آخرین خبرها از ترور‌ مصطفی الکاظمی [+واکنش‌ها]

فارس نوشت: وزارت کشور عراق امروز یکشنبه از مشارکت سه پهپاد در ترور ناکام «مصطفی الکاظمی» نخست‌ وزیر این کشور خبر داد.

بنابر گزارش خبرگزاری عراق (واع)، سرتیپ «سعد معن» مدیر روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت کشور عراق تأکید کرد که هدف قرار دادن نخست‌ وزیر اقدامی تروریستی و مردود است.

وی افزود که تلاش برای ترور نخست وزیر با استفاده از سه پهپاد صورت گرفت و صداهای تیراندازی که شنیده شد برای سرنگونی این پهپادها بود و دو پهپاد نیز سرنگون شد.

معن تصریح کرد که پهپاد سومی به منزل الکاظمی حمله کرد اما آسیبی به وی نرسیده است.

به گفته وی چند نفر از حاضرین در منزل نخست وزیر در این حمله زخمی شده‌ و تحت درمان هستند.

معن به اجرای تحقیقات گسترده در این زمینه اشاره کرد و گفت که تیم کاری در حال اجرای تحقیقات و تلاش برای دستیابی به عاملان این جنایت است.

رسانه‌های عراقی بامداد یکشنبه از شنیده ‌شدن صدای تیراندازی و انفجار در منطقه سبز بغداد و هدف قرار دادن منزل «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر این کشور در منطقه سبز خبر دادند.

برخی رسانه‌های عراقی بامداد یکشنبه از شنیده‌شدن صدای تیراندازی و انفجار در منطقه سبز بغداد خبر دادند.

کانال «صابرین‌نیوز» در خبری فوری گزارش داد: «صدای انفجار در منطقه سبز بغداد شنیده شده است. در نزدیکی منطقه سبز تیراندازی شدیدی در حال رخ دادن است».

این رسانه عراقی سپس نوشت: «آژیرهای خطر در داخل سفارت آمریکا در بغداد به صدا درآمده و تعداد زیادی نیروی امنیتی در داخل و اطراف دروازه‌های منطقه سبز مستقر شده‌اند».

صابرین‌نیوز در ادامه گزارش خود افزود: «آژیر ماشین‌های پلیس در منطقه سبز و اطراف آن شنیده می‌شود. هواپیماهای جنگی و پهپادها در تعداد گسترده بر فراز منطقه سبز در حال پرواز هستند».

این رسانه عراقی ادامه داد:‌ «ستون‌هایی از دود از داخل منطقه سبز در بغداد بلند شده است. سفارت آمریکا در بغداد به طور به هدف در حال تیراندازی هوایی است».

صابرین‌نیوز دقایقی بعد با اعلام خبر وقوع دومین انفجار در پایتخت عراق، گزارش داد که از هتل بابل در بغداد با پلیس تماس گرفته شده و وضعیت اضطراری اعلام شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی در عراق گزارش داد که در نزدیکی منزل «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر این کشور در منطقه سبز هدف حمله هوایی قرار گرفته است.

برخی منابع عامل این حمله را پهپاد انفجاری و برخی دیگر، موشک کاتیوشا اعلام کرده‌اند. هنوز هیچ منبع رسمی دولتی یا رسانه‌ای عراقی این خبر را تایید نکرده است.

دقایقی بعد اما گروه موسوم به «گروه رسانه‌ای امنیتی عراق» در بیانیه‌ای اعلام کرد که منزل نخست‌وزیر عراق با یک فروند پهپاد انفجاری هدف سوءقصد قرار گرفته اما این تلاش ناکام مانده و الکاظمی در سلامت کامل است.

به گفته منابع مطلع، الکاظمی در زمان حمله به اقامتگاه وی، در منزل نبوده است.

در متن این بیانیه آمده است: «سوء قصد نافرجام علیه نخست وزیر، فرمانده کل نیروهای مسلح، توسط یک پهپاد بمب‌گذاری شده که قصد داشت اقامتگاه وی را در منطقه سبز بغداد هدف قرار دهد، انجام شد ولی او آسیبی ندیده و در سلامت کامل است. نیروهای امنیتی به نوبه خود اقدامات لازم را در رابطه با این تلاش نافرجام انجام می‌دهند».

با این حال منبع ویژه صابرین نیوز از داخل کاخ ریاست‌جمهوری عراق می‌گوید: «هیچ آسیبی [به اقامتگاه وی] وارد نشده است. یک پهپاد کوچک به کاخ مصطفی الکاظمی برخورد کرد که بدون آسیب‌دیدگی بود».

نخست‌وزیر عراق در اولین واکنش بعد از حمله به اقامتگاه وی، در توئیتی نوشت: «من جانفدای عراق و مردم عراق بودم و هستم، موشک‌های خیانت، مؤمنان را دلسرد نمی‌کند و استواری و عزم نیروهای امنیتی قهرمان ما برای حفظ امنیت مردم نمی‌لرزد. الحمدلله در میان مردمم حالم خوب است و به خاطر عراق از همه به آرامش و خویشتن‌داری دعوت می‌کنم».

«برهم صالح» رئیس جمهور عراق هدف قرار دادن «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر این کشور را تجاوزی خطرناک و جنایتی فجیع خواند.

صالح در حساب توئیتری خود نوشت: «کشاندن عراق به سمت هرج و مرج و کودتا علیه نظام قانون اساسی را نمی‌پذیریم».

وی خواستار وحدت مواضع برای مقابله با اشراری که در کمین امنیت کشور و سلامت ملت آن هستند، شد.

سید «عمار الحکیم» رئیس ائتلاف «قوی الدولة الوطنیة» نیز گفت که هدف قرار دادن منزل نخست وزیر اقدامی محکوم و مردود است.

بنابر گزارش خبرگزاری عراق (واع)، الحکیم افزود که هدف قرار دادن نخست‌ وزیر می‌تواند به بحرانی شدن وضعیت و در معرض خطر قرار گرفتن کشور منجر شود و چهره عراق را در برابر افکار عمومی جهان مخدوش می‌کند.

وی تصریح کرد که هدف قرار دادن رئیس بالاترین نهاد اجرایی در کشور تحولی خطرناک است که خبر از حوادث خطرناک‌تر می‌دهد که بایستی خردمندان و تصمیم‌سازان برای مقابله با پیآمدهای آن اقدام کنند.

العبادی خواستار خویشتنداری شد

«حیدر العبادی» رئیس ائتلاف النصر عراق هم امروز یکشنبه تعرض به الکاظمی را «مشکوک» خواند و خواستار بیداری و خویشتنداری شد.

العبادی افزود: «تا دیروز تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌جو کشته می‌شدند و امروز نخست وزیر را هدف قرار می‌دهند. آقایان ما در میدان جنگ نیستم!!»

وی گفت: «مرحله واقعا دشواری است و بیداری، خویشتنداری، گفت‌وگو، تفاهم و همبستگی ضروری است».

المالکی: تعرض به الکاظمی مردود است

«نوری المالکی» رئیس ائتلاف «دولة القانون» نیز هدف قرار دادن منزل الکاظمی را محکوم کرد و خواستار برخورد عاقلانه با این امور شد.

المالکی با اشاره به اینکه هدف قرار دادن المالکی برای متشنج کردن اوضاع امنیتی است، بر ضرورت برخورد عاقلانه به دور از خشونت تأکید کرد و خواستار احساس مسئولیت و آرامش در برخورد با این حادثه شد.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

  1. حالا اگر به خانه یکی از سران ائتلاف فتح هم حمله شده بود می گفتی بدون خشونت و با آرامش برخورد شود؟

  2. این الکاظمی تانکها رو وارد خیابون کرده . با ورود ا این تانکها ثابت میشه که قضیه ترور الکاظمی یه دروغ بزرگ و فقط بهانه ای برای سرکوب گروههای معترض به انتخابات بوده. آخه این چه تروری بوده که ترور کننده ها تونسته ان از پدافند آمریکا و عراق رد بشن ،محل دقیق خونه کاظمی رو هم میدونستن ولی نمیدونستن خونه است . کسانی که چنین اطلاعاتی داشتن یعنی نمیتونستن صبر کنن روزی که کاظمی خونه است بزننش؟. بلدرچین کبابی هم به خنده میفته از سناریوی جعلی این مهره خائن و دستنشانده امریکا . این اطلاعاتی بیشرف(الکاظمی) نقشه جعلی ترور خودش را با کمک امریکایی ها ریخته تا هم از خودش قهرمان سازی کنه و هم گروههای مقاومت و معترضان رو سرکوب کنه و دهنها رو ببنده . الانم با آوردن تانکها و ارتش به خیابون داره نفسکش می طلبه . صحنه هایی که از خونه الکاظمی پخش کردن اینقدر ناشیانه است که تابلو هست که این خونه مورد اصابت موشک قرار نگرفته بیشتر شبیه اینه که دزد با پتک به یه خونه حمله کرده باشه نه اسابت راکت . اگر مقاومت میخواست بزدلانه این ملعون رو بزنه همون بعد از ترور سپهبد سلیمانی و ابو مهدی میزد نه حالا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا