خرید تور تابستان

واکنش سردبیرهای سابق مجلات رشد به ادعاهای مسعود فیاضی

/ فیاضی از زبان یک دانش‌آموز نابینا کلمه‌ی «آهنگ‌سازی و خوانندگی» را با «سرود و تواشیح» جایگزین کرد /

سیدامیر موسوی (سردبیر سابق رشد جوان)، مسعود جوادیان (سردبیر سابق مجله‌ی رشد تاریخ) و محبت‌الله همتی (سردبیر سابق رشد روشن)، به سخنان مسعود فیاضی گزینه‌ی پیشنهادی ابراهیم رئیسی برای وزارت آموزش و پرورش درباره‌ی زمانی که در این نشریه مسئولیت داشت پاسخ دادند.

آقای موسوی در مصاحبه‌ی مفصلی با انصاف نیوز که صبح امروز – جمعه – منتشر شده هم به آن دوران پرداخته است [لینک].

دو روز پیش ایرنا گزارش داد که آقای فیاضی درباره‌ی حواشی مطرح‌شده نسبت به فعالیت وی در مجلات رشد در نشستی با اصحاب رسانه سخنانی گفته است که در زیر می‌آید.

اما ابتدا پاسخ‌های موسوی، جوادیان و همتی را بخوانید:


پاسخ سید امیر سادات موسوی

سید امیر سادات موسوی در متنی که به انصاف نیوز ارسال کرده است نوشت:

«اولاً حداقل ۱۵ سردبیر برکنار یا مجبور به استعفا شدند. در این مجلات: رشد معلم، آموزش ابتدایی، پیش‌دبستانی، تکنولوژی آموزشی، مدرسه فردا، هنر، ریاضی، برهان، فیزیک، مشاور مدرسه، زبان‌های خارجی، فنی و حرفه‌ای، رشد روشن، جوان و تاریخ.

اگر جستجو کنید این خبر در همان تاریخ در برخی خبرگزاری‌ها منتشر شده است.

ثانیاً منظورشان از رمانی که دفاع مقدس را نقطه‌ی سیاه نشان می‌دهد، رمان خون‌مردگی نوشته‌ی خانم الهام فلاح است که برنده‌ی جایزه‌ی پروین اعتصامی جمهوری اسلامی و نامزد جایزه‌ی شهید حبیب غنی‌پور در بخش دفاع مقدس بوده است. این نگاه بسته‌ی آقای فیاضی است که بسیاری از آثار ادبی و هنری را مروج فساد و پلیدی می‌پندارد.

سایر رمان‌هایی که ایشان در مرحله‌ی آخر پیش از چاپ رد کردند (تا جایی که یادم می‌آید) اینها بود: جین ایر، وداع با اسلحه، غرور و تعصب، یاران حلقه (از مجموعه‌ی ارباب حلقه‌ها) و از رمان‌های ایرانی: بگذار تروا بسوزد از آناهیتا آروان، هفت جن از امید کوره‌چی، رستم در قرن ۲۲ از عبدالحسین صنعتی و …

شاعرها هم الآن گروس عبدالملکیان را یادم هست که آقای فیاضی این شعر رو از ایشان به عنوان دلیل محکمی که نباید معرفی‌اش کنیم به من نشان داد:

پیراهنت در باد تکان می‌خورد
این تنها پرچمی‌ست که دوستش دارم

دقت کنید که ما نمی‌خواستیم این شعر را منتشر کنیم. این شعر را به عنوان سند نامناسب‌بودنِ آقای عبدالملکیان به ما اعلام کردند. یعنی وقتی چنین شعری گفته، اصلاً نباید به هیچ شکل معرفی بشود. قبلاً هم یکی از ناظرین ایشان برای من نوشته بود: معرفی شعرا و وزن دادن به آنها درست نیست.

و باید این نکته را هم بگویم که نویسندگان ما آدم‌های خبره و متخصصی در حوزه‌ی خودشان بودند. مثلاً بخش شعر زیر نظر آقای سعید بیابانکی بود. یا بخش معرفی رمان خانم نرگس فرجادامین و ما از آقای احمد دهقان هم مشورت می‌گرفتیم. این‌طور نبود که مطالب نسنجیده و بدون فکر آماده شده‌باشند.

و من الله التوفیق
سیدامیر موسوی (سردبیر سابق رشد جوان)».


پاسخ مسعود جوادیان

مسعود جوادیان، پژوهشگر تاریخ و سردبیر سابق مجله‌ی رشد تاریخ هم در واکنش به صحبت‌های فیاضی، در صفحه‌ی اینستاگرامی خود نوشت:

«سلام. بعد از چند هفته بیماری امشب ناچار شدم این پست را بگذارم. امروز دیدم مسعود فیاضی که کاندیدای وزارت آموزش‌وپرورش است در مصاحبه‌ای مطلب دروغی به زبان آورده است. وی اظهار داشته که در دوره‌ی مدیریت دفتر کمک آموزشی فقط یک سردبیر را برکنار کرده است، در حالی که خیلی از سردبیران را یا برکنار کرد یا چنان تحت فشار می‌گذاشت و توقعات نامعقول داشت که وادار به استعفا می‌شدند و وی بلافاصله با استعفای ایشان موافقت می‌کرد. غیر از خودم از جمله سردبیرانی که به یاد دارم کنار نهاد یا ناچار به استعفا شدند، اینها بودند: سردبیر رشد دانش‌آموز، رشد برهان، رشد مدرسه‌ی فردا، رشد زبان، رشد ویژه‌ی نابینایان و خیلی‌های دیگر که به خاطر ندارم و آقای شهابلو، معاون وی بهتر از هر کسی به یاد دارد. این مرد خجالت نمی‌کشد و به‌خاطر میز و ریاست آشکارا دروغ به زبان می‌آورد.


پاسخ محبت‌الله همتی

همچنین محبت‌الله همتی، سردبیر سابق مجله‌ی رشد روشن در صفحه‌ی اینستاگرامی خود نوشت:

«اینکه چه شد رشدهای روشن متولد شدند قصه‌ای دراز دارد که در این یادداشت نمی‌گنجد. اما آنچه اتفاق افتاد در یکی از شماره‌های (دوم یا سوم) رشد جوان که برای دانش‌آموزان نابینای دوم متوسطه منتشر می‌شد، دستور مدیرمسئول وقت، آقای مسعود فیاضی برای جایگزینی عبارت «سرود و تواشیح» به جای «خوانندگی و آهنگ‌سازی» در بخش گفت‌وگوی همان شماره، مرا بر آن داشت که از ادامه‌ی همکاری منصرف شوم. آقای سید امیر سادات موسوی مرا دعوت به گفت‌وگو با وی کرد که من در جواب گفتم فایده‌ای ندارد. اگر ناظران محتوایی این مطلب را نوشته بودند اشکالی نداشت اما چون خود مدیرمسئول چنین دستوری داده است موضوع گفت‌وگو به نتیجه نمی‌رسد و به فرض هم نظر ناظر بوده که ایشان دستور به اجرا داده است. اینکه شما عبارتی را در متن گفت‌وگو به فردی نسبت دهید ترویج دروغ‌گویی است. بهتر می‌بود دستور حذف مصاحبه را می‌داد. من قصد بارگذاری این متن را نداشتم اما چون فیاضی در مصاحبه‌ی اخیرش عنوان کرده که بچه‌ها به سرود و تواشیح علاقه دارند و به این خاطر این عبارت را جایگزین کرده است و دروغ‌های دیگری که گفتند مرا بر آن داشت تا این یادداشت را بنویسم. ایشان این اختیار را داشتند که نظرشان درباره‌ی سرود و تواشیح را ترویج کنند. اما اینکه عبارتی را در متن گفت‌وگو حذف و نظر خود را از زبان شخصی دیگر جایگزین کنند شایسته نبوده است.

در عمل هم دیده شد که ایشان در طول یک سالی که مدیرمسئول مجله‌های رشد بودند چه یادگاری‌هایی از خود به جا گذاشتند و پس از یک سال توسط رئیس فعلی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برکنار شدند.

خدای مهربان شاهد اعمال و گفتار ماست.»


سخنان مسعود فیاضی درباره‌ی آن دوران

متن کامل گزراش ایرنا از سخنان آقای فیاضی در ۱۹ آبان ماه را در زیر می‌خوانید:

مسعود فیاضی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در نشستی درباره شایعات مطرح شده درباره سوابق خود توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، مسعود فیاضی در نشست با خبرنگاران در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درخصوص برخی حواشی و ادعاهای مطرح شده درباره سوابق تحصیلی وی اظهار داشت: بنده ورودی ۷۳ دانشگاه تهران هستم و در تاریخ ۳۱ فروردین ۷۸ از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم. رتبه‌ام در کنکور در مرحله اول ۲۷۰ و در سهمیه خانواده شهدا یک بود و در مرحله دوم کنکور هم رتبه‌ام ۲۲۰ و در سهمیه خانواده شهدا یک بود. بنابراین همان مدت دوره کارشناسی که به طور عادی همگان طی می‌کنند، برای بنده هم طول کشید.

وی درباره نسبت فامیلی‌اش با علیرضا زاکانی شهردار تهران گفت: همانطور که عرض کردم بنده ورودی ۷۳ دانشگاه تهران هستم. آقای زاکانی ورودی سالی ۶۹ دانشکده پزشکی بودند و دانشکده‌های ما کنار هم بود و از طریق فعالیت‌های بسیج با هم آشنا شدیم.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش افزود: آن زمان، برادر بنده و داماد آقای زاکانی ۶ ساله و دختر آقای زاکانی یک ساله بود و ۱۵، ۱۶ سال بعد، ما این دو را برای ازدواج به هم معرفی کردیم؛ به عبارت دیگر ما پیش از این نسبت فامیلی، سال‌ها دوست و آشنا بودیم.

فیاضی درباره اخذ مدرک دکترای خود هم گفت: از سال دوم دانشگاه، درس طلبگی را آغاز کردم و ۹ سال درس سطح در تهران و قم و ۱۶ سال هم درس خارج در قم خواندم که عمده درس‌هایم فقه، اصول، کلام و فلسفه بود.

وی با اشاره به مصوبه جلسه ۵۰۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ ۵ شهریور ۱۳۸۱ اظهار کرد: در این مصوبه آمده است «دانشمندان، محققان و متخصصان رشته‌های زبان و ادبیات، هنر و معماری، علوم انسانی و معارف اسلامی که در میان اهل فن به عنوان صاحب‌نظر شهرت داشته و یا صاحب آثار، تحقیقات و تألیفاتی باشند و همچنین فضلای حوزه‌های علمیه که سطوح عالیه را گذرانده باشند می‌توانند حسب شرایط و مقررات مندرج در دستورالعمل بررسی صلاحیت علمی خبرگان بدون مدرک در سطح یکی از مراتب ۱ و ۲ (مربی یا استادیاری) دانشگاهی برای همکاری جهت تدریس یا عضویت در هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی انتخاب شوند».

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ادامه داد: همچنین در این مصوبه آمده است «دستورالعمل امتحانی و نحوه بررسی صلاحیت علمی خبرگان بدون مدرک دانشگاهی و نحوه همکاری و استخدام ایشان در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تهیه و ابلاغ می‌گردد. ضمن اینکه برای اجرای دستورالعمل موضوع بند ۲، «کمیسیون تعیین صلاحیت علمی خبرگان بدون مدرک دانشگاهی» با ترکیب پنج نفر از صاحب‌نظران موضوع بند ۱ با پیشنهاد معاون آموزشی و حکم وزیر علوم، ‌تحقیقات و فناوری در دفتر هیأت‌های امنا و هیأت ممیزه مرکزی دانشگاه ‌ها تشکیل می ‌شود».

وی اضافه کرد: آن زمان بنده در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به عنوان پژوهشگر فعالیت می‌کردم و بر اساس ضوابط داخلی پژوهشگاه، هیأت علمی پژوهشگاه شدم چون پژوهشگاه نهاد مستقل عمومی غیردولتی بود و آن موقع هیأت ممیزه خاص و ضوابط داخلی داشتند. بعدا آقای رشاد، بنده را به همان کمیسیون تعیین صلاحیت علمی خبرگان معرفی کردند.

فیاضی افزود: بنابراین اینگونه نبود که به همین راحتی مدرک ارائه شود، در دو آزمون جامع شرکت کردم که آزمون اول در سال ۹۲ـ۹۱ و آزمون دوم در سال ۹۴ـ۹۳ برگزار شد و رساله دکتری هم ۱.۵ سال طول کشید که استاد راهنمایم آقای رشاد و استاد مشاورم آقای واعظ بودند و در نهایت با نمره ۱۹.۵ قبول شدم.

وی تصریح کرد: کمیسیون تعیین صلاحیت علمی زیر نظر وزیرعلوم است و آزمون‌ها هم واقعا سخت بود. ۷۳ نفر برای این آزمون‌ها معرفی شده بودند که فقط ۳ نفر قبول شدند و دوره هم ۶ سال طول کشید.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش درباره حواشی مطرح شده نسبت به فعالیت وی در مجلات رشد هم گفت: مجموعه رشد ۳۶ مجله داشت که ۹ مجله دانش‌آموزی، ۲ نشریه نابینایان و مابقی بزرگسالان بود. وقتی بنده فعالیتم را در آنجا شروع کردم متوسط فعالیت سردبیران ۱۳ سال و متوسط سن هم ۵۷ سال بود.

وی با بیان اینکه این مجلات را ۵ نفر ارزیابی می‌کردند و هیچ نشریه‌ای شورای سیاست‌گذاری نداشت، گفت: ما برای این مجلات شورای سیاستگذاری گذاشتیم و تیم‌ها را نوسازی کردیم که حاصل آن ۱۳ تیم نوسازی شد که این افراد بر اساس قواعد سازمان پژوهش یعنی در مجلات دانش‌آموزی حدکثر مدت فعالیت سردبیر ۴ سال و سن ۴۵ سال و در نشریات تخصصی مدت فعالیت ۶ سال و سن ۵۵ سال بود، تغییر کردند و تنها یک نفر برخلاف این رویه تغییر کرد.

فیاضی اضافه کرد: سیاست ما این بود که مجلات رشد کیوسکی نیست و باید تربیتی باشد، اما آن فرد برخلاف این سیاست حرکت می‌کرد. مثلا در هفته اول مهر رمانی در مجله تحت مدیریتی ایشان معرفی شد که دفاع مقدس را نقطه سیاه جمهوری اسلامی می‌داند یا کتابی معرفی شده بود که داستانش با دوستی چند دختر و پسر آغاز می‌شد که صریحاً بر خلاف سیاست‌های تعلیم و تربیت است.

وی درباره حذف کلمه آهنگ‌سازی از متن یک مجله رشد و جایگزینی تواشیح و سرود گفت: آن نشریه به خط بریل و برای نابینایان منتشر می‌شد و با توجه به فعالیت پرورشی در مدارس، مطرح کردم که به جای آهنگ‌سازی، از کلمه سرود و تواشیح استفاده کنم که بچه‌ها انس بیشتری دارند و در مدرسه می‌توانند به راحتی انجام دهند.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش افزود: برخی می‌گویند بنده با موسیقی مخالفم در حالی که اصلا اینگونه نیست؛ بنده همان سال برای اختتامیه فیلم رشد به کرمان رفتم که مراسم در هنرستان موسیقی برگزار شد و دانش‌آموزان اجرای زنده موسیقی داشتند.

به گزارش ایرنا، سید امیر موسوی سردبیر اسبق مجله رشد جوان در زمان مدیریت فیاضی در توییتر علت استعفای خود را سیاست‌های متحجرانه فیاضی عنوان کرده و گفته بود که فیاضی سیاست‌های سختگیرانه به محتوا دارد و واژه‌هایی مانند موسیقی را هم از متن مطالب حذف می کند.

وی درباره مطرح شدن نام وی در طرح حمایت از کاربران فضای مجازی هم گفت: ما در طرح اولیه دخالتی نداشتیم ولی بعد که این طرح به مرکز پژوهش‌های مجلس آمد، مطرح کردیم که طرح خوبی نیست و درخواست کردیم که پس بگیرید یا اصلاح کنید که عبارت صیانت از آن حذف شد و عنوان طرح حمایت از حقوق کاربران شد.

فیاضی گفت: علاوه براین برای بررسی این طرح، به تمام دستگاه‌ها نامه زدیم که همه نامه‌نگاری‌ها، حضور نمایندگان دستگاه‌ها و صورتجلسه‌ها موجود است. این روند عینا در مرکز پژوهش‌ها هم دنبال شد.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش خاطرنشان کرد:۹۰ درصد طرح جدید مصوبات شورای عالی فضای مجازی است.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با بیان اینکه ۷ سال معلمی در مدارس دولتی و غیردولتی داشتم، گفت: سال ۸۸، آقای یازرلو مدیرکل وقت آموزش و پرورش، کارگروه گفتمان انقلاب اسلامی را ایجاد کردند که بنده از سوی ایشان به عنوان مسؤول ترویج گفتمان انقلاب اسلامی در مدارس معرفی شدم که در این مدت فعالیت‌های متنوعی به انجام رساندم.

وی در خصوص دلیل عدم اجرایی شدن سند تحول گفت: یکی از دلایل جدی این است که ما نقطه کانونی تحول را در مدرسه نگذاشتیم بلکه در ستاد گذاشتیم. اگر شورای مدرسه زنده شود و تمرکززدایی کنیم، اتفاقات خوبی می‌افتد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا