آیا تاکنون از خدمات نئوبانک‌ها استفاده کرده‌اید؟

نمایش نتیجه

Loading ... Loading ...

اتهام تعرض جنسی علیه کریس وو، چین را تغییر می‌دهد؟

بی‌بی‌سی نوشت: طی هفته‌های اخیر بحث و جدل روزافزون در رابطه با اتهام‌های تعرض جنسی علیه یکی از بزرگ‌ترین ستاره‌های چین موضوع داغ رسانه‌های این کشور بوده،‌ اما در عین حال مسأله رضایت در برقراری رابطه جنسی را بار دیگر در مرکز توجه‌ها قرار داده است.

کریس ‌وو، هنرپیشه و خواننده چینی-کانادایی طی چند هفته اخیر با موجی از اتفاقات مختلف روبرو بوده است.

قضیه از این قرار است که اوایل ماه جاری میلادی یک اتهام تجاوز علیه این هنرپیشه ۳۰ ساله مطرح شد و پس از آن ۲۴ زن دیگر هم ادعا کردند قربانی رفتارهای نامناسب او بوده‌اند.

ده‌ها شرکت مختلف از جمله برندهای جهانی لویی ویتون و پورشه همکاری خود با وو را متوقف کرده‌ و عده زیادی هم خواستار این شده‌اند که او صنعت سرگرمی را کنار بگذارد و از چین برود. همه این‌ها در حالی است که خود وو تمامی اتهامات مطرح شده را رد کرده است.

این رسوایی سرو صدای زیادی در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته و کاربران فضای مجازی تحولات مربوط به آن را مو به مو دنبال می‌کنند. اما پرونده کریس وو تنها خوراکی برای روزنامه‌های عامه‌پسند نبوده است.

در فضای مجازی میزان حمایت‌ها از زنان درگیر در این پرونده به ویژه دو می‌ژو، دانشجوی ۱۹ ساله‌ای که اولین اتهام را علیه وو مطرح کرد، بسیار بالا بوده است.

فعالان حقوق زنان می‌گویند این اتفاق نشانه‌ای دلگرم‌کننده از افزایش آگاهی نسبت به مسأله رابطه جنسی مبتنی بر رضایت آن هم در کشوری است که قربانیان تجاوز اغلب مورد سرزنش قرار می‌گیرند.

‘او این کار را کرده تا بیشتر دیده شود ‘

خانم می‌ژو از روز ۸ ژوئیه اتهامات خود علیه کریس وو را به طور مداوم در شبکه اجتماعی ویبو به اشتراک گذاشته و مصاحبه ‌هایی هم با چند رسانه‌ مختلف انجام داده است.

دو می‌ژو می‌گوید کریس را اولین بار وقتی ۱۷ سال داشته دیده. او ادعا می‌کند به همراه چند دختر دیگر به خانه این هنرپیشه دعوت شده و آنجا آن‌ها را مجبور به خوردن مشروبات الکلی کرده‌اند. خانم دو همچنین می‌گوید در حالی که مست و ناهوشیار بوده، کریس وو به او تجاوز کرده است.

آقای وو گفته این ادعا که دو می‌ژو را مجبور به نوشیدن میزان زیادی الکل کرده صحت ندارد. او همچنین سایر اتهام‌ها از جمله اغوا کردن دختران به برقرار رابطه جنسی در ازای دادن مزایا، تجاوز به آن‌ها در حالت ناهشیاری و همین‌طور سکس با دختران زیر سن قانونی را رد کرده است. طبق قوانین چین، سن قانونی برای سکس ۱۸ سال و حداقل سن برای رابطه جنسی مبتنی بر رضایت ۱۴ سال است.

پلیس پکن پس از انجام تحقیقات اولیه، در بیانیه اخیر خود صحت برخی جزئیات روایت خانم دو را تایید کرد. اما آن‌ها در این بیانیه فقط به این نکته اشاره کردند که او و آقای وو بعد از خوردن الکل با هم “رابطه جنسی داشته‌اند.”

در این بیانیه آمده که خانم می‌ژو داستانش را به اشتراک گذاشته تا “در فضای مجازی بیشتر دیده شود”.

پلیس گفته تحقیقات در رابطه با سایر اتهامات مطرح شده علیه کریس وو همچنان ادامه دارد.

اما دو می‌ژو با روایت ارائه شده توسط پلیس مخالفت کرده و بر این نکته اصرار دارد که این رابطه جنسی بدون رضایت او بوده است. خانم دو می‌گوید مجبور به خوردن میزان زیادی مشروبات الکلی شده تا جایی که هوشیاری خود را از دست داده و پس از آن توسط مدیر برنامه‌های آقای وو به اتاق او برده شده است.

خانم دو به درخواست بی‌بی‌سی برای مصاحبه پاسخی نداده اما به تازگی در شبکه اجتماعی ویبو پستی را به اشتراک گذاشته که کمی بعد حذف شده است. او نوشته بود: “من برای رفتن به آنجا پیش‌قدم نشدم! من از قصد، بعد از رفتن بقیه آنجا نماندم! فقط می‌خواهم این ماجرا تمام شود. دیگر خسته شده‌ام. “

بسیاری از کاربران فضای مجازی از اظهارات پلیس به خشم آمده و نوشته‌اند این بیانیه به نفع آقای وو بوده است.

در یکی از اظهار‌نظرهای زیر این بیانیه که بیشترین “لایک” را خورده، آمده: ” خلاصه داستان: همه آنچه دو می‌ژو گفته حقیقت دارد.”

کاربر دیگری که اظهار‌نظرش ۱/۵ میلیون لایک خورده، نوشته: “بیایید تعداد افرادی که حرف وو را باور نمی‌کنند،‌ بشماریم.”

فعالان حقوق زنان می‌گویند بیانیه پلیس نمونه‌ای بارز از فرهنگ مردسالارانه حاکم در چین است.

لو پین، فعال برجسته حقوق زنان در چین به بی‌بی‌سی گفت: “این بیانیه نگرش دولت را نشان می‌دهد … آن‌ها مشروعیت صدای زنان را به رسمیت نخواهند شناخت و زنی که آزادانه حرفش را می‌زند به تلاش برای ‘رسیدن به شهرت’ متهم می‌شود.”

این اتفاق در حالی افتاده که از سال ۲۰۱۸ با رسیدن موج جنبش “من‌هم” به چین، آگاهی نسبت به خشونت جنسی در این کشور افزایش یافته است. جنبشی که بسیاری از شخصیت‌های برجسته از بخش‌های مختلف جامعه با آن همراه شدند.

افزایش پوشش جهانی چنین پرونده‌هایی – از جمله پرونده مربوط به کارآموزی که از رییس خود شکایت کرد- توجه‌ها به این موضوع را بیش از پیش افزایش داده است. این مساله به تازگی از طریق ترانه‌های پاپ و برنامه‌های تلویزیونی پرطرفدار -هر چند با جنجال زیادی- اما به امری متعارف در جامعه تبدیل شده است.

این در حالی است که دولت چین از ترس شکل‌گیری ناآرامی اجتماعی کارزار “من‌هم” را در فضای مجازی سانسور می‌کند.

از امسال، یک قانونی مدنی جدید در چین اعمال می‌شود که برای اولین بار رفتارهایی که تعرض جنسی محسوب می‌شوند را تعریف و سازمان‌های مختلف از جمله و کسب وکار‌ها را موظف می‌کند جلوی بروز آن را بگیرند.

منتقدان می‌گویند این قانون برای محافظت از قربانیان کافی نیست چون دستورالعمل‌های اجرایی مشخصی ارائه نداده است. با این حال تصویب چنین قانونی در چین به طور عمده یک پیشرفت تلقی می‌شود.

فنگ یوان، یکی از بنیانگذاران موسسه ایکوالیتی در پکن که در زمینه حمایت از حقوق زنان فعالیت می‌کند،‌ می‌گوید: ” مبارزه با تعرض جنسی حالا دیگر در جامعه چین ریشه دوانده است … تک تک پرونده‌ها وقتی به موضوعی عمومی تبدیل شوند، راه را برای تغییر هموار خواهند کرد.”

لو پین می‌گوید ظاهرا کریس وو ماه‌ها از جایگاه قدرت خود به عنوان یک فرد مشهور برای حفظ “رابطه صمیمانه” با دو می‌ژو استفاده کرده است.

به اعتقاد او این پرونده باعث شده مردم بیشتر متوجه شوند که “شخصیت‌های تأثیر‌گذار در صنعت سرگرمی می‌توانند از قدرت خود برای روابط جنسی‌ استفاده کنند و این روند می‌تواند برای مدت طولانی ادامه پیدا کند.”

یک هشتگ تازه

فعالان حقوق زنان، این افزایش آگاهی را یکی از دلایل پشتیبانی بالای مردم از خانم دو می‌دانند؛ اتفاقی که به دختران جرات داده آزادانه و به طور علنی حرف بزنند.

در همین راستا هشتگی با عنوان “رضایت در برقراری رابطه جنسی دقیقا چیست”، در روزهای اخیر بیش از ۳۸۰ میلیون بازدیدکننده داشته است.

عده‌ای از کاربران به مشکلاتی اشاره کرده‌اند که زنان با نه گفتن به پیشنهادهای رابطه جنسی با آن‌ها روبرو می‌شوند. یکی از کاربران نوشته: “بسیاری مواقع وقتی زنان جواب رد می‌دهند، مردها تصور می‌کنند آن‌ها فقط خجالت می‌کشند و در حالی که از مردان استقبال می‌کنند، می‌خواهند به آن‌ها نه بگویند. “

در همین راستا، بسیاری از مردان هم رفتار زنان را “گیج‌کننده” دانسته و به این نکته اشاره کرده‌اند که در فرهنگ چین نه می‌تواند “رفتاری عشوه‌گرانه” قلمداد شود.

یک کاربر نوشته: “مشکل اینجاست که مساله ترغیب به تواضع و فروتنی در فرهنگ ما، باعث شده مردم به ندرت به طور صریح جواب رد بدهند. چه کار باید کرد؟”

اما چنین نظراتی واکنش خشمگینانه عده زیادی را برانگیخته است. در یکی از این اظهار نظرها آمده :‌ “سعی نکنید به بهانه زبان یا فرهنگ از این مساله قسر در بروید. هر چیز دیگری به غیر از یک بله صریح باید به عنوان جواب منفی در نظر گرفته شود.”

یک کاربر دیگر نوشته: “تنها بله معنی بله می‌دهد و این ‘بله’ هم در هر لحظه ممکن است پس گرفته شود. چرا فهم این موضوع این‌قدر برایتان سخت است؟”

همزمان، عده‌ای دیگر با استفاده از هشتگی با عنوان “دختران به دختران کمک می‌کنند” (GirlsHelpGirls#)، خواستار حمایت بیشتر از قربانیان احتمالی آقای وو شده‌اند.

یک نفر در این باره نوشته: “فرقی نمی‌کند نیت دو می‌ژو چه باشد، اگر آنچه می‌گوید حقیقت داشته باشد او یک قربانی محسوب می‌شود. خواهر، تو خیلی شجاعی که این مساله را به اشتراک گذاشتی. “

اما خانم دو می‌گوید منتظر اجرای عدالت است.

او در پست تازه خود نوشته: “می‌خواهم نقاب وو را بشکافم و اجازه ندهم فرد دیگری از او لطمه بخورد. امیدوارم من آخرین قربانی او باشم.”

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

 1. به نام خدا تعالی
  گویا پیشرفت با الگوی سرمایه داری بدون قربانی شدن روابط انسانی امکان پذیر نیست حتمی عده ای بلا فاصله خواهند گفت در کشور ایران اسلامی اوضاع خیلی بدتر است اما نمیشود انعکاس پیدا کند ولی با مقایسه خودکشیها یا مصرف آرام بخشها میتوان فهمید شکر خدا اوضاع ایران اسلامی بهتر از خیلی کشور هاست البته با ایده آل فاصله داریم به امید خدا و جوانان آگاه و اساتید دلسوز به اوج خواهیم رسید.
  تشکر از انصاف نیوز برای آگاهی بخشی

 2. هه هه چند سال پیش همین مدل اتهام رو برای دی کلی و لوهان زدن و پیاز سال هم برای چن ک چن همون موقع اعلام کرد ک با یه دختر قرار میزاره و چند وقت بعدش خبر ازدواجش پخش شد دومی ژو یک دروغ گویه اینا یه نو سسانگ فنن و یه مشت آدم روانی کریس هنوز عضوی از اکسو و تمام فن ها و اعضا با اون خاطره دارن واقعا برای اکسوال ها متاسفم اگر از کریس حمایت نکنید و اینکه همه ی ما خوب می دونی ک از کریس تائو لوهان چن سوهو سهون چانیول دی او بکهیون لی کای شیومین کلا از اعضای آکیو همچین کاری بر نمیاد چون اون ها خیلی بار ها د موقعیتش قرار گرفتن اونا هیچ وقت حاضر نیستن تلاش هاشون رو هدر بدن اینو خودشون گفتن واینکه الان تنها چیزی ک می دونم اینکه ماها اکسوالیم صبور ترین فندوم همیشه از همه ی اعضا حمایت کنیم و اینکه می خوام بهتون بگم اگه واقعا اکسوالین حمایت کنید

 3. کلا این اتهاماتی ک ب کریس وارد شده کذب هستن کریس همه این ادعاهارو تکذیب کرده و گفته ک هیچوقت ب این زن نزدیک نشده و کسایی هم ک اومدن از کریس شکایت کردن در واقع معلوم شد ک اونها از طرف همون زن بودن و حالا سوال اینجاست چرا این زن باید همچین اتهامات دروغی رو ب کریس بزنه؟جران اینه ک ی شرکت کلاهبردار برای سرپوش گذاشتن رو کارای خودش میاد این زن رو اجیر میکنه ک راجب کریس جنجال بمدازه و شایعه ب پا کنه ک کم کم این شایعه ها تبدیل ب اتهام میشن و کریس بخاطرش بازداشت میشه…
  کم نداشتیم از این شایعه و اتهام ها برای ادم های معروف و بعضیاشون رو هم مجبور کردن برای کاری ک نکردن نامه عذرخواهی بنویسن اما این بار کریس واقعا بی گناهه و تمامی حرف ها و اسنادی ک اون زن در دست داشت دروغ بودنش مشخص شد
  امیدوارم هر چه زودتر ازاد بشه پسر بی گناهمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا