تندروها دنبال «عبور اصلاح‌طلبان از روحانی» هستند

یک فعال سیاسی اطلاح‌طلب گفت: اقلیت تندرو که امروز وارد مجلس شده‌اند به دلیل تنگ‌آمدن قافیه سیاسی گاهی شعر می‌بافند؛ شعر عبور اصلاح‌طلبان از دولت روحانی از همان شعرهای بی‌قافیه‌ای است که آنها می‌گویند.

عبدالله ناصری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به موضوع یک دوره‌ای شدن دولت روحانی عنوان کرد: تبلیغ و القای یک دوره‌ای بودن دولت روحانی قطعاً از ناحیه جریان تندرو است.

تندروها انتظار سال ۹۶ را می‌کشند

عضو شورای مشورتی سیدمحمد خاتمی ادامه دادمه داد: بعد از انتخابات سال ۹۲ این برنامه را پیش می‌برند، چراکه از نظر آنها عقل حکم می‌کند دوره عدم حضور در قدرت برای آنان خیلی طول نکشد، در همین راستا انتظار سال ۹۶ را می‌کشند تا بتوانند خود را بلند کنند.

او افزود: این جریان تاکنون قوای مختلف را در اختیار داشته و حتی خارج از قوای سه‌گانه توانسته به مدد جریان پوپولیستی احمدی‌نژاد اهداف خود را پیش ببرد و نوعی عقبه اقتصادی و فرهنگی برای خود ایجاد کند. در حال حاضر این عقبه از ۹۲ به بعد با افول مواجه شده است بنابراین به زعم آنها انتخابات سال ۹۶ فرصت خوبی است که آنها خود را پیش بیندازند و این را القا کنند که دولت روحانی ناکارآمد است.

دولت روحانی مقابله به مثل نکرده است

ناصری تاکید کرد : در این میان ابزارِ دست تندروها همان برجام است. از طرفی یکی از ضعف‌های دولت روحانی هم این است که نتوانسته در اقناع افکار عمومی مقابله به مثل کند.

روحانی نامزد سال ۹۶ اصلاح‌طلبان است

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه با اشاره به ادعای عبور از دولت روحانی توسط اصلاح‌طلبان عنوان کرد: تمام چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب به روش‌های مختلف اعلام کردند که حتی اگر نامزد رای‌آورتر از آقای روحانی داشته باشیم باز هم او را معرفی نخواهیم کرد و نامزد سال ۹۶ اصلاح‌طلبان آقای روحانی است.

او با بیان اینکه این میزان مفاسد و مشکلات ساختاری بیشتر دستاوردهای دولت دهم است تا دولت نهم، ادامه داد: اساس دولت در یک دوره هشت‌ساله می‌تواند خود را نمایش دهد؛ همانطور که احمدی‌نژاد هم دو دوره دوم ریاست‌جمهوری‌اش موفق شد ماهیت اصلی خود را به هم‌کیشان اصولگرایش نشان بدهد.

گفتمان اصلاح‌طلبی روحانی همچنان پابرجاست

ناصری تاکید: دستاورهای دولت آقای خاتمی هم خود را در دوره دوم نشان داد. پس اساس خیلی نمی‌توان انتظار داشت که با این سازوکار موجود دولت‌ها یک دوره‌ای باشند. ممکن است در این میان برخی بگویند اساساً چرا ۸۸ رخ داد و رقابت شکل گرفت دلیل این رقابت این بود که اصلاح‌طلبان نامزدهای خود را به این دلیل وارد عرصه سیاست کردند که از همان دولت اول احمدی‌نژاد مشخص بود که کج‌راهه دولت نهم بسیار خطرناک است که بعدها تاثیر آن را در مذاکرات هسته‌ای دیدیم.

تندروها شعر بی‌قافیه‌ عبور اصلاح‌طلبان از روحانی را می‌سرایند

او گفت: ما معتقدیم گفتمان اصلاح‌طلبی آقای روحانی همچنان پابرجاست. اقلیت تندرو که امروز وارد مجلس شده‌اند به دلیل تنگ‌آمدن قافیه سیاسی گاهی شعرهایی می‌بافند؛ شعر عبور اصلاح‌طلبان از دولت روحانی از همان شعرهای بی‌قافیه‌ای است که آنها می‌گویند. معتقدم تا سال  آینده اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه‌رو از روحانی حمایت خواهند کرد.

جریان پوپولیستی احمدی‌نژاد رقیب روحانی در سال آینده است

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که مهم‌ترین رقیب سیاسی روحانی در سال ۹۶ را چه کسانی می‌دانید، تصریح کرد: دو رقیب وجود دارد اول جریان پوپولیستی که احمدی‌نژاد سردمدار آن است. در حالیکه دولت نتواند بخشی از مطالبات جامعه را تا زمان رای‌گیری بر طرف کند، این جریان پوپولیستی که احتمالا از کاندیداتوری جلیلی حمایت خواهد کرد لذا این امکان را دارد که رقیب جدی برای دولت در سال ۹۶ باشد.

تفکر جلیلی، همان تفکر احمدی‌نژاد است

او گفت: بدون تردید رقیب واقعی دولت روحانی اصلاح‌طلبان هستند که آنها هم به دلایل خودشان وارد رقابت با روحانی نشده و از او حمایت خواهند کرد. معتقدم احمدی‌نژاد می‌خواهد در صحنه تاریخی کشور باقی بماند و از طرفی می‌داند شورای نگهبانی که در سال ۹۲ صلاحیت آقای هاشمی را رد کرد، صلاحیت فردی همچون احمدی‌نژاد را نمی‌پذیرد، اما تفکر امثال جلیلی هم به شرط عبور از فیلتر شورای نگهبان همان تفکر احمدی‌نژاد است.

نهادهای کنترل تورم در دست رقبای روحانی است

ناصری خاطرنشان کرد: دولت باید نهایت تلاش خود را در عرصه اقتصاد و معیشت مردم به کار ببرد. صرف مهار تورم و بحران رکود که تبعات بدتری از تورم دارد کافی نیست. نهادهای کنترل تورم امروز در دست رقبای آقای روحانی است، بنابراین این بحران‌ها شرایط دولت روحانی را سخت‌تر می‌کند.

این عضو سازمان مجاهدین انقلاب گفت: این نگاه را باید کنار بگذاریم که تغییر خوب نیست. دولت بعد از سه سال به شناخت خوبی از مدیران استانی خود رسیده است. نخبگان جامعه و گروه‌های مرجع تحلیل شفافی از عملکرد هیات وزیران دارند. همانطور که دو دولت امثال ظریف از نیروهای قدرتمند محسوب می‌شوند، بخش قابل توجهی از کابینه نمره قبولی دریافت نمی‌کنند.

همسویی دولت روحانی با نخبگان برگ برنده او در انتخابات سال ۹۶ است

این فعال سیاسی اطلاح‌طلب گفت: همسویی دولت روحانی با نخبگان می‌تواند برگ برنده او در انتخابات سال ۹۶ باشد. نفس این تغییرها می‌تواند در رای‌آوری روحانی موثر باشد عملکرد مدیران استانی نشان از این دارد برخی از استانداران بسیار ضعیف عمل کردند و برخی از آغاز هم منطقی انتخاب نشده بودند.

مدیران دولت روحانی ریسک‌پذیر باشند

مدیرعامل پیشین ایرنا ادامه داد: امروز دولت روحانی نیازمند مدیرانی است که ریسک‌پذیر باشند و شجاعانه تصمیم‌هایی در ریل قانون بگیرند.

تیم رسانه‌ای دولت محافظه‌کار عمل کرده است

او با انتقاد از عملکرد تیم رسانه‌ای دولت یادآور شد: امروز برگ برنده تندروها این است که تیم رسانه‌ای دولت روحانی برای افکار عمومی شفاف‌سازی نکرده است. در عرصه اجتماعی و اقتصادی هم این دولت ویرانه‌ای را تحویل گرفت که ابعاد این ویرانه هم به هیچ شکلی به افکار عمومی منتقل نشد لذا معتقدم تیم رسانه‌ای دولت بسیار محافظه‌کار و عافیت‌طلب عمل کرده است.

روحانی به تنهایی بار شفاف‌سازی کابینه را به دوش می‌کشد

ناصری تاکید کرد: بارِ شفاف‌سازی باید بین همه کابینه دولت تقسیم می‌شد در حالیکه آقای روحانی به تنهایی این بار را به دوش می‌کشد؛ البته یکی از دلایل محبوبیت و رای‌آوری او هم همین است. دولت تاکنون در مورد پرونده‌های مختلف دولت قبل از جمله پرونده مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی به شکل شفاف با مردم سخن نگفته است. هنوز ما نمی‌دانیم پشت‌پرده خیلی از پرونده‌های دولت قبل چیست.

روحانی رئیس‌جمهور دو دوره‌ای است

عضو شورای شورتی سیدمحمد خاتمی در پایان گفت: دولت اصلاحات تیم رسانه‌ای منسجمی داشت و به صورت هفتگی جلسات آن تشکیل می‌شد اما این روند در دولت روحانی اتفاق نیفتاده است. با اینهمه تندروها و آنها که می‌خواهند از تریبون‌های عمومی استفاده کنند، بدانند روحانی رئیس جمهور دو دوره‌ای خواهد بود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا