دایی، صداوسیما، رونالدو!

اختلافات علی دایی و صداوسیما موضوع گزارشی است که امروز در صفحه‌ی ورزشی روزنامه‌ی شرق منتشر شده است.

به‌گزارش انصاف نیوز، متن کامل این گزارش در پی می‌آید:

اتفاقی که از ماه‌ها قبل، بسیاری انتظارش را می‌کشیدند، رخ داد و سرانجام کریستیانو رونالدوی پرتغالی رکورد ۱۵ سال و ۹ ماهه علی دایی را شکست. رونالدو در شبی که تیمش در رقابت‌های انتخابی جام جهانی به مصاف جمهوری ایرلند رفته بود، موفق به زدن دو گل شد تا تعداد گل‌های ملی‌اش را به عدد ۱۱۱ برساند و از علی دایی، اسطوره فوتبال ایران با ۱۰۹ گل زده ملی عبور کند. حالا یکی از کهنه‌ترین رکوردهای مهم تاریخ که در اختیار یک ایرانی بود، از دست رفته ولی نکته‌اش این است که این رکورد را یکی از برترین بازیکنان تاریخ فوتبال دنیا یعنی کریستیانو رونالدو شکسته است. شکستن رکورد علی دایی توسط رونالدو به‌ قدر کافی خبرساز بود ولی پیام ارزشمندی که فوق ستاره پرتغالی برای اسطوره فوتبال ایران نوشت، دست‌ کم در رسانه‌های داخلی، بازتاب بیشتری داشت. رونالدو بعد از شکستن رکورد علی دایی، در اینستاگرام پیام مهمی را منتشر کرد که بدون تردید مهم‌ترین بخش آن مربوط به جایی است که مستقیم دایی را خطاب قرار داده است. رونالدو در بخشی از این پیام می‌نویسد: «یکی دیگر از دلایلی که من از این دستاورد به این اندازه یاد و قدردانی می‌کنم این است که علی دایی استانداردها را در چنین سطح بالایی قرار داده است، به‌ طوری‌ که حتی در برخی مواقع من فکر کردم که ممکن است هرگز به او نرسم. به «شهریار» تبریک می‌گویم که این مدت طولانی این رکورد را در اختیار داشت و از این که همیشه در هر بار گل‌زنی و نزدیک‌شدن به رکورد ویژه، برای من احترام زیادی قائل بود، متشکرم». کریستیانو رونالدو با «احترام» فراوانی درباره علی دایی، اسطوره فوتبال ایران، حرف زده و حتی لقب او یعنی «شهریار» را در متن انگلیسی پیامش گنجانده تا نشان دهد چقدر برای کاری که این چهره ایرانی در دنیای فوتبال انجام داده احترام قائل است.

رونالدو در حالی از علی دایی تعریف و تمجید کرده و او را مورد ستایش قرار داده که شهریار ایرانی مدت‌ها از سوی تلویزیون مورد نقد و نکوهش قرار می‌گرفت و حتی علیه او برنامه سفارشی ساخته می‌شد! داستان دلخوری علی دایی با تلویزیون مربوط به اسفند ۱۳۹۶ است. در واقع از همان سال تا به‌ حال تلویزیون و علی دایی مقابل هم قرار گرفته‌اند و حتی با وجود آن که صداوسیما یک سال گذشته تلاش کرده دل علی دایی را به دست بیاورد، اسطوره زنده فوتبال ایران، حاضر به نرمش در این زمینه نشده است. داستان اختلاف مربوط به زمانی است که علی دایی هنوز سرمربی سایپا بود و به‌ همراه این تیم راهی رشت شد تا مقابل سپیدرود بازی کند. شب قبل از بازی و در جلسه آنالیز تیم سایپا در هتل پردیس رشت عنوان شد که علی دایی با یک نفر که خودش را بازیگر سینما توصیف کرده وارد بحث شده است؛ اما آن خبر در صداوسیمای گیلان به‌ گونه‌ای متفاوت روایت و از قول امیرحسین شجاعی، بازیگر مذکور، این‌ طور توصیف شد که علی دایی او را کتک زده است! دایی اعتقاد داشت دوربین‌های هتل همه‌ چیز را ثبت کرده‌اند و او هرگز به کسی که از خودش ضعیف‌تر است، زور نمی‌گوید. دایی از صداوسیما هم به‌شدت انتقاد کرد و گفت که نباید برنامه‌شان را به هر ادعایی اختصاص دهند و با یک‌طرفه به قاضی‌رفتن، حق کس دیگری را بخورند.

آتش اختلاف دایی با تلویزیون را یک بخش خبری روشن کرد. داستان را خود علی دایی چنین نقل کرده است: «چندوقت پیش زمانی که برای بازی به رشت رفته بودیم، شخصی که هنرپیشه بود، ادعا کرد که من او را کتک زده‌ام. آن بخش خبری هم فورا این خبر را پخش کرد. چطور ممکن است که دادگاه محکوم و فقط آن فرد را جریمه مالی کند. بدون این که اصلا با من صحبت شود و کسی نظر من را بخواهد.»

او البته کنایه تندوتیز دیگری هم به صداوسیما زد. «صداوسیمای ما پسوندی به نام جمهوری اسلامی ایران دارد. پس باید به این واژه اسلامی احترام بگذاریم. اگر اسلام در جایی چنین چیزی گفته است که با آبروی افراد بازی شود، من سر تعظیم فرود می‌آورم.»

… البته که آن بخش خبری تنها برنامه‌ای نبود که با علی دایی زاویه پیدا کرد، چون حرف‌های عجیب مجری برنامه صبحگاهی شبکه سوم که تعداد گل‌های زده علی دایی در تیم ملی را مسخره و بی‌ارزش هم جلوه داده بود، به این اختلاف دامن زد اما این‌ بار به غیر از نزدیکان علی دایی، بسیاری از فوتبال‌دوستان هم به مجری و برنامه مذکور تاختند و از این اقدام انتقاد کردند؛ به‌ طوری‌ که مجری مذکور بعدا به‌ صورت رسمی از صحبت‌هایی که درباره علی دایی کرده است، عذرخواهی کرد.

دایی بعدها در گفت‌وگو با ایسنا این قبیل برنامه‌ها در صداوسیما را غرض‌ورزانه توصیف کرد و گفت که مشکلی که این آدم‌ها با شخص دایی دارند، محبوبیتی است که او بین مردم دارد: «ما می‌خواهیم مفسدان را پیدا کنیم اما وقتی مفسدان خودشان علنی صحبت می‌کنند، باید از همین‌ جا شروع کنیم و به‌ دنبال مسائل دیگر نرویم. از همین صداوسیما باید شروع شود و مطمئنا به سرنخ‌های خوبی می‌رسیم. این‌ گونه کارها نشان‌دهنده عقده‌های درونی افراد است چون در این چند سال هر کاری کردند، نتوانستند برای من مشکل ایجاد کنند و کاری علیه من بکنند که من محبوبیتم را بین مردم از دست بدهم. صداوسیما از این ناراحت است که علی دایی در بین مردم محبوب است.»

آخرین پرده از به‌جاماندن دلخوری علی دایی از صداوسیما هم مربوط به بازی یادبود و گرامیداشت مهرداد میناوند و علی انصاریان است. پیش از شروع آن بازی دوربین صداوسیما برای پوشش این بازی راهی محل ورود چهره‌های فوتبالی شده بود و در این بین تلاش کرد با چند اسطوره فوتبال ایران هم صحبت کند. در این میان نوبت به علی پروین رسید تا گفت‌وگوی کوتاهی با صداوسیما داشته باشد و در همین لحظه علی دایی هم از کنار دوربین رد شد. علی پروین با صدازدن علی دایی از او خواست اول دایی مصاحبه کند ولی پاسخ کوتاه علی دایی نکته بسیار شفافی درونش داشت: «صداوسیما را دوست ندارم.»

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا