امیرعبداللهیان دوباره به سوریه رفت

وزیر امور خارجه دولت سیزدهم برای دومین بار از زمان آغاز به کار این دولت به کشور سوریه رفت.

به گزارش انصاف نیوز، حسین امیرعبداللهیان در سفر قبلی خود به سوربه گفته بود: ایران و سوریه در حال ترسیم نقشه توسعه فعال همکاری های اقتصادی و تجاری برای مقابله با تحریم های ظالمانه دشمنان هستند.

فارس نوشت: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز برای دومین بار پس از تصدی وزارت امور خارجه و بعد از سفر به مسکو و بیروت، وارد دمشق شد تا با اسد و همتای خود دیدار کند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که سه‌شنبه شب ۱۳ مهر ماه در رأس هیأتی در پاسخ به دعوت «سرگئی لاوروف» همتای روس خود وارد مسکو شد، یک روز بعد (چهارشنبه ۱۴ مهر ماه) در محل وزارت امور خارجه روسیه با وزیر خارجه فدراسیون روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی با همتای روس خود درباره مناسبات دوجانبه، اوضاع منطقه و برجام به رایزنی پرداخت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با همتای روس خود گفت که روسیه جزو اولویت‌های جدی سیاست همسایگی دولت سیزدهم است و روابط دو کشور را ممتاز و راهبردی خواند.

امیرعبداللهیان همچنین در نشست خبری مشترک با لاوروف اظهار داشت: در موضوع سوریه طرفین اتفاق نظر داریم و برگزاری انتخابات موفق ریاست جمهوری با مشارکت حداکثری مردم سوریه یک گام مثبتی بود که در ما‌ه‌های گذشته با آن مواجه بودیم. ما به رای و نظر مردم سوریه همچنان احترام می‌‌گذاریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همان شب (چهارشنبه شب) به منظور دیدار و گفت‌‌وگو با مقامات لبنانی و تبریک مجدد تشکیل دولت جدید در این کشور راهی بیروت شد و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۱۵ و ۱۶ مهر ماه) با مقامات این کشور از جمله رئیس جمهور، رئیس پارلمان، نخست‌وزیر و وزیر خارجه لبنان دیدار و بار دیگر آمادگی ایران را برای کمک به لبنان به ویژه در شرایط بحران اقتصادی اعلام کرد.

امیرعبداللهیان همچنین در این سفر با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با «اسامه حمدان» مسئول روابط خارجی جنبش حماس، نمایندگان گروه‌های مقاومت فلسطینی، جمعی از سران و نمایندگان احزاب، نمایندگان مجلس، وزرای سابق و شخصیت‌های برجسته لبنان و همچنین شخصیت‌ها و چهره‌های برجسته فرهنگی، سیاسی و رسانه‌ای لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد.

حسین امیرعبداللهیان با حضور در روضه الشهیدین بیروت، نسبت به شهید عماد مغنیه و سایر شهدای مقاومت ادای احترام کرد.

عبدالله بوحبیب وزیر خارجه لبنان هم در دیدار با امیرعبداللهیان به تاثیر مشکل بحران سوریه بر اقتصاد لبنان اشاره کرد و تصمیم دولت لبنان برای برطرف کردن مشکلات با سوریه را مورد تأکید قرار داد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان سفرش به بیروت و رایزنی با مقامات لبنانی در توئیتی نوشت: گفت‌وگوهای مهمی با مقامات عالیرتبه، روسای احزاب و نخبگان لبنان داشتم. ساعات مفیدی هم با دبیرکل حزب الله به رایزنی گذشت. تشکیل دولت جدید را به همه لبنانی‌ها تبریک گفتم. زمینه توسعه همکاری‌ها فراهم است. در روزهای سخت، آماده حمایت و یاری لبنان هستیم.

  • حضور در دمشق

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در ادامه این سفر پیش از ظهر امروز برای دومین بار پس از تصدی وزارت امور خاجه و در کمتر از یک ماه و نیم وارد دمشق شد. وزیر امور خارجه ایران پس از آنکه سکان دستگاه دیپلماسی را عهده‌دار شد، برای شرکت در کنفرانس منطقه‌ای حمایت از عراق به بغداد و از آنجا به سوریه رفت.

امیرعبداللهیان در آن سفر مورد استقبال فیصل المقداد همتای سوری قرار گرفت و بلافاصله به همراه هم با حضور در محل وزارت امور خارجه رایزنی‌های دو وزیر خارجه آغاز شد. وزیر امور خارجه ایران در بدو ورود و در جمع خبرنگاران تأکید کرد که ایران و سوریه در مبارزه با تروریسم، اقدامات و پیروزی‌های مشترکی را خلق کرده‌اند.

امیرعبداللهیان در دیدار با همتای سوری گفت که ایران و سوریه وارد مرحله جدیدی از روابط تجاری و اقتصادی شده‌اند. پس از آن وزرای خارجه به میان خبرنگاران آمدند و به تشریح گفت‌وگوهایشان پرداختند. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران و سوریه در حال ترسیم نقشه توسعه فعال همکاری های اقتصادی و تجاری برای مقابله با تحریم های ظالمانه دشمنان هستند.

بعد از آن امیرعبداللهیان به دیدار بشار اسد رئیس جمهور سوریه رفت و بشار اسد در دیدار وزیر امور خارجه از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از سوریه قدردانی کرد. در پایان این سفر نیز در هتل محل اقامتش با رهبران گروه‌های فلسطینی مقیم دمشق دیدار و گفت‌وگو کرد.

گفتنی است، وزرای خارجه ایران و سوریه در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک هم با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار همتای سوری در نیویورک خواستار ایجاد بسترهای لازم برای حضور فعالان و تجار بخش خصوصی ایران در سوریه شد.

حال امروز (شنبه) ۱۷ مهر ماه نیز وزیر امور خارجه ایران در دومین سفرش به سوریه در کمتر از یک ماه و نیم، پس از ترک بیروت راهی دمشق شد و در بدو ورود به فرودگاه دمشق مورد استقبال فیصل المقداد همتای سوری خود قرار گرفت.

  • برای تکمیل مشورت‌ها و دیدار با آقای بشار اسد در دمشق هستم

وی در بدو ورود به دمشق در جمع خبرنگاران عنوان کرد: در ادامه سفرم به مسکو و بیروت، امروز برای تکمیل مشورت‌ها و دیدار با آقای بشار اسد در دمشق هستم.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: همواره در خصوص تحولات منطقه‌ای و روابط دوجانبه دیدار و گفت‌وگو و رایزنی با دوستان و با شریک راهبردی جمهوری اسلامی ایران یعنی کشور سوریه و مقامات سوریه مورد توجه جدی ماست. در هفته‌های اخیر توافقات مهمی در خصوص توسعه همه جانبه روابط بین دو کشور و فعالیت‌های فشرده و برنامه ریزی شده برای توسعه همکاری‌های اقتصادی، تجاری و گردشگری صورت گرفته است.

به گفته وی توافقات دوجانبه ایران و سوریه به سرعت اجرایی خواهد شد و دو ملت از آن سود خواهند برد.

امیرعبداللهیان همچنین عنوان کرد: سوریه در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دارد و جمهوری اسلامی ایران در این مسیر همچون دوران جنگ تروریستی که علیه سوریه اعمال می‌شد ایران با قدرت در کنار سوریه خواهد ماند.

فیصل المقداد نیز در جمع خبرنگاران گفت که این سفر برای همکاری‌های آینده دو کشور حائز اهمیت است و با توجه به تحولات و شرایط کنونی ما نیازمند رایزنی مستمر هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین به دیدار بشار اسد رئیس جمهور سوریه رفت و با وی ملاقات و گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا