پیشنهاد ایجاد «افغانستان فدرال»

حمید ابوطالبی، معاون سابق سیاسی دفتر رییس جمهور روحانی، پیشنهاد کرده است که شش کشور ایران، پاکستان، هند، روسیه، چین و آمریکا به همراه دولت افغانستان و طالبان با هم بنشینند و تشکیل افغانستان فدرال را کلید بزنند.

به گزارش انصاف نیوز، آقای ابوطالبی در توییتر نوشته است:

«Apocalypse Now». آنان که سیاست و دین را یکی می‌خوانند، در خطایی استراتژیک، باور دارند که چون سیاست سیّال است، ایدئولوژی هم سیّال می‌شود؛ و چون طالبان مجبور به پذیرش سیالیت سیاست‌اند، لذا در اندیشه هم سیال می‌شوند. پس با حضور طالبان در قدرت، افراط‌گرایی دینی تمام و تعامل مذاهب و اقوام ممکن می‌شود!

ازاین‌رو، به اشتباه می‌اندیشند که خطر طالبان برای منطقه و ایران، خطری نظامی است، و نه خطری ایدئولوژیک در چهارچوب افراط‌گرایی مذهبی و تندرویِ داعشانه در لوای جهاد گستراندن مذهب!
لذا با قدرت بالای نظامی ما، تعامل مذهبی-قومی ممکن بوده و گذشتهٔ طالبان تجربه‌ای باطل است و غیر قابل تکرار!

درحالیکه خطر اصلی برای منطقه و ایران، افراط‌گرایی داعشانهٔ طالبان است و تحمیل جبّارانهٔ اعتقادات، فرهنگ، مذهب و آیین‌شان بر تمام اقوام و مذاهب افغانستان؛ از راه برتری‌جویی نظامی، وحشت‌آفرینی، تحقیر قومی با تحمیل مذهبی، و…؛ حتی اگر ملا عبدالغنی، اخیراً در قطر، عکس آن سخن دیگری بگوید!

چراکه طالبان، سیاست را برای تحمیل اعتقادی-فرهنگی می‌خواهد، و یکپارچه سازی افغانستان از طریق پاکسازی قومی-مذهبی و حاکمیت و استیلای ظالمانه بر آن؛ درحالیکه، باید در مقابل، سیاست را برای تثبیت وضعیت چندفرهنگی، ثبات قومی، حفاظت زبانی، تعامل مذهبی، برابری و مساوات جنسیتی، و… بکار گرفت؛ لذا، راه زدودنِ این قلب تباهی، و عمق سیاهیِ طالبانی، سیاسی-اجتماعی است؛ البته نه با طرح‌های تکراری!

پس باید سریعا ساختاری از شش کشور (ایران، پاکستان، هند، روسیه، چین، آمریکا) و دولت افغانستان و طالبان (۶+۲) سامان داد، و در آن برای حل سیاسی-اجتماعیِ بحران، به ایجاد «افغانستان فدرال» پرداخت.

انتهای پیام

کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا