خرید تور تابستان

ماجرای توییت مهدی طارمی علیه اسکوچیچ چه بود؟

مهدی طارمی، ستاره‌ی ایرانی تیم پورتو در صفحه‌ی توییتر خود نوشت: «بازیکنان ایرانی از لحاظ دانش فوتبال و تاکتیک خیلی درک بالایی دارند ولی متاسفانه مشکلات جایی دیگر است».

به‌گزارش انصاف نیوز، برخی این توییت را پاسخ مهاجم تیم ملی به دراگان اسکوچیچ می‌دانند که گفته بود: «چیزی که فوتبالیست‌های ایرانی فاقدش هستند، توانایی تاکتیکی است. بازیکنان ایران هنوز در توانایی تاکتیکی آن‌قدرها خوب نیستند ولی در بلند مدت می‌توان آن را آموخت».

خبرگزاری ایسنا در گزارشی در این باره نوشت: حالا می‌توان به وضوح ادعا کرد که شایعات ماه‌های گذشته درباره اختلاف میان سرمربی تیم ملی و برخی از بازیکنان تیم ملی که به گفته شاهدان ماجرا به دو دسته تقسیم شده‌اند، صحت دارد و نمی‌توان به اتکای نتایج درخشان تیم ملی در بازی های گذشته، چشم‌ها را روی مشکلات بست و به پیش رفت چرا که دیر یا زود این اختلاف تیم ملی را از پای در خواهد آورد!

دراگان اسکوچیچ که مدتی است انتقاداتی به عملکرد تیمش از حیث مسائل فنی وجود دارد، چند روز قبل در گفت‌وگو با رسانه‌ در کشورش، برخلاف تعریف و تمجیدهای گذشته، بازیکنان ایرانی را فاقد توانایی تاکتیکی قلمداد کرد: «فوتبالیست‌های ایرانی به لحاظ تکنیکی و فیزیکی قدرتمند هستند و در سطح رشک برانگیزی قرار دارند. چیزی که آن‌ها فاقدش هستند و من در آن جای پیشرفت می‌بینم، توانایی تاکتیکی است. بازیکنان ایران هنوز در توانایی تاکتیکی آن‌قدرها خوب نیستند ولی در بلند مدت می‌توان آن را آموخت».

بعد از این اظهارات، مهدی طارمی، مهاجم ایرانی شاغل در پورتو که بیشترین گل‌های تیم ملی در دوران حضور اسکوچیچ را به ثمر رسانده، به طور علنی با انتشار توئیتی پاسخ اسکوچیچ را داد: «باید عرض کنم که بازیکنان ایرانی علاوه بر تکنیک فردی و جنگندگی و.… از لحاظ دانش فوتبال و تاکتیک خیلی درک بالایی دارند ولی متاسفانه مشکلات جایی دیگر است. زنده باد ایران».

این پاسخ مهدی طارمی را می‌توان مستقیما متوجه اسکوچیچ دانست چرا که او بازیکنان ایرانی را فاقد تاکتیک دانست و حالا طارمی می‌گوید مشکل را باید در جایی غیر از بازیکنان جست و جو کرد؛ شاید در میان کادرفنی تیم ملی که در ماه‌های گذشته از حیث مسائل فنی مورد انتقاد قرار گرفته و حتی فدراسیون فوتبال هم تمایلی به ادامه همکاری نداشت اما در نهایت با اسکوچیچ تا پایان مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ادامه داد.

با این اظهارات هیچ شکی باقی نمی‌ماند که تیم ملی در رختکن وحدت و همدلی لازم را ندارد و بازیکن و مربی یک صدا نیستند و تیمی که در رختکن متحد نباشد، در زمین فوتبال شکست خواهد خورد و از پای در می‌آید.

*نقدی بر اسکوچیچ، طارمی و فدراسیون

مطمئنا به هر دو طرف این ماجرا نقدهایی وجود دارد. در کنار این دو نفر، نباید به نقش منفعل فدراسیون فوتبال هم اشاره کرد که نتوانسته اوضاع مناسبی و پر آرامشی را در تیم ملی حاکم کند.

دراگان اسکوچیچ به طور مستقیم بازیکنان ایرانی را زیر سوال برده است. او به جای اینکه سوال درباره کیفیت بازیکنان را به هر نحو دیگری که خدشه‌ای به اعتماد به نفس بازیکنانش در عموم جامعه نزند، جواب دهد، مستقیما آن‌ها را زیر سوال برده و گفت که توانایی تاکتیکی ندارند؛ این صحبت یعنی اینکه فوتبالیست‌های ایرانی که حداقل به باور خود در جام جهانی ۲۰۱۸ توانست روی مباحث تاکتیکی نه تکنیکی برابر پرتغال خوب بازی کنند، فاقد ارزش تاکتیکی هستند. قطعا اشتباه اول را اسکوچیچ با گفتن این اظهارات انجام داده است.

پاسخ‌های مهدی طارمی هر چقدر هم به مذاق منتقدان خوش بیاید، خالی از اشکال نیست. اینکه مهاجم تیم ملی یا هر مربی باشگاهی پاسخ صحبت‌های سرمربی خود را به این شکل بدهد، مطمئنا با جرایم و تنبیه‌هایی در هر جای دنیا مواجه است. جواب مستقیم طارمی به اسکوچیچ، نشان دهنده وجود مشکلی فراتر از مسائل فنی است و در گذشته و حداقل در سالیان اخیر شاهد بودیم که این کنش و واکنش‌ها با چه تبعات سنگینی برای تیم و شخص بازیکن و مربی همراه بوده است.

فراتر از اسکوچیچ و طارمی باید به فدراسیون فوتبالی اشاره کرد که هیچ مدیریتی روی تیم ملی نداشته و نتوانسته رختکن پرستاره ایران را مدیریت کند. رئیس فدراسیونی که با ماجرای کنار گذاشتن اسکوچیچ به صورت علنی و در افکار عمومی و ادامه همکاری با او، به بازیکنان تیم ملی این جرات را می‌دهد که در فضای مجازی رودرروی سرمربی تیم ملی قرار بگیرد، نفر اول این جنجال بزرگ است.

انتخاب کریم باقری از سوی فدراسیون فوتبال برای مدیریت فضای رختکن، نخستین نشانه از نبود آرامش و وحدت فنی در تیم ملی است که با مدیریت اشتباه این فدراسیون، هیچ دردی را دوا نکرده و حالا این زخم کهنه سر باز کرده و باید دید تبعات آن برای تیم ملی در ادامه مسیر جام جهانی چه خواهد بود.

تا حالا موارد مختلفی وجود داشته که این قبیل اختلافات داخل تیم و نبود همدلی میان مربی و بازیکن، چطور با افت نتایج و شکست های مختلف همراه شده است. اکنون که تیم ملی در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی به آرامش نیاز داشت، این اتفاق بزرگترین ضربه برای تیم رو به پیشرفت ایران خواهد بود.


مهدی مهدوی‌کیا، سرمربی تیم ملی امید درباره اختلاف به وجود آمده میان اسکوچیچ و طارمی گفت: تیم ملی شرایط خوبی دارد و صدرجدول است. همه بازی ها را برده و با کره جنوبی مساوی کرد. این تیم احتیاج به آرامش دارد. تیم ملی نتایج خوبی گرفته و احتیاجی به تنش نداریم. باید آرامش تیم حفظ شود که به جام جهانی صعود کنیم. هر وقت به جام جهانی رفتیم، هیجان این موضوع به جامعه و فوتبال کمک می‌کند. فدراسیون فوتبال باید تیم ملی را در آرامش پیش ببرد.

مهدوی‌کیا در واکنش به اینکه اگر جای اسکوچیچ بود چه رفتاری با طارمی می‌کرد اظهار کرد: مربی کارش را می‌کند. تیم هم نتایج خوبی گرفته است. در همه جای دنیا این تنش ها هست. باید مدیریت شود و آرامش تیم ملی بهم نخورد. تیم باید با آرامش کار کند و همه دست به دست هم دهند که با خیال راحت به جام جهانی صعود کند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. درموردحسادتی ک آقای اسکوچیچ گفتن واقعا حقیقته ماب چشای خودمون دیدیم زمانی ک طارمی گل میزنه آزمون چقدر حسادت میورزه وهمش تلاش میکنه گل بزنه ولی نمیشه

  4
  7
 2. آقایمهدوی کیا ایکاش طارمی یک هزارم درک و کیاست شمارا داشت و وارد حواشی فوتبال نمیشد …
  ولی متاسفانه نفهميد خیلی ها دارن از حسادت میترکن و منتظر این بهانه بودن و دارن ازاین فرصت کمال بهره برداری را می‌کنند تا مهدی طارمی را زمین بزنند

  5
  1
 3. وقتی تعصب به وطن نباشه…..، مردم قضاوت خواهند کرد که مهدی برای مردمش از منم منم گذشت یا اسکوچیچ…. نخست حرفه‌ای بودن را به بازیکنان آموزش دهید

 4. ضمن سلام و عرض ادب
  حق كاملاً با طارمي است ، آقاي اسكوچيچ در خدمت تيم ملي ايران است و ايشان هستند كه بايد توانائي خود را در بازي گرفتن از بازيكنان نشان دهند ، توانائي هاي فردي بازيكنان حاضر در تيم ملي و خيلي از بازيكناني كه به علت ظرفيت تيم ملي در تيم حضور ندارند ، بالا هست ، مابقي هنر سرمربي تيم است كه توانائي خود را در هدايت و بازي گرفتن از بازيكنان تيم نشان دهد ، ايشان بايد بدانند در دوران خوبي سرمربي تيم ملي ايران شده اند و از اين فرصت بايد بهترين استفاده را براي خودش و تيم ملي ايران ببرد وگرنه بازيكنان خوب ايران در سال 1998 نيز با مربگيري «والدير ويرا» فقط بايك جمله: هر جوري دوست داريد بازي كنيد و خودتان ميدانيد ، ايران به جام جهاني صعود كرد ، الان نيز به خود بچه ها باشد شايد بهتر بازي كنند ، بازيكنان تيم با داشتن يك بزرگتر مقبول مي توانند شگفتي آفرين باشند . ارادتمند : هوادار منطق

 5. به طارمی حق میدم ناراحت بشه چون هر کسی دیگر جای مهدی طارمی بود و ذره ای غیرت ملی داشت از اظهانظر توهین آمیز اسکوچیچ ناراحت میشد… اون هم مربی ای که تا همین چند ماه پیش معلوم نبود موندنی هست یا نه…به نظرم مشکل اصلی از سوی فدراسیون فوتبال است که بلد نیست این حواشی را مدیریت کند…نبود مهدی طارمی قطعا به تیم ملی ضربه اساسی خواهد زد

 6. سلام. شک ندارم باور اسکوچیچ عین واقعیته. تاکتیک ناپذیری وبی نظمی از سالهای دور بر فوتبال ایران سایه میانداخت. مربیان خوب وبازیکنان برجسته ی فوتبال ایران که در فوتبال اروپا حضور پیدا میکنند ،اینها رفته رفته تاکتیک و تاکتیک پذیری را به تیم ملی تزریق مینمایند. تیم ملی فعلی با آنچه سالها پیش بوده کاملا تفاوت پیدا کرده. همین مهدی طارمی نمیتوانه در یک تیم مطرح اروپایی بدون طرح و نقشه های مربی بازی کنه. به جای این زود رنجیدن ها و غرور آشکار بهتره در همین مورد با مربی همکاری کنه. حرف اسکوچیچ چون حق بوده به دل برخی ننشسته، ایشان نباید به این صراحت از نقایص تیم ملی حرف میزد وبه جای آن خوب بود اگر صمیمانه نقطه ضعف ها را عملا برطرف میکرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا