از حزب‌الله تا وزارت اقتصاد

سعیده شفیعی، انصاف نیوز: دو روز قبل، وزیر امور اقتصادی و دارایی طی حکمی، «حسین قربانزاده» را به سمت رییس سازمان خصوصی‌سازی منصوب کرد. این انتصاب در بحبوحه‌ی عزاداری‌های اربعین حسینی چندان مورد توجه قرار نگرفت اما حواشی زیادی را ایجاد کرد. 

اهمیت سازمان خصوصی‌سازی تا حدی است که می‌توان از آن به عنوان نماینده‌ی اصلی در واگذاری دارایی‌های دولت یاد کرد. انتصاب یک فرد بدون تجربه می‌تواند در واگذاری دارایی‌های دولت خسارات جبران‌ناپذیری به کشور وارد کند.

حسین قربانزاده فارغ‌التحصیل رشته‌ی حقوق جزا و جرم‌شناسی از دانشگاه امام صادق بوده و پیش از این سمت‌هایی چون مشاور اقتصادی رییس مجلس، نماینده رییس مجلس در کمیته  شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، مدیر پروژه تنقیح قوانین کشور،  مشاور معاون وزیر اقتصاد و مدیرمسئولی همشهری را بر عهده داشته است. در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری نیز او مسئولیت ستاد انتخاباتی قالیباف را بر عهده داشت.

حسین قربان زاده معاون وزیر و رئیس کل سازمان خصوصی سازی
حسین قربان زاده معاون وزیر و رئیس کل سازمان خصوصی سازی

البته نام ‎حسین قربانزاده ابتدا با سردبیری روزنامه حزب‌الله شنیده شد؛ روزنامه‌ای که در دهه‌ی ۱۳۸۰ گرچه عنوان یک گروه سیاسی با دبیرکلی محمدباقر خرازی را بر خود داشت، اما هوادار محمدباقر ‎قالیباف بود. ‏او از روزنامه حزب‌الله شروع کرد و بعد به همشهری رسید. قربانزاده در دو سال گذشته مشاور اقتصادی محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی بوده است.

گفته می‌شود او معروف به حسین سناتور و نفر اصلی پرونده‌ی املاک نجومی شهرداری تهران است و مدت‌ها مشاور سیاسی قالیباف و نیز هماهنگ کننده ستادهای انتخاباتی وی بوده است. حسین سناتور جعبه سیاه اختلاس و زمین‌خواری قالیباف در ‎تهران است.

چندی قبل احمد توکلی در یادداشتی نوشت: «فساد سیستماتیک کشور اکنون شبکه‌ای شده و به مرحله‌ی خطیر نفوذ در مراکز تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری رسیده است و در قانونی کردن فرآیند‌های پلشت خویش، به این در و آن در می‌زند. مطمئنا برای ریاست سازمان خصوصی‌سازی اگر افراد با تجربه‌تری به جای وی انتخاب می‌شد، تاثیر بهتری بر عملکرد آینده‌ی سازمان داشت.»

در فضای مجازی هم این انتصاب بازتاب گسترده‌ای داشت. «علی قلهکی» فعال رسانه‌ای اصولگرا در توییتی نوشت: «‏در جلسه ۲۸شهریور تصمیم گرفته می‌شود که قربانزاده رییس سازمان خصوصی‌سازی و معاون وزیر اقتصاد شود؛ در ۲۹ شهریور حکم را به صدا و سیما و خبرگزاری‌ها می‌دهند! بعد از بازخورد منفی انتصاب، سایت وزارت اقتصاد تکذیب می‌کند اما دیروز (۳مهر) با استفاده از نزدیکی به ایام اربعین، حکم بی‌سروصدا امضا می‌شود!»

از دیگر سو، افرادی مانند «عبدالرضا داوری» موافق انتصاب او در این سازمان مهم اقتصادی هستند. مشاور سابق احمدی‌نژاد در توییتر خود نوشت: ‏«ماموریت اصلی سازمان خصوصی‌سازی، واگذاری سهام دولت و شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی است. این ماموریت، ماهیتی حقوقی دارد و برای انجام آن بیشتر به یک حقوقدان نیازمند است تا یک اقتصاددان؛ به‌دلایل متعدد، حسین قربانزاده گزینه‌ای مناسب برای این ماموریت است.»

گذشته از موافقت‌ها و مخالفت‌های انتصاب یار قالیباف بر سازمان خصوصی‌سازی، انتصاب‌هایی از این دست این روزها در وزارتخانه‌های مختلف در حال رخ دادن است. مخرج مشترک این انتصابات، تحصیلات در دانشگاه امام صادق است؛ دانشگاهی که از آن به‌عنوان سکوی پرتاب به مدارج عالی مدیریتی در کشور یاد می‌شود. به عنوان نمونه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افراد منتصب شده اغلب تحصیل‌کرده‌ی این دانشگاه بوده، زیر ۳۵ سال سن دارند و از کمیته‌ی امداد به این وزارتخانه‌ی مهم کوچ کرده‌اند. 

انتهای پیام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا