اختلاف دولت و مجلس درباره‌ی متمم بودجه

رئیس کمیسیون بودجه مجلس با اشاره کسری بودجه ۱۴۰۰ و ضرورت تقدیم لایحه متمم بودجه از سوی دولت رئیسی گفت: هنوز متممی از سوی دولت به مجلس نرسیده است.

به‌نوشته‌ی تسنیم، محمد مهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه‌ و بودجه مجلس با بیان این که با توجه‌ به پایان منابع مصرفی بودجه 1400، هنوز متممی از سوی دولت به مجلس نرسیده است گفت: اگر بودجه قرار است نتیجه‌ای مثبت داشته باشد، بایستی از سوی دولت ارائه شود.

وی افزود: لایحه مقدم بر طرح است چون دولت مسئول اجرا بوده و محدودیت‌ها را می‌داند و بدنه کارشناسی قوی در خدمت دارد. در خصوص بودجه، این اتفاق باید به نحو احسن رخ دهد چراکه قاعدتاً باید از سوی دولت تقدیم شود.

مفتح از عدم توازن منابع و مصارف بودجه 1400 سخن گفت و افزود: باید از نظر منابع تقویت شویم ولی توازن روی کاغذ، با یکسری مفروضات همراه بود ولی امروز که نیمی از سال را گذرانده‌ایم، احتمالاتی که برای تأمین درآمد در نظر بود، محقق نشده و دولت با مشکلات عدیده در حوزه درآمد روبه‌رو است. دولت روحانی نیز تخصیص‌ها را انجام داد و لذا فضای بازی در دست دولت نیست که روی هزینه‌ها اقدامی جدی صورت دهد و صرفاً شاید متمم بودجه از سوی دولت ارائه شود که تا کنون چیزی تقدیم مجلس نشده.

مفتح همچنین به وظایف دیگر کمیسیون برنامه‌وبودجه اشاره کرد و گفت: در سال پایانی اجرای برنامه ششم هستیم و باید منتظر بمانیم تا ببینیم برنامه هفتم چگونه تدوین خواهد شد.

وی ادامه داد: از نظر زمان‌بندی حداقل باید 6 ماه دیگر برنامه ششم تمدید شود؛ آن هم به شرطی مؤثر است که لایحه برنامه هفتم از سوی دولت به مجلس تقدیم شود و ما در شش ماه نخست 1401 آن را بررسی و تصویب کنیم.

مفتح گفت: در صورت تحقق این طرح، برنامه ششم تا پایان شهریور 1401 تمدید می‌شود. همچنین دولت باید شروع به جمع‌آوری اطلاعات بودجه 1401 کند و بخشنامه‌ها را صادر نماید. سازمان برنامه‌وبودجه باید درخواست‌ها را تلفیق کرده و تا 15 آذر لایحه بودجه 1401 باید تقدیم مجلس شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا