آیا تاکنون از خدمات نئوبانک‌ها استفاده کرده‌اید؟

  • خیر (78%, 109 رای)
  • بله (22%, 31 رای)

جمع آرا: 140

Loading ... Loading ...

تخت‌روانچی: ایران متعهد به برجام است به شرط اینکه همه تحریم‌ها برداشته شود

مجید تخت روانچی، نماینده‌ی جمهوری اسلامی در سازمان ملل گفت: واقعیت انکارناپذیر درباره برجام آن است که در حالی که ایران به تعهدات مربوطه خود پایبند بوده، سه کشور اروپایی و آمریکا تعهدات خود را اجرا نکرده اند. ایران متعهد به اجرای برجام است به شرط این که دیگر شرکای برجام تعهدات خود را انجام دهند و همه تحریم های ناعادلانه به سرعت و با امکان راستی آزمایی برداشته شود.

به‌نوشته‌ی فارس، تخت‌روانچی در کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به تهدیدات امنیتی مزمن و ظهور تهدیدات جدید اعلام کرد که در این اوضاع، شرایط صلح و امنیت بین المللی وخیم تر شده و سال ۲۰۲۰ شاهد اتفاقات غیرقابل پیش بینی و تداوم تسلیحاتی شدن هوش مصنوعی، فضای سایبری و فضای ماورای جو بود.

نماینده دائم کشورمان تاکید کرد که بر خلاف اظهارات مبنی بر وجود ثبات استراتژیک، این رقابتهای استراتژیک بین قدرتهای بزرگ است که به مدرنیزاسیون و مسابقه تسلیحات هسته ای بیشتر دامن می زند.

وی با اشاره به آثار مخرب کاربرد و آزمایش سلاحهای هسته ای از سال ۱۹۴۵ تاکید کرد که خلع سلاح هسته ای وظیفه مصرح قدرتهای هسته ای طبق ماده ۶ معاهده ان.پی.تی است که هنوز پایبندی خود به آن را نشان نداده اند. از جمله سال گذشته در کل دنیا و در شرایط لزوم مبارزه با کرونا، بیش از ۷۲ میلیارد دلار برای سلاحهای هسته ای به هدر رفته است و بودجه درخواستی دولت آمریکا برای سال ۲۰۲۲ مبالغ مربوط به سلاحهای هسته ای را نسبت به بودجه زمان ترامپ همچنان حفظ و یا افزایش داده است.

تخت روانچی همچنین اضافه کرد که تمدید استارت جدید اگر با اقدامات عینی دیگر خلع سلاحی دنبال نشود، مثمرثمر نخواهد بود.

این دیپلمات ارشد کشورمان تصریح کرد که مواضع آمریکا و رژیم صهیونیستی مانع ایجاد منطقه عاری از سلاحهای هسته ای در خاورمیانه – ابتکار ایران از سال ۱۹۷۴ – شده است و نظام بین الملل باید برای عضویت این رژیم در معاهده منع اشاعه سلاحهای هسته ای به عنوان عضو غیر هسته ای و قبول بازرسیهای آژانس بین المللی انرژی اتمی بر فعالیتهای هسته ای این رژیم فشار وارد کند.

  • هشدار نسبت به کاربرد سلاح های شیمیایی

تخت روانچی نسبت به کاربرد سلاحهای شیمیایی هشدار داد و اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران سلاحهای کشتار جمعی را رد می کند و خواهان اجرای کامل و بدون گزینشی کنوانسیون های سلاحهای شیمیایی و بیولوژیک است.

وی همچنین از آمریکا به عنوان تنها دارنده سلاحهای شیمیایی خواست تا سلاحهای شیمیایی خود را در اسرع وقت منهدم و تحفظ مربوط به پروتکل ۱۹۲۵ ژنو را پس بگیرد.

نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل، اقدامات اخیر برای تسلیحاتی کردن فضای ماورای جو و سایبر را نگران کننده خواند و اعلام کرد که هر دو حوزه باید صلح آمیز و میراث مشترک بشریت باقی بماند و در این راستا سازمان ملل کارکرد شمولگرای شفاف خود را بر اساس قاعده اجماع عملی کند.

  • ایران متعهد به اجرای برجام است به شرط این که دیگر شرکای برجام تعهدات خود را انجام دهند

تخت روانچی همچنین در پاسخ به نظرات برخی از هیأت ها در خصوص برجام و توانمندی موشکی ایران تصریح کرد: واقعیت انکارناپذیر درباره برجام آن است که در حالی که ایران به تعهدات مربوطه خود پایبند بوده، سه کشور اروپایی و آمریکا تعهدات خود را اجرا نکرده اند. ایران متعهد به اجرای برجام است به شرط این که دیگر شرکای برجام تعهدات خود را انجام دهند و همه تحریم های ناعادلانه به سرعت و با امکان راستی آزمایی برداشته شود.

وی همچنین افزود که توان موشکی دفاعی ایران در چارچوب حقوق مسلم و طبق تعهدات بین المللی کشورمان دنبال شده است.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا