وکیل مریم اکبری منفرد از اعاده دادرسی مجدد خبر داد

/آخرین وضعیت پرونده‌ی مریم اکبری منفرد/

حسین تاج، وکیل مریم اکبری منفرد، از اعاده دادرسی مجدد برای پرونده‌ی او خبر داد. اکبری‌ منفرد در سال ۸۸ بازداشت شد و در تمام این سال‌ها مرخصی نداشته است.

این وکیل گفته است که به زودی درخواست اعمال ماده ۱۰ قانون مجازات اسلامی را به قوه قضائیه تقدیم خواهد کرد.

وکیل خانم اکبری منفرد به انصاف نیوز گفت: متأسفانه پس از تغییر قانون و لزوم اجرای قانون جدید بر وفق ماده ۱۰ از قانون مجازات اسلامی، هیچ توجهی به لایحه‌ی قبلی نشد. با ابلاغ سندهای امنیت قضایی و تحول قضائی مجدداً از مراجع قضائی تقاضا کردیم که امکان بهره‌مندی موکل از حداقلی‌ترین ظرفیت‌ تسهیلات قانونی مهیا شود اما بازهم وقعی به آن نهاده نشد. باور دارم که با ابتناء و اتکاء به قانون، ایشان باید پیش‌تر و با اعمال قانون جدید آزاد می‌شدند که متأسفانه تاکنون محقق نشده است. لذا مجدداً لایحه‌ای در این خصوص تنظیم کرده‌ام که به زودی به مرجع قضایی تقدیم خواهم‌کرد.

او درباره‌ی حق مرخصی این زندانی گفت: اطلاق حق به مرخصی از سوی دادستانی پذیرفته نیست، چرا که در آئین‌نامه سازمان‌زندان‌ها، مرخصی در زمره امتیاز تعریف شده‌ است؛ البته که اینجانب چون بسیاری از همکاران و حقوق‌دان‌ها به تفسیر متفاوتی بر “حق” بودن مرخصی قائل‌ام و امیدوارم قوه قضائیه در خصوص این موضوع رویکردی متفاوت که به حقوق شهروندان نیز آسیب نزند، اتخاذ کند.
به‌ هر حال مرخصی، مقدماتی دارد که اگر احراز شود، زندانی از آن برخوردار خواهد بود. اما رویکرد و مواجهه دادستانی با تسهیلات قانونی متعلق حق زندانی، در پرونده‌ی خانم اکبری منفرد به‌غایت سخت‌گیرانه بوده‌است! و بر همین مبنا است که ایشان از زمان بازداشت در سال ۱۳۸۸ تا امروز حتی یک روز هم به مرخصی نیامده است.

او افزود: به کرات تقاضای مرخصی شده است که همواره با این تقاضا مخالفت شد. بدیهی است که دادستانی با تلقی امتیاز برای «مرخصی»، خود را نیز با هیچ تکلیفی برای اعلام چرایی مخالفت مواجه نمی‌بیند. درباره‌ی آزادی مشروط هم اقدام‌ها و نتیجه‌های مترتب بر آن یکسان بوده‌ است.

تاج درباره‌ی سهولت در دسترسی وکیل برای این زندانی اضافه کرد: حضور من به‌عنوان وکیل ایشان بعد از قطعیت حکم بوده است. اما حسب الاظهار موکل، چنین امکانی مثل سایرین برای او فراهم نبوده و از مشکلات متعددی گفته‌اند که در فضای متعلق موضوع قابل طرح و پیگیری است.

این وکیل در ادامه درباره‌ی وضعیت ملاقات‌های او گفت: وضعیت ملاقات ایشان با انتقالش از زندان اوین بسیار سخت شده است. شرایط ایشان هم در زندان جدید مناسب نیست‌ و حسب‌الاظهار موکل و خانواده ایشان، متأسفانه محدودیت‌های بیشتری نسبت به قبل اعمال شده که البته هیچ‌یک محمل قانونی ندارند و امیدوارم مسئولان قضائی هرچه زودتر رفع چنین محدودیت‌هایی را به متولیان امر متذکر شوند.

وی تاکید کرد: امیدوارم که رسیدگی به درخواست جدید، فارغ از ملاحظاتی که تاکنون مانع اجرای قانون شده صورت پذیرد که بی‌تردید نتیجه‌ی چنین رویکردی آزادی ایشان است.

انتهای پیام

کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا