تبعیض زبانی آشکار دولت روحانی

یک روزنامه نگار و فعال فرهنگی چابهار در نامه ای سرگشاده، ضمن استقبال از دستور دولت برای تدریس دو زبان کردی و ترکی در مدارس استانهای ترک نشین و کردنشین، نوشت: «اما گویا در این بین قوم بلوچ و زبان بلوچی در زمره ی اقوام و زبانهای ایرانی نیستند».

به گزارش انصاف نیوز، متن نامه ی عبدالوهاب ایران نژاد در پی می آید:

امروز در خبرها خواندم که «یونسی»، دستیار ویژه در امور اقوام و مذاهب دولت روحانی در سفر رییس جمهور به استان آذربایجان غربی اعلام کرده که تدریس دو زبان کردی و ترکی در مدارس استانهای ترک نشین و کردنشین جهت اجرای اصل پانزدهم قانون اساسی و وعده های دولت روحانی در ایام انتخابات ریاست جمهوری عملی می شود. هر چند این خبر پس از گذشت ۴ دهه از انقلاب خبر خوشایندی است اما گویا در این بین قوم بلوچ و زبان بلوچی در زمره ی اقوام و زبانهای ایرانی نیستند، در خصوص این تبعیض آشکار دولت روحانی موارد زیر را یادآور می شوم. امید است، تا در این دولت گوش شنوایی پیدا شود و این تبعیض آشکار را همچون گذشته در حق قوم بلوچ روا ندارند. قطعا این بی مهری ها از نظر این قوم مظلوم و حافظه ی تاریخی آن محو نخواهد شد.

۱- در سال گذشته کرسی های دو زبان کردی و ترکی در دانشگاههای استان های ترک نشین و کرد نشین ایجاد شد و سهم زبان بلوچی دو واحد درس اختیاری در دانشگاه سیستان و بلوچستان بود، که عمدا طوری طراحی و اجرا شد که هیچ استقبالی از آن نشد.

۲- جناب روحانی بیشترین آرا را از مردم بلوچ در انتخابات ریاست جمهوری کسب کرده است اما وعده های نظیر توجه به زبان و فرهنگ این قوم و مشارکت مدیریتی نیروهای تحصیلکرده ی بلوچ در سطح استاندار و معاون وزیر هیچکدام عملی نشدند. استاندار هاشمی که در ابتدای کارش وعده وعیدهای فراوانی را به مردم بلوچ داده بود در سطح استان فقط سکان مدیریت چهار اداره کل غیر مهم و غیر کلیدی را به مدیران قوم بلوچ که جمعیت غالب استان را دارد سپرد، جالب است در دولت موسوم به عدالت محور احمدی نژاد سهم مردم بلوچ رقمی بیش از این بوده است.

۳- سیاستهای فرهنگی این دولت همچون دولت های سلفش در ارتباط با زبان بلوچی نیز کاملا تبعیض آمیز بوده است به طوری که تاکنون پس از گذشت ۴ دهه از انقلاب یک عنوان کتاب به زبان بلوچی مجوز چاپ و نشر نگر فته است.

۴- جناب یونسی دستیار ویژه ریس جمهور در امور اقوام و مذاهب مشاورانش را در بخش بلوچستان افرادی اقتصادی و همکاران ایشان در دوره ی وزارتش در وزارت اطلاعات قرار داده است، قطعا برای این قماش افراد زبان و فرهنگ یک قوم مهم نیست و شایسته بود ایشان در سفرهای متعددش به بلوچستان با تعدادی از اهل فرهنگ نیز ارتباط برقرار می کرد، تا از اهمیت زبان و فرهنگ قوم بلوچ از نگاه این قشر واقف شود.

۵- در دولت موسوم به اعتدال گرا مردم بلوچ بجز شعار و گفتار درمانی تحقق وعده ای را به جز تحقیر فرهنگی ندیده اند. گروه های اقتصادی وابسته به این دولت با اجرای پروژه های آلوده کننده ی محیط زیست و‌ گروه دیگری به دنبال عوض کردن ترکیب جمعیت این مردم نجیب و وفا دار بلوچ‌‌! به بهانه ی آباد کردن سواحل مکران هستند.

۶- نمایندگان مردم بلوچ با هر گرایشی که دارند همچنین دیگر اقشار جامعه ی بلوچ اعم از روحانی، تحصیلکرده، دانشگاهی، فعالین سیاسی و فرهنگی در مقابل این تبعیض آشکار حذف زبان از تدریس در مدارس اعتراض کرده و سکوت پیشه نکنند. سکوت در این برهه ی مهم تاریخی که هویت یک قوم آشکارا مورد تعدی و تهدید قرار گرفته، توسط هر قشری که اندک تعلقی به زبان و فرهنگ و هویت این قوم دارد، در تاریخ آینده به عنوان خیانت ثبت خواهد شد.

۷- چنانچه دولت روحانی و کارگزارانش در استان همچنان بی مهری ها و تبعیض های آشکار و پی در پی خود ادامه دهند، قطعا از رای سنگین خود به این دولت در دوره ی دوم کاندیداتوری روحانی محروم خواهند شد. و‌ چه بسا همچنین با مخالفت جدی با رأی آوری ریس جمهور روحانی مواجه شوند.

در پایان از مشاوران و وزرای مربوطه به اجرای اصل پانزدهم انتظار می رود، تا دیر نشده در اجرای یکدست این اصل که قوم بلوچ سالهای متمادی انتظار اجرای آن را کشیده است در تمام مناطق قومیت نشین به ویژه در بلوچستان و مناطق بلوچ نشین در داخل و خارج استان اجرا شود. سیاست یک بام و دو هوا در مسایل مربوط به اقوام ایرانی در دراز مدت به نفع امنیت ملی ایران نخواهد بود و ترمیم دیوار بی اعتمادی و پر کردن شکاف بین اقوام، دولت و حاکمیت به سادگی امکان پذیر نیست.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/uYh07
برچسب ها

2 Comments

  1. عناوین متوای یاداداشت جناب ایران ژادبعنوان نامه سرگشاده تبعیض زبانی اشکاردولت روحانی این خواسته وحرف دل چندین ساله کل جامع ومردم بلوچ ایرانی بعنوان ایرانی میباشد وهمیشه خواسته وانتظارش ازمسولین بلندپایه نظام جمهوری اسلامی ایران بوده راست،

  2. واقعاً نامه سرگشاده ایران نژادمبنی برتبیعض اشکاردولت مردان ونادیده گرفتن زبان بلوچی دروس وکتاب های مدارس مناطق بلوچ نشین صادقانه وبحق میباشد!؟این یکی ازخواسته ها وانتظارات دیرینه مردم بلوچ ایران زمین ازمسولان بلندپایه کشور ونظام جمهوری اسلامی میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن