خرید تور نوروزی

ایران عضو دائم «شانگهای» شد | پوتین: حمایت می‌کنیم

جمهوری اسلامی ایران عضو دائم سازمان شانگهای شد. در سال‌های اخیر قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت مهمترین مانع حقوقی پیوستن ایران به این سازمان بود که با برجام رفع شد.

به‌گزارش انصاف نیوز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در این باره گفت: ما همیشه از مشارکت تمام عیار ایران در فعالیت‌های سازمان همکاری شانگهای به دلیل این که ایران نقش مهمی در منطقه اورآسیا ایفا کرده و مدت زمان طولانی با این سازمان همکاری مثبتی دارد، حمایت می‌کنیم.

فارس نوشت: «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که سند عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای به تایید سران رسید.

امیرعبداللهیان امروز (جمعه) در صفحه توئیتر خود نوشت: «با کمال خرسندی اکنون سند عضویت دائم ج. ا. ایران در سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه با حضور رییس جمهور محترم کشورمان به تایید سران رسید».

وی همچنین افزود:‌ «این عضویت راهبردی تاثیر مهمی بر روند همکاری های همه جانبه ایران در راستای سیاست همسایگی و آسیا محور دارد».

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه امروز ضمن سخنرانی مجازی در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای از آغاز روند عضویت کامل ایران در این سازمان حمایت کرد.

ولادیمیر پوتین

پوتین گفت: ما همیشه از مشارکت تمام عیار ایران در فعالیت‌های سازمان همکاری شانگهای به دلیل این که ایران نقش مهمی در منطقه اورآسیا ایفا کرده و مدت زمان طولانی با این سازمان همکاری مثبتی دارد، حمایت می‌کنیم.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: پیوستن ایران بدون شک به افزایش بیشتر اقتدار بین المللی سازمان کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به مسأله افغانستان و پایان اشغالگری آمریکا بر لزوم خط و مواضع مشترک درباره افغانستان تاکید کرد.

پوتین گفت: ما باید از قابلیتها و ظرفیتهای سازمان شانگهای برای بازسازی افغانستان و مقابله با تروریسم و افراط گرایی استفاده کنیم.

رئیس جمهور روسیه افزود: سازمان ما اکنون با یک وظیفه فوری، موضع مشترک و خط هماهنگ و با در نظرگرفتن خطرات مرتبط با شرایط موجود در افغانستان پس از فرار آمریکا و متحدانش در ناتو مواجه است.

وی همچنین تاکید کرد که باید دولت جدید افغانستان را به انجام تعهداتشان برای حفظ صلح و امنیت در این کشور ترغیب و تشویق کنیم.

رئیس جمهور روسیه گفت: در حقیقت تغییر قدرت در کابل بدون خونریزی رخ داد و این بدون شک نکته مثبتی است. طالبان اکنون تقریبا همه قلمروی افغانستان را کنترل میکند و دولت جدید باید به قولها و وعده هایش درباره صلح، زندگی عادی عمومی و تضمین امنیت سراسری عمل کند.

پوتین در ادامه بر از سرگیری فعالیتهای گروه تماس افغانستان در سازمان همکاریهای شانگهای که پیش از این برای همکاری درباره مساله افغانستان ایجاد شده بود تاکید کرد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا