آیا تاکنون از خدمات نئوبانک‌ها استفاده کرده‌اید؟

 • خیر (78%, 109 رای)
 • بله (22%, 31 رای)

جمع آرا: 140

Loading ... Loading ...

قضاوت به جای تفکر | پاسخ عماد باقی به منتقدان

عمادالدین باقی، فعال حقوق بشر، در واکنش به نقدهایی که به مصاحبه‌ی دیروز او با انصاف نیوز [لینک] در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، در یادداشتی تلگرامی نوشت:

قضاوت به جای تفکر (قلب قاضی را با قضاوتش باید سنجید)

ما نگوییم بد و میل به ناحق نکنیم
جامه کس سیه و دلق خود ازرق نکنیم
عیب درویش و توانگر به کم و بیش بد است
کار بد مصلحت آن است که مطلق نکنیم
رقم مغلطه بر دفتر دانش نزنیم
سر حق بر ورق شعبده ملحق نکنیم
«حافظ»

پیرو انتشار مصاحبه ام با انصاف نیوز [لینک]، همان جریانی که در مصاحبه، گفته‌ام «می‌خواهند همه را مثل خودشان کنند و اگر کسی همراهی نکرد، منکوب کنند» دوباره توپخانه‌شان فعال شد‌ ولی به دلیل اینکه برخی افراد بخاطر شبهه و اشتباه داوری غیرمنصفانه می‌کنند لازم دانستم توضیحی تقدیم کنم:

۱- از روی واکنش‌ها و بعضی نوشته‌ها درباره مصاحبه با انصاف نیوز متوجه شدم به جز انگشت‌شماری، اغلب آن‌ها متن کامل مصاحبه را نخوانده‌اند و بر اساس یک تیتر قضاوت کرده‌اند. این بلای قضاوت سطحی است.

۲- از میان آن انگشت‌شماری که متن کامل را خوانده و قضاوت منفی کردند اولاً به بعضی از پاسخ‌هایی که به ایرادات‌شان در همان مصاحبه ذکر شده توجه نکرده‌اند. دوم اینکه بر مبنای اطلاعات غلط و نادرست نقد کرده‌اند. مثلاً یکی گفته است مصادیقی که ذکر کرده‌اید متهمین به قتل بوده و شاکی خصوصی داشته‌اند. این در حالی است که اتفاقا حرف ما نیز همین بوده که در پرونده‌هایی که شاکی خصوصی دارد (که پرونده مرحوم نوید افکاری هم‌ چنین بود) صِرف کمپین، جوابگو نیست. دیگر اینکه بعضی از مصادیق ذکر شده در مصاحبه، محکومان سیاسی- عقیدتی بوده‌اند.

۳- جالب اینکه من در مصاحبه، کمپین را نفی نکرده‌ام بلکه به تلاش‌های حقوقی، مدنی و گفتگو اولویت داده و کمپین را آخرین کار و آن هم کاملا مدیریت شده و در چارچوب هماهنگی با وکیل و خانواده زندانی، مطلوب دانسته‌ام.

۴- اصل اساسی برای یک مدافع حقوق بشر باید حفظ جان و سلامتی زندانی و آزادی او باشد. اگر کمپین و هر اقدام دیگری او را به خطر اندازد ناروا و اگر به نجات او‌ کمک‌ کند مطلوب است.

۵- گفته‌اند بسیاری از کسانی که اعدام شده‌اند به دلیل بی خبری از وضعیت آنها بوده، در حالیکه من گفته‌ام تقریباً تمام مواردی که در بی‌خبری نبوده و کمپین برایش راه افتاده نتیجه عکس داده است.

سه محکوم آبان را هم که به عنوان مثال موفقیت ذکر می‌کنند، در همان زمان هشتک سازی، من و وکلای محترم‌شان توضیح دادیم که هشتک، نزدیک بود این سه نفر را به اعدام بکشاند و با تلاش سختی روند پرونده از هشتک جدا شد تا فعالیت‌های وکلا نتیجه بدهد.

۶- اگر کسی در جستجوی حقیقت باشد به جای حمله‌ و تخریب، اگر ابهامی پیرامون مطالب مطروحه در مصاحبه داشت برای طرف مورد انتقاد مطرح می‌کند تا پاسخ داده شود.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

 1. آقای باقی ! آن مصاحبه تان را خواندم اگر نگویم واو به واو، عمده تحلیتان دقیق و درست بود و این را هر کس که کاردان است و سرش به این کار ها، می داند و می فهمد. در مقابل همان جماعت غوغا سالار که هر کدامشان هر هدفی را دنبال می کنند جز تحقق واقعی ارزشهای حقوق بشری در درون جغرافیای ایران، ذره ای عقب ننشینید و در مقام دفاع یا توجیه آنچه به درستی، به روشنی و به حق شرح و تحلیل کرده اید بر نیایید. هر کس که در جوامعی چون ایران متولد شده و زیست کرده و دغدغه راستین دموکراسی و استقرار ارزشهای حقوق بشری دارد می داند و لمس کرده که پیشرفت “پایدار ” در این مسیر سنگلاخی، میلیمتری و با در نظر گرفتن محتاطانه و حتی سختگیرانه همه ملاحظات مربوط به ماهیت ساختار قدرت و بافت فرهنگی جامعه همزمان و توامان ممکن است و لاغیر !

  5
  4
 2. به ادعاهای شما بدور از هیچ توهین و حمله‌ای پاسخ می‌دهم و امیدوارم اگر اینجا انصاف نيوز است نظرات مخالفان را هم چاپ کند.
  ۱. اینکه می‌فرمایید بجز انگشت شماری بقیه نخوانده‌اند یعنی زیر ۱۰ ۲۰ نفر از مخالفان آن مصاحبه را خوانده‌اند؟ مسلما ادعای غلطی‌ست من به شخصه بیشتر از ۱۰ نفر از اطرافیانی که مخالف آن مصاحبه بودند را می‌شناسم که مصاحبه را مطالعه نمودند. به عنوان کسی که سر و کارم با اعدادست دروغ گفتن راجع به اعداد را جزو بزرگ‌ترین گناهان می‌دانم چون به راحتی با این دروغگویی با واقعیت می‌جنگید.
  ۲. دوباره موضوع انگشت شمار در بند قبل به آن اشاره کردم. اما جدای آن انتخاب سلیقه‌ای تنها یک نظر با اطلاعات اشتباه و تعميم آن به تمام مخالفان مصاحبه که همه‌ی آن‌ها برپایه‌ی اشتباه با شما مخالف بودند،‌ که این‌کار فرار از پاسخ‌گویی‌ست.
  ۳. اینکه می‌فرمایید با هماهنگی وکیل و خانواده قربانیان. در مورد نوید افکاری حداقل خانواده ایشان هم در فضای توییتر و اینستاگرام و … حضور دارند ومخالفتی با حرکت مردم نداشتند، اما اینکه می‌فرمایید وکیل،‌متاسفانه مردم پس از موارد مشاهده شده از طرف وکلای مورد تایید نظام چندان اعتمادی به آن‌ها ندارند.
  ۴. شما در موارد گوناگون ثابت کردید که مدافع حقوق بشر نیستید و به عنوان مثال می‌توان به نوع برخورد شما با اقلیت‌های جنسی و استفاده کردن از کلماتی که مسلما در شان هیچ انسانی نیست در مورد آن‌ها اشاره کرد.
  ۵. در مورد “سه محکوم أبان” ما بر اساس آنچه مشخص هست صحبت می‌کنیم و شما براساس آنچه پشت پرده‌ها هست و فقط خود شما از آن اطلاع دارید! اجازه بدهید واقعیت عینی را بپذیریم نه آنچه فقط شما از آن خبر دارید. اگر مستنداتی دارید ارایه دهید وگرنه خود شما که نمی‌توانید شاهد به صحت مدعای خودتان باشید.
  ۶. ما بارها و بارها شاهد این بودیم که هر گاه محترمانه انتقادی به اصلاح‌طلبان شد بدون پاسخ ماند و با اولين توهین پرچم این‌ها به ما توهین می‌کنند را بالا گرفتید اما برای بار هزارم هم بدون هیچ توهین و حمله‌ای به موارد مطرح شده در این پاسخ شما پرداختم و امیدوارم برای بار هزارم شما پاسخ‌های بدون توهین بنده را نادیده نگیرید(البته اگر این نظر اصلا انتشار پیدا کند).

 3. بوقی و زید بازی ( ابادی) هر چی کمتر حرف بزنید کمتر منفور می شود گذشت زمانی که ارباب تان با یک تکرار می کنم ملت را خر می کرد شما که چیز اون انگشت کوچیکه اون هم نیستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا