خرید تور تابستان

حمله به «پیج انتخاب در اینستاگرام» به خاطر مخالفت با طرح صیانت

در روزهای اخیر رسانه‌های مختلفی در ایران گزارش حمله به سایت یا پیج خود را داده‌اند. ازجمله صفحات اینستاگرامی سایت انتخاب و انصاف نیوز با حملاتی روبرو شده‌اند به‌طوری که سایت انتخاب روز جمعه اعلام کرده است «حملات سنگین و ریپورت‌های جمعی علیه پیج انتخاب همچنان ادامه دارد». سایت انصاف نیوز هم اعلام کرده است که پیج اینستاگرام آن از بعد از ظهر روز پنجشنبه از دسترس خارج شده است.

می‌خواهند بسته شدن اینستاگرام مخالفان طرح صیانت را به عنوان حجتی بر گفته‌های خود در موافقت با طرح علم کنند

مصطفی فقیهی – صاحب امتیاز سایت انتخاب – درمورد جزییات حملاتی که علیه پیج انتخاب در حال انجام است، به انصاف نیوز گفت: «من اطلاعات فنی ندارم، ولی دوستانی که بررسی کرده‌اند، گفتند که حذف مکرر پیج پایگاه خبری «انتخاب» در اینستاگرام، حاصل ریپورت‌های مختلف بوده است. در یک ماه گذشته بالغ بر ۷-۸ بار پیج «انتخاب» را زده‌اند و ما پس از مکاتبه، موفق شده‌ایم که پیج را بازگردانیم».

فقیهی درمورد حملات قبلی که به پیج انتخاب شده است، گفت: «در ۴-۵ ماه قبل هم اتفاق افتاده است، ولی نه به وسعتی که الان شاهد آن هستیم. الان هر ۳-۴ روز یک بار دارند حمله می‌کنند و پیج را می‌زنند و دوباره ما سعی می‌کنیم آن را بازیابی کنیم. ولی دوباره چند روز بعد همان اتفاق می‌افتد». 

فقیهی درمورد اینکه این حملات از طرف کجا انجام می‌شود و هدف‌شان چیست،‌ گفت: «اینستاگرام به‌خودی‌خود آزار و اذیت دارد، به نحوی که مثلا اگر اخبار مربوط به گروه طالبان را منتشر کنیم (اخباری که همه منتشر می‌کنند) آن را ریپورت می‌کنند. سوال این است که ریپورت را چه کسی انجام می‌دهد؟ تصور من این است که ریپورت کار برخی جریان‌های داخلی است. من فکر می‌کنم چون در آستانه‌ی طرح صیانت هستیم و رسانه‌ی ما با این طرح مخالفت داشته است،‌ می‌خواهند بگویند اینستاگرام به مخالفان طرح صیانت هم رحم نمی‌کند، درحالیکه بحث ما، اساساً اینستاگرام نیست و منظور، نگاه تحدیدگرایانه به کلیت فضای مجازی‌ست. یا دقیق‌تر بگویم، با حمله به پیج مخالفان طرح صبانت، می‌خواهند بسته شدن اینستاگرام مخالفان طرح صیانت را به عنوان حجتی بر گفته های خود در موافقت با طرح علم کنند.

همچنین علی اصغر شفیعیان -مدیر سایت انصاف نیوز- می‌گوید پیج اینستاگرام این سایت از بعدازظهر روز پنجشنبه از دسترس خارج شده است. وی می‌گوید براساس پیغام‌هایی که اینستاگرام داده است علت بسته شدن پیج،‌ ریپورت‌هایی بوده که توسط کسانی انجام شده است. شفیعیان می‌گوید به نظر او انگیزه‌ی ریپورت برای خارجی‌ها یا حمله به پیج وجود نداشته و احتمالا کسانی در داخل این کار را کرده‌اند. وی می‌گوید «این افراد به صورتی علنی هم همیشه دنبال حذف مخالفان‌شان هستند. کاش به‌جای حذف رقیب در صدد تبلیغ برای خودشان باشند».

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا