نویسنده کیهان: تعبیری برای خود درست کرده‌ایم که طالبان را آمریکا ساخته

سعدالله زارعی، تحلیلگر مسائل منطقه می‌گوید: ما تعبیری برای خود درست کرده‌ایم که طالبان را آمریکا یا اسرائیل ساخته‌اند و فکر می کنیم که یک توطئه است و اولین ماموریت آنها مخالفت با جمهوری اسلامی است. کار به جایی رسید که حتی وقتی متن جامعه شدند، ما کماکان با همین عینک آنها را می‌دیدیم. وقتی کابل را گرفتند، آنها را به رسمیت نشناختیم و سیاست جمهوری اسلامی ایران به رسمیت نشناختن طالبان بود.

به نوشته‌ی تسنیم، زارعی طی سخنانی در برنامه ای که به همت جامعه اسلامی دانشجویان پردیس فارابی دانشگاه تهران درباره وضعیت روز افغانستان و تحولات طالبان برگزار شد، اظهار داشت: از سال 81 تا امروز، هیچ روایت روشنی از وضعیت فضای عمومی افغانستان و طالبان نداشتیم و در فضای عمومی ادبیاتی از طالبان با این تعابیر که آنها تروریست و تکفیری اند و… وجود داشت. در واقع این ادبیات طالبان را بخشی از جریان وهابیت و بخشی از جریان القاعده در فضای عمومی معرفی می‌کرد.

وی با بیان اینکه هنوز هم کم و بیش، این تصوّر نسبت به طالبان وجود دارد، تصریح کرد: واقعیت با این مسئله فاصله دارد. در تاریخ صحنه‌هایی داریم که، طالبان دست به اقدامات قتل و کشتار طرف مقابل خود زده است؛ امّا باید توجه داشت که این خشونت مذهبی نیست بلکه خشونت قومی است.

زارعی با اشاره به برخی فرهنگ های قومیتی در این گروه افزود: یک فرهنگ قومی در بین پشتون‌ها وجود دارد که به زنان اجازه فعّالیّت نمی‌دهند. آنها این مسئله را نه تنها یک محدودیت و تحقیر نمی دانند بلکه آن را یک نوع دفاع از کرامت و عزّت زن می‌دانند. زنان پشتون هم این اعتقادات را دارند و این را به عنوان یک فرهنگ و هنجار می‌شناسند.

وی گفت: از طرف دیگر ما تعبیری برای خود درست کرده‌ایم که طالبان را آمریکا یا اسرائیل ساخته‌اند و فکر می کنیم که یک توطئه است و اولین ماموریت آنها مخالفت با جمهوری اسلامی است. کار به جایی رسید که حتی وقتی متن جامعه شدند، ما کماکان با همین عینک آنها را می‌دیدیم. وقتی کابل را گرفتند، آنها را به رسمیت نشناختیم و سیاست جمهوری اسلامی ایران به رسمیت نشناختن طالبان بود.

زارعی خاطرنشان کرد: طالبان در این صحنه بزرگ‌ترین نبرد را داشت و جمعیت 12 میلیونی را پشت خود داشت. آنچه که ما می‌بینیم آن است که طالبان در حال شکل‌دادن به حکومت برای خود است و احتیاط هم می‌کند و به اصول خود در فرهنگ پشتونی پایبند است.

وی در پایان گفت: طالبان اگر از عقاید پشتونی خود کوتاه بیاید، حمایت قوم پشتون را از دست می‌دهد و در عمل نمی‌تواند خیلی از چیزها را کنار بگذارد. بنابراین پیش‌بینی وضعیت افغانستان در ماه‌های آتی کار دشواری خواهد بود.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا