نماینده مجلس انقلابی: طالبان تغییری در مواضع خود نداده

یک نماینده‌ی مجلس انقلابی معتقد است که طالبان بر خلاف وعده‌های خود تغییر در مواضع خود نداده است.

به‌گزارش انصاف نیوز، فداحسین مالکی می‌گوید: طالبان بر خلاف قول‌هایی که داده بود، هیچ تغییری در مواضع خود نداده است.

مالکی در گفت و گو با خبرنگار شفقنا اظهار کرد: دولتی که طالبان تشکیل داده، صرفا از یک قوم و متشکل از افراد خاصی است که نگاه های افراطی دارند درحالی که تاریخ افغانستان نشان می‌دهد که در این کشور، یک قوم نمی تواند مدیریت کشور را بر عهده بگیرد؛ اما طالبان علی رغم اینکه می داند در صورت ادامه این روند احتمال جنگ وجود دارد، اما باز هم به همین سبک ادامه می دهد.

او در ادامه با اشاره به حضور وزیر خارجه ایران در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: در این جلسه مباحث افغانستان مطرح و تاکید بر این بود که حضور پاکستان در افغانستان نه تنها مسالمت آمیز نبوده بلکه خطرناک هم هست و دخالت های بی مورد پاکستان در تعیین ساختار حکومتی افغانستان خوشایند نیست؛ بنابراین مجامع بین المللی باید نسبت به دخالت‌های پاکستان در پنجشیر ورود کند؛ چراکه این اقدامات پاکستان نقض قوانین بین المللی است.

مالکی تصریح کرد: اقدام خوبی که وزارت خارجه در پیش گرفته این است که کشورهای همسایه و نظام بین الملل را نسبت به قدرت گرفتن طالبان حساس می کند و افکار جهانی نسبت به طالبان منفی می شود در نهایت طالبان احساس می کند که با طناب پوسیده آمریکا و پاکستان برای خودش دردسر ایجاد کرده است. بنابراین طالبان باید به انتخابات آزاد و دموکراسی تمکین کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص وضعیت پنجشیر، اظهار کرد: داستان پنجشیر پیچیده ترین منطقه حتی در دنیا است و به همین سادگی سقوط نمی کند. ۲۰۰۰ سال است که هر جریان استکباری وارد پنجشیر شده، شکست خورده است و حتی بقایای شکست ارتش سرخ هم در آنجا باقی مانده است. حتی طالبان هم تجربه شکست در دهه ۷۰ در این منطقه را دارد اما پاکستان از همه ابزار و نیروهای چچنی و نیروهایی که در سوریه و عراق بودند، برای حمله به پنجشیر استفاده می‌کند؛ لذا این عوامل دست به دست هم داده تا سمت و سوی نوع مبارزه پنجشیر، چریکی شود که کماکان ادامه دارد و همین امر باعث شده که جبهه شمال هم تحرکاتی داشته باشد و ژنرال دوستم صراحتا اعلام کرده که به صحنه می آید.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا