ایران با سفر گروسی مخالفت کرده است؟!

خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال مدعی شد که ایران با سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مخالفت کرده است.

به‌گزارش انصاف نیوز، یک مبنع آگاه در سازمان انرژی اتمی در این باره گفت: ایران درخواست گروسی برای سفر به کشور را در حالت تعلیق گذاشته و فعلا موضع مثبت یا منفی در برابر این درخواست اتخاذ نکرده است.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: روز سه­‌شنبه شانزدهم شهریور روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شد­ طبق گزارش محرمانه‌­ای که به دستش رسیده، ایران با فعالیت و بازرسی آژانس بین­‌المللی انرژی اتمی از برنامه­ هسته ­ای خود مخالفت ­می‌­کند تا حدی که فعالیت‌های آژانس در ایران، در مقایسه با هر دوره دیگر در ۶ سال اخیر «به شدت تضعیف شده» است.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران در این‌باره توضیح داد که بازرسی ­های نوع فراپادمانی متوقف شده، اما بازرسی­ های پادمانی طبق قانون و با روند طبیعی، در حال انجام است.

وی ادامه داد: بر اساس قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم ­ها و صیانت از منافع ملت ایران، دو ماه بعد از تصویب این قانون و با توجه به عدم لغو تحریم­ ها علیه ایران، اعلام کردیم که دیگر نظارت ­های فراپادمانی در کشور اجرا نخواهد شد؛ بنابراین آژانس بین­ المللی انرژی اتمی دیگر اظهاریه، دسترسی­ و بازرسی پروتکلی ندارد، اما بازرسی­ های پادمانی که در همه کشور‌ها در حال انجام است، طبق روال طبیعی در ایران هم انجام می ­شود.

همچنین در بخش دیگری از گزارش وال‌استریت ژورنال ادعا شده ایران حدود ۲ هزار و ۴۴۱ کیلوگرم اورانیوم غنی شده دارد که از این مقدار حدود ۸۴.۳ کیلوگرم تا سقف ۲۰ درصد و ۱۰ کیلو تا سقف ۶۰ درصد، غنی‌­سازی شده­‌ است.

کمالوندی در این بار­ه هم گفت: در احتساب آمار و ارقام باید به دو نکته توجه شود. نکته اول اینکه گزارش در چه تاریخی منتشر شده؛ برای مثال ممکن است این گزارش آژانس برای ۱۰ روز پیش بوده و اعداد و ارقام آن با امروز مغایرت داشته باشد. نکته دوم اینکه آمار آژانس بین ­المللی انرژی اتمی بر مبنای U است، اما آمار ما در ایران بر مبنای UF۶ است؛ لذا یک اختلاف آمار بر مبنای اختلاف واحد اندازه ­گیری موجود است. تفاوت U با UF۶، ۱.۴۷ است که لازم است در محاسبه و تطبیق آمار و ارقام، لحاظ شود.

در همین راستا لارنس نورمن خبرنگار وال‌استریت ژورنال هم در حساب توئیتری خود مدعی شده که «ایران با درخواست رافائل گروسی مدیرکل آژانس برای سفر به این کشور و گفت‌وگو درباره همکاری‌ها میان دو طرف مخالفت کرده است.»

پیگیری‌ها از منابع آگاه در سازمان انرژی اتمی نشان می‌دهد که ادعای خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال صحت ندارد و ایران درخواست گروسی برای سفر به کشور را در حالت تعلیق گذاشته و فعلا موضع مثبت یا منفی در برابر این درخواست اتخاذ نکرده است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا