آیا تاکنون از خدمات نئوبانک‌ها استفاده کرده‌اید؟

  • خیر (78%, 109 رای)
  • بله (22%, 31 رای)

جمع آرا: 140

Loading ... Loading ...

آخرین خبرها از اعتراضات به انتخابات عراق

تسنیم نوشت: اعتراضات به نتایج انتخابات در حالی ادامه دارد که نخست وزیر عراق به آن واکنش نشان داد و همزمان گروه‌های سیاسی معترض به نتایج، از شمارش دستی آراء به عنوان راهکار حل مشکل نام بردند.

«محمد الصیهود» عضو ائتلاف دولت گفت: عبور از بحران کنونی و حل همه مشکلات درباره نتایج انتخابات در گرو شمار دستی آراء صندوق‌های رای گیری است و این خواسته شرعی و حقوقی است که می توان با روی آوردن به آن، اختلافات را حل کرد.

دخالت خارجی ورای تغییر نتایج

«زینب الموسوی» عضو ائتلاف فتح هم گفت: دخالت‌های خارجی در ورای تغییر نتایج به نفع طرف نزدیک به واشنگتن با هدف روی کار آمدن دولتی است که منافع و خواسته‌های آمریکا را برآورده کند و مدافعان حشد شعبی را از گردونه سیاسی خارج کند.

دستگاه قضایی، کمیساریا را ملزم به شمارش دستی آراء کند

«محمد الساعدی» تحلیلگر سیاسی عراقی هم بیان کرد: همه باید به زبان گفتگو روی آورند و دستگاه قضایی، کمیساریا را ملزم به شمارش دستی آراء همه صندوق‌های رای گیری کند به ویژه که بیشتر نامزدها، شواهدی درباره تغییر نتایج انتخابات دارند.

هشدار درباره تکرار اکتبر دیگری در عراق

«علی الفتلاوی» عضو ائتلاف فتح اعلام کرد: صندوق‌های رای گیری انتخابات با موتور سیکلت جابجا شده است.

وی افزود: اگر کمیساریای انتخابات اقدامی نکند ما شاهد اکتبر دیگری خواهیم بود(اشاره به تظاهرات اکتبر 2019). روند انتخابات در منازل انجام شده است به ویژه در منطقه «الشعب». به طوری که صندوقها حتی با موتور سیکلت (تک‌تک) منتقل شده‌اند.

انتخابات عراق ,

الفتلاوی گفت: همه از دستکاری در نتایج انتخابات آگاه هستند. نیمی از گروه‌های شیعی هدف قرار گرفته‌اند. نتایج شمار الکترونیکی و دستی با یکدیگر تطبیق ندارد به طور مثال ما در حوزه «المحمودیه» 78 رای داشتیم که در جریان شمارش دستی 108 رای شد.

وی افزود: ما بر شمارش دستی آراء اصرار داریم و غیر از آن راضی نخواهیم شد. از دستگاه قضایی و نخست وزیر می‌خواهیم که به شمارش دستی روی آورند. حامیان ما بسیار خشمگین هستند و نگرانی ما بابت اکتبر دیگری است. کمیساریا باید به مسئولیت خود عمل کند.

الفتلاوی گفت: سازمان ملل مدعی شفافیت انتخابات شده است و گویا قیم مردم عراق است. ما از روی ضعف ائتلاف نخواهیم کرد، آرای ما به سرقت برده شده است.

تحلیلگر عراقی: دستکار آرای انتخاباتی، کشور را به مرحله خطرناکی سوق می‌دهد

«صباح الطائی» تحلیلگر سیاسی عراقی گفت: دستکاری آرای انتخاباتی، کشور را به مرحله خطرناکی سوق می‌دهد.

وی افزود: دستگاه قضایی باید به نقش خود عمل کند به ویژه نوار رای گیری با آنچه کمیساریا اعلام کرده است، تفاوت زیادی دارد.

الطائی گفت: طرف‌های زیان دیده ساکت نخواهند ماند. گفتگو بهترین راه برای ممانعت از حرکت کشور به سوی مرحله خطرناک است. ادامه اعتراضات از سوی طرف‌های زیان دیده کشور را به سوی مرحله نامعلوم سوق می‌دهد.

توصیه گردان‌های حزب الله عراق به الکاظمی

« ابوعلی العسکری»، مسئول امنیتی گردان‌های حزب‌الله 4 مورد از جمله محاکمه «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق را برای پشت سر نهادن پرونده انتخابات توصیه کرد.

انتخابات عراق ,

العسکری در توئیتی نوشت: بار دیگر تاکید می‌کنیم کمدی که چند روز پیش به عنوان انتخابات پارلمانی برگزار شد، بزرگ‌ترین عملیات تقلب و فریبکاری در حق مردم است و مقاومت موضع خود را در دفاع از حقوق ملت قهرمان عراق پیشتر تبیین کرده و اینجا باید بر موارد زیر تاکید کنیم:

نخست : باید الکاظمی به خاطر اقدامات خود محاکمه شود که آخرین مورد آن خیانت بزرگی است که با تبانی دشمنان در تقلب انتخاباتی مرتکب شد.

دوم : باید در سریع‌ترین زمان ممکن حقوق رای‌دهندگان و نامزدهای آنان را اعاده کرد در غیر این صورت امور به سمت وضعیتی ناگوار پیش خواهد رفت.

سوم : ما حق برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز را تایید و از آن حمایت می‌کنیم و توصیه‌مان حفظ نهادهای دولتی و عدم آسیب به اموال عمومی و خصوصی و ندادن فرصت به خرابکاران برای سوء استفاده از تظاهرات است.

چهارم : دستگاه‌های امنیتی باید برای حفاظت از تظاهرات‌کنندگان و عدم تعدی به آنها تلاش کند.

واکنش ائتلاف دولت قانون

از سوی دیگر «خالد السرای» عضو ائتلاف دولت قانون عراق هم ضمن تاکید بر ضرورت بازنگری در شاکله کمیساریای عالی انتخابات عراق به خاطر تقلب رخ داد از الکاظمی هم به شدت انتقاد کرد.

وی گفت: اراده مردم با توجه به دخالت بزرگ داخلی و خارجی در نتایج انتخابات چه می‌شود؟ مردم عراق ثابت کرده‌اند که ملک کسی نیستند. مصطی الکاظمی نخست وزیر پیشبرد امور عراق با مهند نعیم مشاورش برای پروژه انتخابات زودهنگام آمد.

واکنش الکاظمی به اعتراضات

«مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق خواهان پشت سر نهادن اختلافات حزبی و شخصی و تامین رفاه و ثبات شایسته مردم عراق شد.

الکاظمی با حضور در منطقه الاعظمیه به مناسبت میلاد باسعادت پیامبر اکرم (ص) اظهار داشت: متاسفانه سیاست نزد برخی به معنای باج‌گیری، دروغ، فریب، منازعه و فریب مردم شده است.

وی ادامه داد: ما با برگزاری انتخاباتی سالم و زودهنگام به وعده خود در برابر مردم‌مان عمل کردیم و ملت نماینده خود را برگزید و این نمایندگان جدید در پارلمان آتی مسئولیت خود را آغاز خواهند کرد و باید به وظایف اخلاقی و ملی خود عمل کرده و اعتماد مردم به فرایند سیاسی و دموکراسی را بازیابند.

نخست‌وزیر عراق افزود: اعتماد کامل دارم که اعضای جدید پارلمان تجربیات منفی و مثبت گذشته را پیش چشم خود قرار خواهند داد و به وظیفه قانون‌گذاری خود به خوبی عمل خواهند کرد.

انتخابات عراق ,

وی اظهار داشت: دولت کنونی با شرایط دشواری از بحران‌های اقتصادی، بهداشتی و مالی دست به گریبان بود اما آن را پشت سر نهاد، ما اکنون در برابر مرحله‌ای جدید قرار داریم که باید از همه تجربیات گذشته استفاده کنیم و با همکاری یکدیگر اختلافات حزبی و شخصی را کنار نهاده و کشور را به ساحل امنیت برسانیم و رفاه و ثباتی که شایسته مردم عراق است را تامین کنیم.

«ایاد علاوی» چه گفت؟

«ایاد علاوی» رهبر ائتلاف الوطنیه عراق گفت: عراق اوضاع بحران بیشتر را ندارد و پیروز در این فضا مفهومی ندارد. گفتگو ضروری است و منفعت کشور فوق هر موضوع دیگری است. وطن بالاتر از هر پیروزی و باختی است.

تصمیمات قضاء برای کمیساریا الزام آور است

«عماد جمیل محسن» عضو تیم رسانه ای کمیساریای عالی انتخابات عراق گفت: سه روز مهلت دریافت شکایات هست و پس از آن کمیساریا هفت روز آنها را بررسی خواهد کرد و 10 روز هم هیئت قضایی شکایات را مورد بررسی قرار می دهد.

وی افزود: پس از آن نتایج بررسی شکایات مشخص خواهد شد و اسامی نمایندگان پیروز انتخابات که شمار آنها 329 نفر است، اعلام خواهد شد.

عماد جمیل محسن تاکید کرد: تصمیمات هیئت قضایی برای کمیساریا الزام آور است و در صورتی که دستور به بازشماری آرای باشد، کمیساریا ملزم به آن است.

وی در عین حال اعلام کرد که شمارش دستی همه آرا در کار نخواهد بود.

این عضو کمیساریا از نظارت بین المللی تا زمان تایید نتایج خبر داد و گفت: شکایات در رده قرمز نیست و مربوط به اشکالات فنی و اجرایی است.

تاکید بر شمارش دستی آراء

«نجات الطائی» عضو ائتلاف العزم گفت: ما شکایت خود را به کمیساریا تحویل داده ایم. ظلم زیادی به ما وارد شده است.

انتخابات عراق ,

وی افزود: بدون شمارش دستی نتایج، نمی توان آنرا قبول کرد.

تظاهرات برگزار امروز در بغداد و دیگر استان‌های عراق

المعلومه گزارش داد: امروز قرار است که در بغداد و دیگر استانها تظاهرات مردمی بزرگی در اعتراض به دستکاری در انتخابات عراق و نتایج آن برگزار شود.

تظاهرات در دیوانیه علیه نتایج انتخابات

شامگاه دیشب تظاهراتی در دیوانیه به نتایج انتخابات برگزار شد و معترضان اقدام به آتش زدن لاستیک و بستن خیابانها به نشانه اعتراض به نتایج انتخابات کردند.

همچنین تظاهرات گسترده در روستاهای «السعاده» و «الکرامه» در مناطق حدفاصل میان دیالی و بغداد به نتایج انتخابات شد.

تظاهرات مسالمت آمیز در جاده بعقوبه به بغداد

«فیصل المحمداوی» یکی از شرکت کنندگان در این تظاهرات گفت: شرکت کنندگان دست به تظاهرات مسالمت آمیز در جاده بعقوبه به بغداد زدند.

وی افزود: این تظاهرات همزمان با تظاهراتی است که در بیشتر استان‌های عراق برگزار می‌شود و تظاهرات کنندگان پلاکاردهایی حمل کردند که در آن بر ضرورت توجه به خواسته های نامزدها برای شمارش دستی آراء با توجه به نگرانی از بابت دخالت خارجی، تاکید شده است.

المحمداوی گفت: هیچ راهی بسته نشده است و تظاهرات مسالمت آمیز برگزار شد.

کمیساریا عامل مشکل است و دستگاه قضایی باید ورود کند

«یحیی المیزان» تحلیلگر سیاسی عراقی گفت: عامل مشکل کمیساریای عالی انتخابات است و دستگاه قضایی باید ورود کند.

وی افزود: بهترین راه برای کشور این است که شمارش دستی آراء انجام شود و به عقل رجوع شود.

کمیساریا از قبل از انتخابات اقدامات نقض کننده خود را شروع کرد

«محمد الکرعاوی» عضو جنبش حقوق عراق گفت: ادامه این روند از سوی کمیساریا امکان پذیر نیست و باید در برابر خواسته های مردمی کوتاه بیاید. این کمیساریا قبل از شروع انتخابات بسیاری از حامیان حشد شعبی و شهروندان را از رای دادن محروم کرد.

تاسیس ائتلاف مدنی در پارلمان از سوی نمایندگان مستقل و جنبش امتداد

نمایندگان مستقل و اعضای جنبش امتداد از تاسیس ائتلافی مدنی در پارلمان آتی عراق خبر دادند که شمارشان بیش از 30 نماینده است و تشکیل آن از سال 2003 میلادی امری بی‌سابقه به شمار می رود.

جنبش امتداد برآمده از تظاهرات مردمی است و نمایندگان مستقل نیز وابسته به هیچ حزب یا جریان سیاسی نیستند.

دست‌اندرکاران ائتلاف جدید می‌گویند هدف از تشکیل این ائتلاف تاسیس اپوزیسیون واقعی در درون پارلمان آتی است که بدون ورود به بازی سهم‌خواهی‌های سیاسی و طائفی اقدام به تصحیح تصمیمات و اقدامات دولت کند.

در همین رابطه، «علاء الرکابی»، رئیس جنبش امتداد از توافق فعالان مدنی و نمایندگان مستقل و پیروز انتخابات خبر داد و افزود این ائتلاف با داشتن بیش از 30 کرسی می‌تواند در پارلمان بسیار تاثیرگذار باشد.

الرکابی گفت: این ائتلاف که دربردارنده نامزدهایی از فعالان مدنی و افراد مستقل است، به زودی به صورت رسمی اعلام خواهد شد.

وی افزود: ما در هیچ دولت سهم‌خواهی شرکت نخواهیم کرد اما اقدام به تشکیل اپوزیسیون سیاسی در داخل پارلمان خواهیم کرد و عملکرد وزارت‌خانه‌ها و نهادهای دولتی را زیر نظر خواهیم داشت.

از سوی دیگر، «علی الشریفی»، عضو جنبش امتداد گفت: این جنبش اکنون تحرکات جدی برای جذب افراد مستقل که شکی در سلامت و ملی‌گرایی‌شان نیست، دارد تا جبهه واحدی در برابر احزاب سنتی که به دنبال تشکیل فراکسیون اکثریت هستند، تشکیل دهند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در بغداد، این ائتلاف مورد حمایت تیم مشورتی «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق است و پیش‌بینی می‌شود شمار اعضای آن به بیش از 30 نماینده برسد.

نامزدهای مستقل در انتخابات پارلمانی اخیر عراق 40 کرسی و جنبش امتداد 9 کرسی به دست آورده است.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. سال ۲۰۱۸ که رای بالا آوردید نیاز به شمارش دستی نبود؟ .نمیشه هروقت ببرید بازی را قبول کنید موقع باخت بازی را بهم بزنید .آن موقع که قاسم مصلح متهم به برخورد با ایهاب الوزنی را با زور اسلحه آزاد کردید فکر چنین روزی را هم می کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا