دیدار شش ساعته‌ی دو مقام ارشد نظامی آمریکا و روسیه

به‌نوشته‌ی رویترز، فرماندهان ارشد ارتش روسیه و آمریکا روز چهارشنبه نشست شش ساعته‌ای را در هلسینکی برگزار کرده‌اند؛ نشستی که برای نخستین بار از سال ۲۰۱۹ میلادی برگزار شد و بر خروج آمریکا از افغانستان و تسلط طالبان بر این کشور جنگ‌زده تمرکز داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و ژنرال والری گراسیموف، رئیس ستاد کل ارتش روسیه جزئیاتی را از این مذاکرات شش ساعته خود در هلسینکی منتشر نکردند و بیانیه‌های هر دو کشور نیز بسیار مختصر بود.

ارتش آمریکا در بیانیه‌ای که شامل اطلاعاتی درباره مدت زمان این جلسه و نه برنامه آن بود، اعلام کرد: این مذاکرات با هدف کاهش ریسک و رفع اختلال‌های عملیاتی برگزار شد.

خبرگزاری ریانووستی روسیه نیز گزارش داد، این مذاکرات با هدف مذاکره درباره کاهش ریسک و خطر صورت گرفت.

آمریکا و روسیه اغلب درخصوص منافع نظامی خود در سراسر جهان با یکدیگر رقابت دارند از جمله در کشورهایی چون سوریه که در آن نیروهای آمریکایی و روسی با فاصله اندکی از یکدیگر عملیات انجام داده‌اند. حال باید منتظر ماند و دید واشنگتن و مسکو چگونه گام‌های بعدی خود در افغانستان را بر می‌دارند.

به دنبال خروج آمریکا از افغانستان و تسلط طالبان بر این کشور جنگ‌زده، ارتش آمریکا از سوی کنگره برای ارائه یک استراتژی ضد تروریسم برای رسیدگی به خطراتی که از افغانستان نشات می‌گیرند، به شدت تحت فشار است.

دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده که بر عملیات‌های “آنسوی افق” تکیه خواهد کرد که در صورت مشاهده هرگونه تهدید برای آمریکا، می‌توانند گروه‌هایی چون القاعده یا داعش را در افغانستان هدف گیرند.

اما از آنجایی که آمریکا هیچ نیرویی در افغانستان ندارد، میزان توانایی واشنگتن برای شناسایی و خنثی کردن توطئه‌ها نامشخص است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تاکید کرده که مسکو باید با دولت طالبان همکاری کند و قدرت‌های جهان باید رفع مصادره اموال افغانستان را مد نظر قرار دهند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا