فراخوان آیت الله محقق داماد به وحدت خانواده بشری

آیت الله سیدمصطفی محقق داماد، رییس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم، درباره‌ی حادثه‌ی حمله‌ی انتحاری به مسجدی در قندوز افغانستان بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش انصاف نیوز، متن بیانیه‌ی آیت الله محقق داماد در پی می‌آید:

بسم الله الرحمن الرحیم
ان الذین امنوا ولم یلبسوا ایمانهم بظلم اولئک لهم الامن وهم مهتدون

فاجعه دلخراش کشتار بیرحمانه عده ای بیگناه در شهر قندوز افغانستان برای تمام اعضای تمدن بشری اسفناک و مایه شرمساری است ولی برای جامعه دینداران دردآورتر و تاسف‌بارتر است از آن جهت که اینگونه فجایع تحت پوشش دین و بنام تقرب الی الله انجام می‌گیرد آنهم بنام دینی که مومنین آن به خدایی باور دارند‌ که عین سلام و رسالت ‌پیامبرش (ص) گسترش رحمت، مهربانی و صلح است.

۲- در اینکه پشت پرده و مسبب اصلی این اقدامات جنایتکارانه دست‌های ناپاک قدرت‌های سیاسی و تشنگان قدرت وجود دارد تردیدی نیست و از ارباب قدرت فزون طلب جز حفظ منافع خود انتظار دیگری نیست. ولی مصیبت آنجاست که مباشرین مستقیم فریب خورده و قربانیان بدبخت سیه روزگار که با انفجار خویشتن موجب به خاک و خون کشیدن دیگران می‌شوند به انگیزه رسیدن به بهشت برین زندگی مردم بیگناه را به جهنم سوزان مبدل می‌سازند. انگیزه‌ای که با تزریق جهل و شستشوی مغزی توسط تشنگان قدرت فراهم گردیده است!

۳- آنچه در تزریق جهل و تسریع این فجایع نقش مستقیم دارد عنصر خطرناکی است بنام «تکفیر»! تکفیر یعنی خود را واصل به حقیقت دانستن و دیگران غیرموافق خود را باطل و فاقد هرگونه حق حتی حق حیات دانستن و علاوه آنکه خود را مکلف به سلب حیات از آنان کردن!

۴- اینجانب ضمن آنکه خود را سوگوار این فاجعه انسانی می‌دانم و با تمام عزیزان افغان هم‌فغانم با طلب رضوان واسعه الهی برای همه بخون خفتگان مظلوم، از بزرگان جوامع دینی عاجزانه می‌خواهم که بجای معلول علت را نشانه بگیرند و برای جلوگیری از تکرار این فجایع اسفبار تکفیر را محکوم و تحمل و بردباری دینی و احترام به اندیشه دیگران را توصیه فرمایند. ندای ازلی و ابدی و ما ارسلناک الا رحمة للعالمین (انبیاء/۱۰۷) و وحدت خانواده بشری یعنی مفاد‌ یا ایهالناس انا خلقناکم من ذکر و انثی (حجرات/۱۳) را تعلیم و آموزش دهند تا رسالت ادیان به جایگاه اصلی خود بازگردد

والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

سید مصطفی محقق داماد
۲۰ مهرماه ۱۴۰۰ خورشیدی

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه