مولوی عبدالحمید درباره‌ی طالبان چه گفت؟

مولوی عبدالحمید جمعه (22 مرداد 1400) در مراسم نماز جمعه اهل سنت زاهدان، با اشاره به اتفاقات جاری در افغانستان، دولت، احزاب و مردم افغانستان را به «توافق و اجماع» بر «اجرای شریعت»، «اجرای عدالت» و «مبارزه با فساد» توصیه و تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید اظهار داشت: مردم شریف افغانستان چندین دهه است که گرفتار جنگ و ناامنی و مشکلات هستند و این کشور اسلامی امروز به صلح و امنیت و آبادانی نیاز دارد.

مولوی عبدالحمید در ادامه خاطرنشان کرد: از بزرگترین مشکلاتی که جهان معاصر با آن مواجه است نادیده‌گرفتن واقعیت‌هاست. «طالبان» مانند دیگران جزو واقعیت‌های افغانستان هستند که قربانی و مبارزۀ جهادی این جنبش سبب شد اشغالگران غربی که از راه‌های دور به این کشور آمده بودند، افغانستان را ترک کنند.

امام‌جمعه زاهدان با بیان اینکه «طالبان دارای ریشۀ مردمی هستند» پیشروی‌های گستردۀ آنها در افغانستان را «نتیجۀ حمایت‌های مردمی» دانست و گفت: پیشروی‌های گسترده و سریع طالبان که بخش‌های زیادی از افغانستان را به تصرف خودشان درآورده‌اند بیانگر این است که این حرکت ریشۀ مردمی دارد و از نصرت خدا و حمایت‌های مردمی برخوردار است.

وی در ادامه افزود: هدف طالبان افغانستان آن‌گونه که خودشان مطرح می‌کنند «اجرای شریعت اسلام و سیرۀ حضرت رسول صلی‌الله‌علیه وسلم» و حکم «بما أنزل الله» است. بنده به جرأت می‌گویم و حاضرم سوگند هم بخورم که در تمام دنیا هیچ نظام و حُکمی بهتر از حکم قرآن و سیرۀ پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم نیست. لذا این هدف و خواستۀ طالبان برای تمام احزاب و گروه‌ها و مردم افغانستان که مسلمان و اهل دین هستند و برای تمام مسلمانان و کشورهای اسلامی همسایه قابل درک است.

مدیر دارالعلوم زاهدان گفت: بنده معتقدم اگر در افغانستان و کشورهای دیگر، به‌درستی از ظرفیت قرآن عظیم‌الشأن و ظرفیت رسول خدا و خلفای راشدین استفاده شود و چیزی که در قرآن و سنت و سیرت پیامبر اکرم و خلفای راشدین است اجرا شود، چنان امنیتی در این کشورها برقرار می‌شود که در دنیا بی‌نظیر باشد.

وی تاکید کرد: اگر طالبان بتوانند از ظرفیت قرآن و سیرت حضرت رسول و خلفای راشدین استفاده کنند و در این زمینه موفق عمل کنند، ملت عزیز افغانستان که چند دهه جنگ و ناامنی را تجربه کرده است، امنیت و آرامش را هم تجربه خواهد کرد.

خطیب جمعه زاهدان، طالبان کنونی را متفاوت‌تر از قبل دانست و گفت: طالبان فعلی مانند طالبان سابق نیستند، بلکه از خودشان ظرفیت نشان داده‌اند؛ چنان‌که به گفتۀ خودشان «عفو عمومی» اعلام کرده و گفته‌اند با کسانی که با آنها جنگیده‌اند هم کار ندارند و دنبال قتل و کشتار و بی‌رحمی نیستند، بلکه می‌گویند دنبال مبارزه با فساد و اجرای عدالت هستند.

وی ادامه داد: طالبان همچنین اعلام کرده‌اند که با همسایگان خود روابط دوستانه و حسنه‌ای خواهند داشت و تعهد می‌دهند که از جانب آنها هیچ تهدیدی متوجه کشورهای همسایه نمی‌شود که این هم ظرفیت بسیار خوب و بالایی است که از خودشان نشان داده‌اند.

امام‌جمعه زاهدان خاطرنشان کرد: اگر در طالبان بعضی تندروی‌ها و ناپختگی‌هایی هم وجود داشته باشد قابل اصلاح است؛ علمای افغانستان و علمای جهان اسلام می‌توانند آنها را اصلاح کرده و مسائلی از قبیل توجه به شرایط و اقتضائات زمان و رعایت حقوق زنان را به آنها گوشزد کنند.

مولوی عبدالحمید در ادامه با بیان اینکه «ما طرفدار برقراری صلح و امنیت در افغانستان هستیم» خاطرنشان کرد: پیشنهاد بنده به عنوان یک فرد دلسوز و خیرخواه به دولت فعلی افغانستان و به تمام احزاب و اقشار مختلف مردم عزیز افغانستان آن است که به سخنان و تحلیل‌هایی که اکثرا یک‌جانبه هستند و دنبال برافروخته‌کردن جنگ‌های داخلی هستند توجه نکنند، بلکه همه بر اجرای شریعت و اجرای عدالت و مبارزه با فساد توافق و اجماع کنند و برای آبادانی و امنیت کشورشان کنار همدیگر قرار بگیرند.

مولوی عبدالحمید در بخش دیگری از سخنانش در مراسم نماز جمعه زاهدان، به معرفی کابینه دولت سیزدهم به مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: اعضای کابینۀ سیزدهمین دولت جمهوری اسلامی ایران به مجلس معرفی شده است. در طول تاریخِ بعد از انقلاب یکی از مهمترین خواسته‌های جامعه اهل‌سنت توجه به حقوق اقوام و مذاهب و بکارگیری اهل‌سنت در کابینۀ دولت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: برای ما شیعه و سنی تفاوتی ندارد، اما حضور حداقل یک نفر از اهل‌سنت در کابینۀ دولت بیانگر سعه‌صدر مسئولان نظام خواهد بود و سبب تحکیم وحدت و همبستگی ملی ما می‌شود، ضمن اینکه این اقدام برای کشور ما بازتاب مثبت جهانی و بین‌المللی نیز دارد، کما اینکه اگر در این کابینه، زنان هم حضور داشته باشند علامت آن است که ما برای زنان نیز اهمیت قایل هستیم و نگاه دنیا نسبت به ما مثبت می‌شود.

امام‌جمعه زاهدان تاکید کرد: امیدواریم بزرگان و دولتمردان در خصوص تشکیل اعضای کابینه دولت سیزدهم بیشتر بیندیشند. دوراندیشی و سعه‌صدر صفات بسیار خوب و پسندیده‌ای هستند که می‌طلبد همۀ ما به آنها متصف باشیم.

وی همچنین گفت: اگرچه در طول فعالیت دولت دوازدهم انتقادهایی را که به عملکرد این دولت داشتم در زمانش بیان کردیم، اما اکنون که کار این دولت به پایان رسیده است جا دارد به تمام این دولتمردان «خسته نباشید» بگوییم.

مولوی عبدالحمید در بخش پایانی سخنانش به روی‌کارآمدن شورای جدید شهر زاهدان اشاره کرد و گفت: جا دارد از اعضای شورای قبلی و شهردار محترم قبلی زاهدان تشکر کنم که واقعا تلاش کردند و زحمت کشیدند. بنده به جرأت می‌توانم بگویم که جناب مهندس پربار (شهردار قبلی زاهدان) از شهرداران و مدیران توانمند شهر بود.

وی در ادامه افزود: برای شورای جدید شهر زاهدان و سرپرست شهرداری این شهر نیز آرزوی موفقیت می‌کنم که بتوانند منشأ خیر و خدمت به مردم باشند.

مولوی عبدالحمید گفت: حضرت حسین رضی‌الله‌عنه کسی‌ست که در خانهٔ رسول اکرم، حضرت علی و حضرت فاطمه تربیت حاصل کرد و آگاه به مسائل بود.

وی افزود: حضرات حسینین علاوه براینکه شرف اهل‌بیت‌بودن را دارند، صحابه و تربیت‌یافتگان خودِ رسول اکرم نیز هستند. اهل بیت جزو مقدسات همه مذاهب اسلامی هستند و جامعه شیعه و سنی به این بزرگان محبت دارند.

مدیر دارالعلوم زاهدان گفت: ايام عاشورا ایام قیام امام حسین رضی‌الله‌عنه است. قیام امام حسین رضی‌الله‌عنه یک قیام تاریخی است.
قیام امام حسین مانند قیام بقیه مردم دنیا نیست و نباید با قیام آنها مقایسه شود، زیرا ایشان نه برای حکومت و ریاست و رسیدن به خواسته‌های مادی، بلکه برای الله تعالی، اجرای عدالت، گرفتن حق مظلوم از ظالم و حکم بماأنزل‌الله قیام کرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: قیام امام حسین در مقابل آدم‌های ناتوان، بی‌کفایت، نالایق، مستبد و در زمانی اتفاق افتاد که خطر ازبین‌رفتن دستاوردهای پیامبر اکرم و خلفای راشدین وجود داشت.

مولوی عبدالحمید اظهار داشت: امام حسین رضی‌الله‌عنه الگو و نمونهٔ تقواست. اهل بیت با خلفای راشدین رابطه خوب و زندگی محبت‌آمیزی داشتند. همین‌طور همهٔ امت نیز با اقتدا به سیرت این بزرگان باید به وحدت و اخوت فکر کنند و همواره خصوصا در این ایام حرمت و احترام همدیگر را رعایت نمایند.

خطیب جمعه زاهدان در ادامه توصیه و تاکید کرد: این ایام در ایران اسلامی ایام سختی است؛ کرونا مخصوصا در شهرهای بزرگ سبب فاجعه شده است، لذا برای سلامتی خود و تمام شهروندان و انسان‌ها باید شرایط بهداشتی را رعایت کنیم.

مدیر دارالعلوم زاهدان گفت: اخیرا ما انسان‌های مفیدی را از دست داده‌ایم. در هفته‌ای که گذشت جناب مولانا عبدالرحمان محبی که از اساتید برجستۀ دارالعلوم زاهدان و از چهره‌های شناخته‌شدۀ استان و کشور بودند، وفات کردند. ایشان که به دعوت حضرت مولانا عبدالعزیز رحمه‌الله به دارالعلوم زاهدان آمده بود، چهل سال در دارالعلوم زاهدان خدمت کرد. الله تعالی درجات ایشان را بلند بفرماید.

خطیب جمعه زاهدان در ادامه افزود: جناب دکتر ادهم سپاهی نیز که از همکاران ما در دارالعلوم زاهدان و از چهره‌های نخبه و دانشگاهی بود، هفتۀ گذشته وفات کرده است. برای ایشان نیز دعای مغفرت و رفع درجات می‌کنیم.

مولوی عبدالحمید همچنین درگذشت پدر و فرزند نمایندۀ مردم خاش و میرجاوه در مجلس شورای اسلامی را- که هر دو در یک روز وفات کرده بودند-، به ایشان تسلیت گفت.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

  1. واقعاً شخصیت دو رویی داری
    تا چند وقت پیش فکر میکردم آدم حسابی هستی
    ولی خودت هم از جنس اونهایی که حمایتشان می کنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا