استعفای ری‌شهری و ناراحتی او از قوه قضاییه

به‌کوشش ناصر غضنفری، انصاف نیوز:

سه‌شنبه 1 ارديبهشت 1377

آقاى یدالله طاهرنژاد، نماينده چالوس و نوشهرآمد. گفت، جمع زيادى از نمايندگان مجلس، مى‌خواهند در مقابل اظهارات رسولى‌نژاد و جناح راست، اقدام دسته‌جمعى بكنند و آنها سخت پشيمان‌اند. از من خواست كه براى نجات وضع آیت‌الله منتظرى فكرى بكنم. گفت، تأثيرات منفى مسأله ثروت‌هاى بادآورده براى سال‌ها در كشور خواهد ماند. از اظهار من در نماز جمعه، در دفاع از مديران كشور قدردانى‌ كرد.

امروز روزنامه‌ها هجمه زيادى به آقای رسولی‌نژاد و جناح راست كرده‌اند.

آقايان محمود محمدى‌عراقى، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، علی سعيدى، قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی و سبحانى آمدند. براى برنامه جلسه مبلغان اعزامى از قم توضيحات دادند و از عدم همكارى مراجع قم با رهبرى براى كامپيوترى‌ كردن و هماهنگ كردن شهريه‌ها گفتند كه باعث شكست طرح رهبرى شده است.

آقاى ميرسليم، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی آمد. براى سفر به آمريكا مشورت كرد؛ از سوى صنايع اتومبيل‌سازى آنجا دعوت شده است. از آقاى عطاءالله مهاجرانى وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شكايت كرد كه تهمت كم‌ شدن پول‌ كتاب‌هاى خارجى در نمايشگاه را مطرح كرده و گفت، دروغ است؛ خواست كه اصلاح كند. از من خواست كه به حزب مؤتلفه توجه بيشترى بكنم و پرسيد، تا كجا از شهردارى تهران حمايت مى‌كنم.

آقاى اسحاق جهانگيرى وزیر صنایع و معادن آمد. از پرونده شهردار و عواقب سياسى آن اظهار نگرانى‌ كرد و از مشكلات اقتصادى كشور و از ضعف مديريت در دولت گفت.

آقای عبدالله نوری وزير كشور آمد. براى حل معضل پرونده شهردارى تهران چاره‌جویى نمود و نيز مشكل انتخابات مجلس خبرگان كه فكر مى‌كند، با قانون موجود، شركت مردم، وسيع نخواهد بود. پيشنهاد دارند كه قانون را به گونه‌ای اصلاح‌ كنند كه عدة بيشترى نامزد شوند. گفت، بنا دارد انتخابات شوراهای شهر و روستا را در بهمن‌ ماه انجام دهد و از من خواست‌ كه از دولت حمايت‌ كنم.

چهار‌شنبه 2 ارديبهشت 1377

آقاى امیر تهرانى از وزارت اطلاعات آمد. بولتن‌هاى ويژه را آورد و گفت، در جلسه اطلاع‌رسانى دولت بوده. در آنجا كه آقايان مهاجرانى، وردى‌نژاد، مدیرعامل ایرنا و احمد بورقانى معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد هم بوده‌اند، تصميم گرفته‌اند كه برنامه تبليغات عليه تندروی جناح راست و اخلال‌گران در نماز جمعه و آقای رسولی‌نژاد را به عنوان حمايت از من، تا دو هفته ديگر ادامه دهند و دانشگاه‌ها هم فعال شوند. گفت، در ملاقات آقاى ناطق‌نورى رییس‌ مجلس از ايشان شنيده كه رسولی‌نژاد را خام و بی‌تدبیر خوانده و گفته که ما را به زحمت انداخته است.

اخوى محمد، معاون اجرایی رییس‌جمهور آمد. عصبانى است، از رفتار قوه قضایيه در پرونده شهردارى تهران و گفت، باعث دورى بخشى از مردم از نظام شده و بد مى‌گويند.

پنج‌شنبه 3 ارديبهشت 1377

قرار بود براى شركت در جلسه توجيه مبلغان اعزامى، به قم برويم. صبح احساس تب كردم و سردرد داشتم. دكتر ميلانى آمد، معاينه‌ كرد و توصيه نمود كه استراحت‌كنم. نتيجه آزمايش‌ها را آورد؛ همه شاخص‌ها خوب است: قند و چربى و… به قم اطلاع دادم كه نمى‌روم. آقاى محمدى عراقى، رییس سازمان تبلیغات اسلامی خواسته بود كه پيام كوتاهى بفرستم. با توجه به وضع قم و مسايل آیت‌الله منتظرى و اختلافات، قلباً تمايلى هم به رفتن نداشتم و خدا اين جور درست‌ كرد.

تا شب، بيشتر وقت به مطالعه گذشت. تاريخ سياسى روحانيت را براى سخنرانى قم بررسى مى‌كردم و در جريان مطالعه، به نظرم آمد كه موضوع تأليف مستقلى است؛ به فكر افتادم كه تحقيق جامعى بنمايم.

جمعه 4 ارديبهشت 1377

در خانه بودم. وقت با استراحت و پياده‌روى در حياط و مطالعه كتاب «دين و دولت» حامد الگار و روزنامه‌هاى ديروز و گزارش‌هاي خبرگزارى ایرنا روى تلكس و كامپيوتر گذشت.
شب حسن‌ آقا خمينى آمد. وضع حوزه علمیه قم را تعريف‌كرد و گفت، موقعيت رهبرى نزد بعضی در قم خوب نيست و از پيش‌آمد نماز جمعه گذشته، اظهار ناراحتى‌كرد و از وضع اقتصادى و سياسي كشور استفسار نمود. گفت، دوستان چپ آقاى خاتمى، او را براى مراعات نظرات‌شان، تحت فشار مى‌گذارند. از من خواست كه شب عاشورا در مرقد سخنرانى كنم؛ نپذيرفتم.

شنبه 5 ارديبهشت 1377

ساعت ده صبح، آقاى عباس واعظ طبسى، تولیت آستان قدس رضوی آمدند. از وضع كشوركه در جهت تضعيف رهبرى و روحانيت در حركت است، اظهار نگرانى و چاره‌جویى نمودند؛ مشكل را زير سر جناح چپ و ليبرال‌ها مى‌دانند. از آقای محسن مهرعلیزاده استاندار جديد خراسان شكايت دارند. با اينكه اخيراً با توافق خودشان منصوب شده، ولى مى‌گويند به‌خاطر آقاى سيدعلی مقدم، باجناق استاندار، در دفتر رهبرى، او را پذیرفته‌اند.

از سفر آقاى خاتمى به مشهد نگران‌اندكه ممكن است، تحت تأثير دوستانش در مشهد، او را در جهت مخالفت با توليت‌ آستان، هدايت كنند.

آقاى محمد محمدی رى‌شهرى، نماینده ولی‌فقیه و سرپرست حجاج ایرانی آمد و از اوضاع جارى كشور و كارهاى نامناسب قوه قضایيه، اظهار ناراحتى‌ كرد و گفت، از دادگاه ويژه روحانیت استعفا داده و به آنجا نمى‌رود. خواستار كمك من، براى حل مشكل انتخابات مجلس خبرگان شد.

منبع: خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال 1377

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا