درخواست فعالان شهرسازی از ابراهیم رئیسی درباره طرحی در شیراز

جمعی از فعالان و متخصصان معماری و شهرسازی با امضا بیانیه‌ای نگرانی خود را نسبت به طرح توسعه حرم مطهر حضرت احمد بن موسی (علیه‌السلام) در شیراز بیان کردند. این نامه که تا کنون به امضا بیش از 180 کارشناس این حوزه رسیده است.

در این بیانیه که خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران نوشته شده آمده است: حضرتعالی براین نکته استحضار داشته و واقفید که خطاهای تصمیم‏گیران و متولیان ملی و محلی در طول سه دهه گذشته چه بر سر بافت پیرامون حرم مطهر رضوی آورده بود و چگونه باعث شد جریان اصیل زیارت جای خود را به جریان سوداگری زمین و تراکم فروشی بدهد. همچنین در چند سال گذشته در جریان تلاش‌های علمی و مجاهدت‌های مدیریتی شکل گرفته به منظور تغییر رویکرد و تدوین طرح جدید بافت حریم رضوی هستید.

امضا کنندگان این نامه یادآور شده‌اند: در شیراز 1400، از بافت پیرامونی حرم مطهر حضرت احمد بن موسی (علیه‌السلام) و حضرت سیدعلاء الدین حسین (علیه‌السلام)، همان صدایی برخاسته که از مشهد 1387 به گوش می‏‌رسید. طرحی در جریان است که عرصه‌‏ای فراخ و وسیع درمرکز بافت مذهبی-تاریخی شهر را به بهانه ایجاد صحن و حیاط مرکزی هدف گرفته است. لیکن در واقع قرار است جلوخان مجتمع‌‏های تجاری فاز اول طرحی باشد که در تمام این سالها به سبب تعارض با زمینه فرهنگی، نتوانسته‌‏اند رونقی بیابند و مایه سرشکستگی طرفداران توسعه بولدوزری و فرمایشی در شیراز بوده‌‏اند.

در ادامه این نامه آمده است: واضح است که این طرح، به قیمت نفی حیات مردم و متضمن تخریب آثار فراوان و متعدد فرهنگی-تاریخی ثبتی ارزشمند بوده و میدانی گسترده را ایجاد می‏کند که داشته ‏های هویتی-میراثی و سنت سینه به سینه مجاورت در کنار آن مضاجع شریف را می‌‏تراشد و همچون فاز اول این اقدامات در دو دهه اخیر شیراز، که جز تجاری‌‏سازی هدف دیگری نداشت، اکنون نیز حاصلی جز مخدوش و قربانی نمودن امر زیارت و مجاورت در پی نخواهد داشت.

در این نامه تاکید شده است: از این رو جامعه تخصصی، دانشگاهی و دغدغه‌‏مندان این عرصه، از جنابعالی تقاضا دارد تا با دستور توقف فوری این طرح، فرصت تأمل، چاره‌‏اندیشی و گفتگو با همگی ذی‌نفعان و ذی‌نفوذان محلی و ملی و خصوصاً متخصصان متعهد و دلسوز فراهم شود تا طرحی شایسته‌‏ی سنت زیارت و بایسته‏‌ی فرهنگ و هنر ایرانیان دوستدار اهل بیت رقم خورده و مایه عزت و آبروی نظام اسلامی گردد. این مهم به هیچ‌وجه نمی‌‏تواند در مجموعه‌‏های مدیریتی بسته محلی و پشت درهای بسته تعیین تکلیف شود.

در پایان آمده است: بافت مذهبی و تاریخی شهر شیراز، ارزشی ملی و بین‌‏المللی داشته و تصمیم‏‌گیری و برنامه‌‏ریزی درباره آن نیاز به مشارکت عموم دلسوزان و متخصصین با نظارت دستگاه‏‌های مسئول درسطح ملی دارد. یقین داریم که با اشراف جنابعالی نسبت به اهمیت موضوع دستور اکید و سریع صادر خواهید فرمود.

انتهای پیام.

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. پس این دولت و رئیس جمهور هم همان نگاه احمدی نژاد به ایران را دارند خیلی جالب است .

    ببینید مسئولین بر سر بزرگترین حوزه فرهنگی دنیا چه می آورند ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا