، گفت: ما این اظهار نظر را مصداق دخالت در امور داخلی ایران و مغایر قوانین بین‌المللی می‌دانیم و آن را محکوم می‌کنیم. دولت آمریکا در جایگاهی نیست که صلاحیت اظهارنظر درباره فرآیند انتخابات در ایران و یا کشور دیگری را داشته باشد. به‌خلاف نمایش‌های پر زرق و برق دموکراسی در آمریکا، امروز هیچ ملتی نیست که نداند فرایندهای دموکراتیک در آمریکا تا چه‌اندازه معیوب و متعصبانه هستند.

وی افزود: ادعاهای مشابهی در انتقاد از انتخاباتهای آمریکا نیز مطرح شده است، از جمله از سوی دموکراتها در سال 2000، و از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده و حامیان او در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر (2020). ما دولت آمریکا را دعوت می‌کنیم که از دخالت‌های متکبرانه در امور داخلی سایر کشورها و قضاوت درباره سازوکارهای دموکراتیک دیگران دست بردارد و به اصلاح امور داخلی خودشان بپردازند.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که “آیا برنامه دولت جناب روحانی این است که نهایی‌سازی برجام را به دولت بعد بسپرد یا اینکه در روزهای باقی‌مانده به فرجام برساند؟” گفت: از ابتدای آغاز رقابت‌های انتخاباتی تکرار کرده‌ایم که مذاکرات احیای برجام ارتباطی به سیاست داخلی و نتایج انتخابات ندارد و بر اساس سیاست‌های کلان کشور و پیرو خطوط تعیین‌شده از سوی رهبر انقلاب و نهادهای بالادستی، دولت خود را مکلف دانسته است که این مذاکرات را بر مبنای تأمین حداکثری منافع ملی دنبال کند. اگر آمریکا به تعهداتش برگردد، مذاکره‌کنندگان شرایط را به تصمیم‌گیری به نهادهای بالادستی گزارش خواهند داد و منتظر دولت بعد نخواهند شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: در زمان حاضر تقریباً درباره همه اختلافات مهم طرفین، تفاهم کلی صورت گرفته و اسناد مربوطه آماده شده است، اکنون به یک متن روشن و فاقد ابهام در همه کارگروه‌ها رسیده‌ایم. آن‌چه باقی ‌مانده بیش از آن‌که به مذاکره نیاز داشته باشد، نیازمند تصمیم سیاسی همه طرف‌ها است و اگر تصمیمات سیاسی اخذ شود می‌توان امیدوار بود و هیچ بعید نیست که وارد دور پایانی گفت‌وگوها شویم. همان‌طور که آقای عراقچی اشاره کرده است، هفته آینده ممکن است آخرین دور مذاکرات در وین باشد که البته این مسئله بستگی به تصمیم طرف‌های مقابل و اراده آنها برای به نتیجه رسیدن گفتگوها دارد، بنابراین در جریان طبیعی امور، در صورتی که دیگر طرف‌ها آماده باشند، دولت مانعی برای اتمام مذاکرات ندارد اما اگر به هر دلیلی توافق نهایی تا مهلت قانونی دولت دوازدهم اتفاق نیفتد، مسئولیت مذاکرات و تصمیم درباره جزییات آن به‌عهده دولت سیزدهم خواهد بود.

سخنگوی دولت درباره این سؤال که “آقای روحانی در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفته است که «آماده‌ایم برای انتقال قدرت و تجربیات همکاری کنیم»، آیا دولت برنامه مدونی دارد و فکر می‌کنید که دولت آینده چه موضوعاتی را باید در اولویت قرار دهد؟” گفت: همان گونه که ملاحظه کردید آقای روحانی رئیس جمهور بلافاصله بعد از اتمام جلسه ستاد کرونا ‌به دفتر آقای رئیسی در قوه قضائیه رفتند و ضمن اعلام آمادگی دولت مستقر برای ارائه اطلاعات مورد نیاز دولت آتی در دوران انتقالی، گزارشی از مهمترین مشکلات فعلی کشور مثل موضوع تأمین کالا را مطرح کردند. همچنین در خصوص چگونگی ادامه کار و برنامه گروه مذاکره‌کننده برجام، صحبتهایی انجام شد. دیروز هم آقای ظریف با ایشان دیدار کرد، همچنین آقای عراقچی هم جلسه‌ای با رئیس جمهور منتخب داشت.

وی گفت: روز یکشنبه هم در جلسه هیئت دولت، شیوه تعامل با دولت بعدی مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد تعامل با دولت سیزدهم برای انتقال و ارائه اطلاعات مدنظر آقای رئیس‌جمهور منتخب، در سطح وزرا باشد و آنان اطلاعات مدنظر را در اختیار آقای رئیسی قرار بدهند. در دولت هم از مدتها قبل به همه وزرا تأکید شد تا مهمترین مسائل و اولویتها را برای انتقال به دولت بعدی، مشخص کنند. در مرکز تحقیقات هم این کار در حال جمع‌بندی است و به‌زودی برای رئیس جمهور منتخب ارسال خواهد شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که “انتخابات برگزار شد و 14.5 درصد آرا باطله بودند، این در حالی است که دولت دوازدهم با مشارکت قابل توجه سکان اجرایی کشور را در دست گرفت. نگاه شما به این آرای باطله چیست و چه تعبیری از آن دارید؟” گفت: رفتارشناسی رأی‌دهندگان بدون تردید امری تک‌علتی نیست و تابعی از متغیرهایی از قبیل تغییرات جمعیتی، تحولات ارزشی، احساس موفقیت یا عدم موفقیت در رأی‌دهی، میزان نیل به هدف رأی‌دهندگان، امکان حضور پای صندوق رأی، یافتن گرایشی نزدیک به ارزشهای خود و نیز تابعی از سایر مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که لازم است بررسی و تحقیق شود. من نه به‌عنوان سخنگوی دولت بلکه به‌عنوان یک جامعه‌شناس معتقدم باید همه رأی‌ها مورد بررسی قرار گیرد. البته تأکید می‌کنم همین مشارکت قابل قبول بوده و قابل مقایسه با بسیاری از کشورها هم نیست، بنابراین هر گونه تحلیلی در یک برنامه سخنگویی نمی‌تواند حاوی تبیین جامعه‌شناختی عمیق و درستی باشد.

سخنگوی دولت درباره اظهارات یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی که گفته است که دولتی‌ها در زمان شمارش آرا نشان دادند که چهار عمل اصلی را بلد نیستند و در رسانه‌ها شبهاتی در خصوص نحوه شمارش آرا مطرح می‌شود گفت: شایان ذکر است، نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری، بر اساس صورت‌جلسات امضاشده توسط مجریان و ناظران در شعب اخذ رأی و تجمیع آن در سراسر کشور از سوی وزارت کشور اعلام و پس از فرصت قانونی رسیدگی به شکایات از سوی شورای نگهبان، نتایج نهایی اعلام می‌شود. گفتنی است تعدادی از تعرفه‌های اخذشده توسط رأی‌دهندگان، با توجه به تعدد صندوق‌های آرا، سهواً به صندوق‌های دیگر ریخته شده و تعدادی نیز توسط افراد از شعبه خارج شده است، به‌عنوان مثال فرد پس از مهر خوردن شناسنامه تعدادی از برگه آرا را در جیب خود می‌گذارد و فقط به یک صندوق رأی می‌اندازد.

وی ادامه داد: به‌طور مستمر و لحظه لحظه گزارشات مختلف از طریق سامانه‌های الکترونیکی و گزارشات از کانال‌های رسمی و مردمی رصد شده است و به‌لطف خدا و دعای خیر مردم و تلاش شبانه‌روزی تمامی اشخاص و نهادهای مجری و ناظر یک انتخابات باشکوه در نهایت سلامت و کیفیت برگزار شد. البته مواردی در ساعات اولیه بین 7 تا 9 گزارشاتی مبنی بر این که سامانه احراز هویت آفلاین می‌شود، واصل شد که با دستور وزیر کشور مشکل در اولین فرصت حل شد. در برخی شعب 33 شهری هم که در انتخابات شوراها صندوق اخذ رأی الکترونیک داشتیم اگر به‌دلیل ترافیک مراجعات، دچار کندی در اخذ رأی با روش الکترونیک بودیم، با هماهنگی مراجع ذی‌ربط، شیوه اخذ رأی سنتی هم علاوه بر روش الکترونیکی به‌کار گرفته شد تا توقفی در اخذ رأی مردم پدید نیاید.

وی با بیان این مطلب که “در مجموع در هیچ شعبه‌ای اخلال جدی و طولانی‌مدت در اخذ رأی از مردم نداشته‌ایم و اگر سامانه الکترونیکی هم در مواردی اختلال جزئی یا مقطعی داشته، در چارچوب مقررات و با اعمال همه نظارت‌های لازم، رأی‌گیری شده است، تصریح کرد: در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری علاوه بر نظارت شورای محترم نگهبان، زیر نظر مستمر هیئت اجرایی مرکزی برگزار شد و اعضای هیئت، از طرف مردم در جریان دقیق امور انتخابات بوده و همچون دیگر اجزای برگزاری انتخابات، پاسدار و حافظ رأی مردم هستند. اما درخصوص شیوه بیانی که در سؤال شما هم بود، مدتهاست با استفاده از ادبیات نامناسب و اظهاراتِ بدون اطلاع که با یک تلفن می‌شد آن را فهمید، حرفها و اتهاماتی در تریبون‌های بزرگ زده می‌شود و ما آن وقت است که متوجه می‌شویم نمی‌دانستیم که دو دوتا، 5 تا می‌شود! ظاهراً چهار عمل اصلی را بلد نیستم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که “ارزیابی‌تان از نتایجی که در انتخابات اخیر به دست آمده است، چیست؟” گفت: عدم مشارکت و کاهش مشارکت، علل و دلایل متعددی دارد. این غیرعلمی‌ترین و فرصت‌طلبانه‌ترین تبیین و تحلیل است که همه علل اجتماعی سیاسی و اقتصادی را به یک اظهار نظر تقلیل بدهیم. هر علت اجتماعی با عوامل متعددی مرتبط است به همین خاطر، این ساده‌انگارانه‌ترین و دم‌دستی‌ترین تحلیل است که یک گروه در خارج کشور یا یک فرد در داخل کشور بخواهد نتایج یک پدیده اجتماعی را این‌گونه با انحراف تحلیل مواجه کند.

وی تصریح کرد: همان‌طور که اشاره کردم،‌ آنچه در سؤال شما بود، یک حرف غیرعلمی و سوءاستفاده سیاسی است. به‌نظر من، چه آنهایی که پای صندوق آمدند؛ چه آنها که رأی باطله ریختند و چه بخشی از جامعه که تا پیش از این پای صندوق رأی حاضر می‌شدند ولی 28 خرداد 1400 نیامدند و رأی ندادند، نوعی بیان دیدگاه و در چارچوب نوعی مشارکت قابل تبیین است. باید بدانیم که بین بی‌تفاوتی نسبت به “نهاد انتخابات” و بی‌تفاوتی نسبت به “نامزدها”، ‌فرق است و این دو،‌ با یکدیگر متفاوتند. آرای باطله، محصول بی‌تفاوتی نسبت به سبد نامزدها می‌تواند باشد و فرق است بین بی‌تفاوتی نسبت به سبد نامزدها و‌ بی‌تفاوتی نسبت به انتخابات و عدم مشارکت محصول عدم باور به وقوع تغییرات با جابه‌جایی دولت‌ها و یا به‌عبارت دیگر حاصل بی‌تفاوتی نسبت به نهاد انتخابات است. از این موضوعات پیچیده نمی‌توان به‌سادگی عبور کرد و یا با تحلیل‌های سطحی و بررسی‌نشده مواجه شد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا