خواب ظهرگاهی خوب است یا بد؟

بعد تجربه دورکاری دوران قرنطینه کرونا، برخی از کارفرماها متوجه شدند که ساعت‌های کاری منعطف، بازدهی نیروهایشان را بالا می‌برد.

به گزارش سرویس ترجمه‌ی انصاف نیوز، گاردین در تحقیقی به عادت اهالی مدیترانه برای خواب ظهرگاهی اشاره می‌کند و می‌نویسد: برنامه کاری خشک و غیرقابل انعطاف برای کارمندان درست مثل کابوس است و در عوض تجربه استراحت سه ساعته در ساعات روزکاری برای صرف یک ناهار مفصل و همین طور چرت ظهرگاهی مثل اهالی مدیترانه رویکردی مقبول شده است.

افزایش دما در انگلستان موجب شد، اقبال به سبک کاری اهالی خاورمیانه بالا رود تا نیروهای کار بتوانند در مناطق گرم در برابر گرمای هوا دوام بیاورند در مقابل در اسپانیا قوانین ساعات کار سختگیرانه تر شده و از این پس کارمندان شهرهای بزرگ نمی‌توانند در ساعات ناهار به خانه‌هایشان بروند و همینطور ساعات کار نیز افزایش پیدا کرده که این تصمیم میزان روابط خانوادگی آنها را کاهش داده است.

عمده کارکنان در اسپانیا کار خود را ساعت 8:30 صبح شروع می‌کنند و بین ساعت 1:30 دقیقه ظهر و تا 4:30 دقیقه به خانه‌هایشان باز می‌گردند تا ناهار بخورند و چرتی بزنند تا هوا خنک شود و تا 9 شب سرکار خود هستند. در این گزارش گاردین ادعا کرده که مردم اسپانیا 53 دقیقه کمتر از میانگین سایر کشورهای اروپایی می‌خوابند

استاد دانشگاه برکلی، مث واکر، اینطور پیش‌بینی می‌کند که گرمای هوا و ساعات طولانی کار، چرت نیم‌روزی را جزو اولویت‌های کارفرمایان خواهد کرد. هرچند ایده چرت نیم روزی کارمندان از سال 1980 میلادی در ناسا مطرح شد. ناسا متوجه تاثیر چرت نیم‌روزی بر عملکرد نیروهایش شده بود و این ایده امروز در شرکت گوگل نیز اجرایی می‌شود.

پرفسور واکر استاد دانشگاه برکلی در همین رابطه می‌گوید: خواب به عنوان بهترین سرمایه گذاری باشد. زمانی که افراد خواب کافی نداشته باشند توانایی تفکر سریع و خلاق را از دست می‌دهد. البته او در ادامه هشدار می‌دهد که خواب طولانی ظهرگاهی می‌تواند الگوی خواب شب را بهم بریزد و از طرف چرت طولانی ظهرگاهی حتی ممکن است عملکرد فرد را کاهش دهد. به عقیده برخی دیگر، چند بار استراحت در طول روز، نتیجه بهتری از یک استراحت بسیار طولانی دارد. 

در نهایت می‌توان اینطور گفت که مساله استراحت، خواب و کیفیت کار می‌تواند به انرژی حیوانات برگردد. شتر دوکوهانه یک بار در روز می‌خوابد، شتر قبل و بعد از ناهار می‌خوابد. اما اگر مثل مارها هستید سه بار در روز می‌خوابید. پس باید در نسبت با انرژی بدن‌تان کار کنید تا بتوانید کارآمد باشید.

انتهای پیام

کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا