آیا تاکنون از خدمات نئوبانک‌ها استفاده کرده‌اید؟

نمایش نتیجه

Loading ... Loading ...

سلام بر پزشکانی که…

حجت‌الاسلام هادی سروش، استاد حوزه، در یادداشتی تلگرامی با عنوان «روز پزشک؛ روز سلام بر پزشکانی که…» نوشت:

“قلم” از ننوشتن درباره “روز پزشک” بی تابی می‌کند!

چرا که در این زمانه؛ پایگاه درآمیختن واژه‌ها و معانی و عرضه تجمیع آن به عنوان مقاله، کم‌سو شده و درون ما آدمیان از حیرت بی عدالتی‌ها افسرده خاطر و بی رمق است!

سلام بر آن پزشکانی که کتاب آسمانی ما، آنان را به این “سروش غیبی” اشارت نمود که نجات “یک جان”، نجات “یک جهان جان” است. (سوره مائده/۳۲)

پزشکانی که رسول خاتم (ص) آنان را به طلایه داریِ “علم الابدان” ستود.

پزشکانی که دانش آنان با بینش‌شان در آمیخت و از “علم الابدان” فراتر رفت و با منش والایشان توانستند نه تنها بر زخم بدن، که بر زخم روح و روان بیماران‌شان مرهم گذارند و همراهانِ نگران بیمار را به آرامش میهمان کنند.

پزشکانی که در عرضه تکاثرطلبی مدرنِ “قدرت” که امروزه حاکم بر عالَم و آدم شده! خویشتن را از مرزهای پلشتِ “رانتِ حکومتی و چاپلوسیِ حاکمان” دور نگه داشتند و بر “سوگند بقراطی” خود وفادار ماندند.

پزشکانی که “سوگند بقراطی” را در تشخیص بیماری و مداوا و ویزیت و حفظ اسرار بیمار خلاصه نکرده، و بی عدالتی‌هایی که در حفظ جان شهروندان توسط نظام‌های حاکم بر جان و جهان، روا داشته شده را با شجاعت در بیان و بیانیه‌های خود به گوش جامعه دردمند رسانده و می‌رسانند.

پزشکانی که در نزدیک به دو سال و اپیدمی کرونا خوش درخشیدند. هم‌آنانی‌که، لحظه از پا ننشسته و کسر از ثانیه‌ای در وظائف انسانی خود، درنگ نکردند. و این مهم؛ در حالی از پزشکان محبوب‌مان رخ‌نمایی کرد که به راستی، از بیمار به بیماری نزدیکتر بودند و چه بسا با دلی افسرده در فراق و از دست دادنِ همکارانِ بخش بهداشت و درمان خود عزادار بودند و یا از سخنان نسنجیده‌ای که به عنوان “طب اسلامی” به خورد جامعه‌ی مصیبت‌دیده می‌شد، حیرت زده بودند.

و خلاصه؛ سلام و درود بر پزشکانی که بیمار را، نه تنها عضو خانواده خود میبینند، بلکه بیمار را “جان” خود دیده و از او دریغی ندارند.

انتهای پیام

کلیک کنید
دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا